Dopriať si odpočinok zaliezť pri prechladnutí na celý deň do postele sa žiaľ v dnešnej dobe veľmi nenosí. Možno je ale načase tento prístup prehodnotiť. Bez odpočinku totiž nepomáhajú ani lieky od doktora. "Pokoj na lôžku a dostatočný, plnohodnotný spánok je pri liečbe úplne zásadný. Dokonca aj nádcha vďaka kvalitnému odpočinku odznie oveľa rýchlejšie. Je to overené storočiami - spánok ako metódu liečby presadzoval už Aristoteles v 4. stor pnl," vysvetľuje lekárka a varuje: "Pri nedodržaní režimu spánku hrozí preťaženie imunitných mechanizmov a mnoho možných komplikácií - napr. zápal pľúc, priedušiek, zápal srdcovej blany či poškodenie kĺbov. A tiež sa choroba šíri ďalej," uzatvára Leathworkeri.Pixabay
StoryEditor

Krátky poobedňajší spánok je lepší ako dlhé vyspávanie

02.11.2018, 08:35
Autor:
TASRTASR
Hoci je dĺžka spánku potrebná na regeneráciu organizmu individuálna, pri snahe o úpravu spánkového režimu sa neodporúča spať dlhšie ako osem hodín. Vítané je však poobedné zdriemnutie, ktoré naštartuje metabolizmus na zvyšok dňa. O tom, ako zlepšiť svoj spánok, porozprával lekár zo Spánkového laboratória Ján Hronec.

,,Platí, že akýkoľvek spánok dlhší ako osem hodín je škodlivejší, ako spánok krátky. Ak máte možnosť poobede si zdriemnuť, využite ju," upozorňuje Hronec. Opäť ale podľa neho platí, že menej je viac. Nespite preto dlhšie ako dvadsať minút, aby ste nenabúrali svoj nočný spánok.


Za základom dobrého spánku podľa odborníka stojí súbor viacerých faktorov. V prvom rade ide o vhodnosť prostredia. Spálňa by mala byť dostatočne tmavá, s teplotou okolo 18 stupňov Celzia v lete aj v zime. Pred spánkom je potrebné dobre vyvetrať, aby sa vzduch vyčistil. Počas zimných mesiacov neodporúča spať v prekúrenej izbe. Namiesto toho je podľa Hronca vhodnejšie udržiavať v miestnosti stálu teplotu.


,,Keďže spálňa je miesto vyhradené na spánok, odstráňte z nej všetky rušivé elementy ako televízor, počítač či blikajúce svetielka. Vhodná je aj investícia do kvalitného matraca a ortopedického vankúša, ktoré zvýšia váš komfort počas noci," pripomína. 

Počas horúcich letných nocí odporúča vyhýbať sa ventilátoru, ktorý podporuje nervozitu. Je lepšie dbať na to, aby boli na izbe pozatvárané okná a stiahnuté žalúzie. Tým sa dá predísť zbytočnému vyhrievaniu miestnosti.


Pri problémoch so spánkom treba dbať aj na zdravú životosprávu. Vylúčenie alkoholu, kofeínu, nikotínu a ťažkých mastných jedál pred spánkom by malo byť samozrejmosťou. ,,Napriek podporovaniu pravidelnej fyzickej aktivity nie je vhodné krátko pred plánovaným spánkom ani intenzívne cvičenie, či veľká fyzická záťaž. Existuje mylná predstava, že pred spánkom sa treba na poslednú chvíľu vyčerpať a unaviť. Ak to preženieme, dosiahneme často opak – problémy so zaspaním," zdôraznil odborník.


Tesne pred spánkom by sa už v posteli nemali riešiť závažné pracovné ani osobné problémy. Ak je to čo len trochu možné, mobilný telefón, či už pracovný alebo súkromný, by mal ostať pred dverami spálne. ,,Často pomáhajú pri zaspávaní príjemné spomienky alebo predstavy," dodal Hronec.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 03:50