Nový druh obvodov DNA môže dekódovať komplexné chemické impulzy, ktoré používajú bunky na signalizáciu, či sú poškodené alebo napadnuté. Budovanie do piluliek by im umožnilo uvoľniť farmaceutickú užitočnú záťaž len vtedy, keď odhalia správny signál, čo im umožní zamerať sa na infekcie.pxhere.com
StoryEditor

Bezpečnosť liečby zaujíma len polovicu ľudí

16.04.2019, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Informácie o nežiaducich účinkoch, ktoré vyplývajú zo súbežného užívania liekov,  si aktívne vyhľadáva len polovica Slovákov. Ukázal to prieskum pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR vzdeláva verejnosť o bezpečnom užívaní liekov.

Nesprávne zvolená kombinácia môže pritom viesť nielen k neúčinnej liečbe, ale aj k ohrozeniu zdravia pacienta. 

Podľa Slovenskej lekárnickej komory bolo doposiaľ zdokumentovaných okolo 40-tisíc liekových interakcií. Najčastejšie išlo o zvýšenie alebo zníženie účinku niektorého z liekov, pričom zníženie možno považovať dokonca za rizikovejšie, keďže sa pacientovi nedostáva potrebná liečba. Ojedinelý nie je ani výskyt nežiaducich reakcií, ktoré by pri užití len jedného z liekov nevznikli.

 

Väčšina opýtaných v prieskume uviedla, že si je vedomá možného vzájomného pôsobenia liekov. Každý siedmy však zároveň tvrdí, že si liekové interakcie nezisťuje a spolieha sa na svojho lekára či lekárnika. „Ani lekár či lekárnik nemusia byť zárukou bezpečnej kombinácie liekov, ak nie sú v dostatočnej miere informovaní samotným pacientom. Časť zodpovednosti za liečbu preto nesie aj samotný pacient,“ hovorí PhDr. Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

  Bezpečnosť liečby zaujíma len polovicu ľudí Bezpečnosť liečby zaujíma len polovicu ľudí Asociácia na ochranu práv pacientov

Lekár nemusí mať v zdravotnej dokumentácii uvedené všetky lieky, ktoré pacient aktuálne užíva. Týka sa to napríklad liekov predpísaných iným špecialistom či voľnopredajných, ktoré si pacient sám naordinoval. Prieskum ukázal, že len polovica respondentov informuje svojho lekára o liekoch, ktoré mu predpísal iný lekár. Na voľnopredajné lieky upozorní len asi každý štvrtý a na výživové doplnky dokonca každý šiesty pacient.

bezpečnosť liečby, Asociácia na ochranu práv pacientov bezpečnosť liečby, Asociácia na ochranu práv pacientov Asociácia na ochranu práv pacientov

„Riziko liekovej interakcie stúpa s počtom užívaných liekov. Asi 17 až 20 % pacientov užíva rizikovú kombináciu, ku ktorej by nemalo dochádzať,“ vysvetľuje PharmDr. Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory. Ako dodáva, liekové interakcie môžu mať rôzny stupeň závažnosti. V niektorých prípadoch je možné použiť aj kombináciu liekov, pri ktorej dochádza k vzájomnej interakcii, avšak výlučne pod dohľadom lekára.

 

 

Pri kúpe či výdaji liekov v lekárni rovnako hrozí riziko liekovej interakcie. Farmaceut nemá možnosť preveriť si v minulosti predpísané lieky či zakúpené voľnopredajné lieky, ktoré pacient stále užíva. Prieskum odhalil, že lekárnika informujeme o svojej liečbe ešte v menšej miere ako lekára. Každý štvrtý ho upozorní na predpísané lieky, každý šiesty na voľnopredajné a len každý desiaty na výživový doplnok, ktorý užíva.

  bezpečnosť liečby, Asociácia na ochranu práv pacientov bezpečnosť liečby, Asociácia na ochranu práv pacientov Asociácia na ochranu práv pacientov

Slovenská lekárnická komora odhaduje, že na Slovensku je v dôsledku liekových interakcií hospitalizovaných viac ako 10 000 pacientov ročne. Partneri projektu Lieky s rozumom prinášajú pacientom užitočné webové stránky a mobilné aplikácie, vďaka ktorým môže byť ich liečba bezpečnejšia. Kombinácie svojich liekov si môžu poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne preveriť prostredníctvom služby Moje zdravie, poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera prostredníctvom služby Bezpečné lieky. Bezplatnú aplikáciu www.interakcieliekov.sk vytvorila na svojej stránke aj Slovenská lekárnicka komora.

 

Chcete sa dozvedieť viac o rozumnom užívaní liekov? Navštívte www.liekysrozumom.sk.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. jún 2024 01:24