Pravidelné a dlhé prechádzky, ktoré absolvujú milovníci psov so svojimi miláčikmi každý deň, kĺbom veľmi prospievajú. Naopak, neprospievajú im nárazové cvičenia a záťaže. Negatívne na ne pôsobí aj to, ak telo nemá dostatočný čas na oddych, napríklad keď cez víkend ťažko manuálne pracujeme.Pixabay
StoryEditor

V prevencii ochorení mozgu má svoje miesto aj pravidelný pohyb

12.03.2019, 13:00
Autor:
TASRTASR
Pribúdajú totiž vedecké poznatky o tom, že nielen intelektuálna, ale aj pravidelná a primeraná fyzická aktivita pomáha vytvárať optimálne podmienky pre mnohé funkcie mozgu a je rovnako dôležitá v manažmente mnohých psychiatrických a neurologických porúch.

Poradňa zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici pri príležitosti Týždňa mozgu, ktorý sa v pondelok 11. marca začína vo viac ako 60 krajinách sveta, pripravila celý rad aktivít pre obyvateľov všetkých vekových kategórií.

Okrem prednášok na školách a v kluboch seniorov má verejnosť možnosť v stredu 13. marca od 10.00 do 14.00 h počas dňa otvorených dverí získať nové informácie a vyskúšať si niektoré z interaktívnych aktivít – tréningy pamäti, koncentrácie či tvorivosti.

Prevencia ochorení mozgu

Ako zdôraznila vedúca poradne Zora Kľocová Adamčáková, tento rok chcú upriamiť pozornosť na význam pravidelnej fyzickej aktivity v prevencii mnohých ochorení mozgu. Pribúdajú totiž vedecké poznatky o tom, že nielen intelektuálna, ale aj pravidelná a primeraná fyzická aktivita pomáha vytvárať optimálne podmienky pre mnohé funkcie mozgu a je rovnako dôležitá v manažmente mnohých psychiatrických a neurologických porúch.

„Udržiavať mozog v takej kondícii, aby bol v pohotovosti, môžeme aj každodennými činnosťami prostredníctvom aktivít, ako je lúštenie krížoviek, čítanie kníh, ale aj komunikáciou s rozmanitou skupinou ľudí, pozitívnym myslením a záujmom o nové poznatky. Netreba však zabudnúť na uvoľnenie, odpočinok a dostatočný spánok, ktoré umožňujú, aby si mozog oddýchol, prebúdzal sa svieži a myseľ sa naplnila energiou,“ vysvetlila odborníčka.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2023 17:45