Rukola obsahuje množstvo zdraviu prospešných vitamínov a vďaka nízkemu kalorickému obsahu je veľmi vhodným doplnkom stravy pri najrôznejších diétach. Neobsahuje tuk ani sacharidy. Je prospešná pre zdravie aj vďaka obsahu bielkovín a vlákniny. 10 gramov (jeden a pol pohára) rukoly má len tri kalórie.Flickr
StoryEditor

Predvianočné maškrtenie môže spôsobiť i tráviace nepríjemnosti

10.12.2018, 11:35
Autor:
TASRTASR
Žalúdku uľavia podľa odporúčania lekára horké potraviny, ako napríklad rukola, čakanka, horčičné semienko a pomáhajú i nesladené minerálky s bublinkami.

Gastroenterológovia upozorňujú, že v období firemných vianočných večierkov a zimných trhov môže neprimerané predvianočné maškrtenie privodiť ľudskému organizmu vážne zdravotné problémy. U väčšiny ľudí sa nárazové prejedenie prejaví pocitom ťažoby, bolesťou brucha, nafukovaním či hnačkou. Tieto príznaky sa dajú zväčša odstrániť niekoľkodňovou diétou alebo bežne dostupnými prostriedkami proti nadúvaniu či páleniu záhy.

 

Žalúdku uľavia podľa odporúčania lekára horké potraviny, ako napríklad rukola, čakanka, horčičné semienko a pomáhajú i nesladené minerálky s bublinkami. "Lekárska prax však potvrdzuje, že sme nepoučiteľní a s vianočnými dobrotami to pri neprimeranom príjme či nevhodnej kombinácii môže dopadnúť omnoho horšie. Bežné sú pankreatitídy, žlčníkové koliky, najmä ak to preženieme s ťažkými mastnými, vyprážanými jedlami. Na Nový rok môže byť závažnou príčinou problémov nadmerná konzumácia alkoholu," varoval gastroenterológ Ján Ušák.

 

Akútna pankreatitída je podľa lekára závažnou diagnózou, ktorá niekedy vyžaduje aj niekoľkotýždňovú hospitalizáciu. Pri neskorej diagnostike môže ohroziť život. Opatrní by mali byť ľudia s vysokým tlakom, ktorým škodí nadmerná konzumácia soli. Pozor si preto treba dávať na údeniny, slané polotovary alebo čipsy. Pri problémoch s pečeňou sa stav po ich prejedaní môže ešte zhoršiť. "Keď sa tradičné vianočné jedlá konzumujú v rozumnej miere, nemusia nutne znamenať tráviace problémy. Avšak, opakované prikladanie a nekontrolované jedenie býva problém," zdôraznil Ušák.

 

Lekár pripomenul, že v období blížiacich sa Vianoc komplikuje situáciu fakt, že cez sviatky funguje zdravotníctvo "na pol plynu, máme viac dní pracovného voľna a takmer všetko sa rieši na pohotovosti". Upozornil, že navštíviť pohotovosť treba v prípadoch "intenzívnej bolesti v brušnej dutine neutíchajúcej po dobu troch až štyroch hodín, pri opakovanom zvracaní, či zastavenom odchode stolice a vetrov".

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
15. január 2025 09:51