ADHD môže mať širokú škálu závažnosti a zďaleka nie každý prípad ADHD je potrebné liečiť liekmi. Okrem špecifických liekov sú pre liečbu dostupné rôzne psychoterapeutické metódy, tzv. coaching alebo svojpomocné príručky. Záleží teda na závažnosti ADHD, na zdravotnom stave pacienta a na jeho preferenciách. Niektorí ľudia uprednostňujú pre riešenie svojich psychických problémov lieky, iní preferujú skôr psychologické metódy. Pri diagnostickom pohovore s lekárom sa pacient dohodne na metóde, ktorá pre neho bude najlepšia. Dnes používané lieky na ADHD prešli za desaťročia svojej existencie radom štúdií, ktoré potvrdili ich účinnosť a dlhodobú bezpečnosť. Predstava, že tieto lieky mozog "nabudia" či naopak "utlmia", je nesprávna. Lieky fungujú tak, že umožňujú pacientovi, aby sa lepšie sústredil a lepšie zvládal každodenné úlohy. Existuje viac liekov, ktoré sa používajú pri liečbe ADHD, a je na posúdení psychiatra, ktoré pre konkrétneho pacienta zvolí. Pokiaľ nie je človek s ADHD správne liečený, je u neho vyššie riziko, že siahne po návykových látkach a rozvinie sa u neho závislosť so všetkými negatívnymi dôsledkami.Pixabay
StoryEditor

Nedoužívané antibiotiká si v domácej lekárničke necháva každý šiesty Slovák

20.05.2019, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Každý šiesty Slovák si antibiotiká, ktoré nedoužíval počas choroby, odloží do domácej lekárničky. Ukázal to prieskum realizovaný v rámci projektu Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje na bezpečnosť pri užívaní liekov.

Prieskum, ktorý realizovala agentúra 2muse na reprezentatívnej vzorke 1 012 respondentov ukázal, že až 15 % ľudí si necháva v domácej lekárničke nespotrebované antibiotiká. Základom antibiotickej liečby je pritom doužívať celé balenie, a to aj v prípade, že sa už cítime dobre. Až 6 % opýtaných si dokonca antibiotiká naordinuje bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom. Ako uviedli, od lekára si ich pýtajú pre prípad potreby.

Antibiotiká by sme pritom mali vždy doužívať a nenaordinovať si takto nespotrebované lieky pri ďalšej chorobe sami, bez porady s lekárom.

„Pri užívaní liekov na predpis, vrátane antibiotík, by sa mal pacient riadiť pokynmi a odporúčaniami lekára. V opačnom prípade môže byť liečba neúčinná, alebo si ňou môže pacient uškodiť,“ vysvetľuje Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

 

 

ANTIBIOTIKÁ V DOMÁCEJ LEKÁRNIČKE

 

áno, vypýtal/a som si ich od lekára pre prípad potreby

6 %

áno, predpísali mi ich, ale rozhodol/a som sa ich neužiť

3 %

áno, mám ešte tie, ktoré mi zostali z predchádzajúceho užívania

15 %

nie, aj keď som už antibiotiká v minulosti užíval/a

73 %

nie, ešte nikdy mi neboli predpísané antibiotiká

2 %

Q: Máte aktuálne doma antibiotiká?

 

 Antibiotika účinkujú len na baktérie, nie vírusy

„Pacienti často očakávajú zázračné vyliečenie a dožadujú sa antibiotík. Neuvedomujú si pritom, že každé ochorenie si vyžaduje iný druh liečby a na zotavenie potrebujeme aj istý čas,“ informuje MUDr. Marián Šóth z Asociácie súkromných lekárov SR.

Antibiotiká sú účinné len pri liečbe ochorení spôsobených baktériami. Na vírusy či plesne by sme ich teda užívali zbytočne. Rezistencia na antibiotiká však narastá nielen preto, že takúto liečbu užívame často zbytočne, ale aj pre jej nesprávne užívanie.

 

Podľa údajov Európskej iniciatívy v oblasti zdravia zomrie ročne až 33 000 ľudí na bakteriálnu infekciu v dôsledku rezistencie na antibiotiká. Odolnosť baktérií na liečbu postupuje dokonca omnoho rýchlejšie než vývoj nových liekov. K tomuto trendu pritom prispievajú nielen lekári, ale aj samotní pacienti.

Výsledky prieskumu naznačujú, že skladovanie liekov v našich domácnostiach sa netýka len antibiotík, ale celkovo liekov na predpis. Len asi každý piaty Slovák sa nedoužívaných liekov hneď zbavuje.

Ostatní si doma nechajú buď všetky lieky (38 %), ktoré im zostali po prekonanej chorobe alebo zlikvidujú len niektoré a zvyšné odložia do domácej lekárničky (39 %).

„Pacienti by si mali uvedomiť, že lekár predpisuje liek výlučne im, a to na konkrétne ochorenie,“ upozorňuje Mária Lévyová. Ako dodáva, nespotrebované lieky na predpis by mali pacienti vždy vrátiť späť do lekárne a rozhodne by sa o ne nemali deliť s rodinnými príslušníkmi či známymi.

 

NESPOTREBOVANÉ LIEKY NA PREDPIS DOMA

 

áno, všetky lieky si nechávam doma

38 %

niektoré si nechám, niektorých sa hneď zbavím

39 %

nie, nedobratých liekov sa hneď zbavujem

22 %

ešte som nebral/a lieky na predpis

1 %

Q: Nechávate si lieky na predpis, ktoré ste nespotrebovali, po ukončení liečby doma?

 

V domácej lekárničke len lieky voľnopredajné lieky

„Domáca lekárnička by mala obsahovať len zopár základných voľnopredajných liekov, teda akúsi prvú pomoc pri akútnom zdravotnom probléme, napríklad pri horúčke či hnačke,“ informuje MUDr. Marián Šóth.

Každý zdravotný problém by sme mali podľa neho riešiť v závislosti od jeho príznakov a poradiť sa pri kúpe lieku s lekárom alebo lekárnikom. Lieky nie sú tovarom bežnej spotreby a neoplatí sa s nimi experimentovať. Ich nesprávnym užívaním totiž môžeme docieliť nielen neúčinnosť liečby, ale si privodiť aj zbytočné či dokonca závažné zdravotné problémy.

K liečbe by sme preto mali vždy pristupovať zodpovedne a riadiť sa odporúčaniami lekára alebo lekárnika.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
07. jún 2023 11:26