Ten urobí základné vyšetrenia a potom rozhodne o ďalšom liečebnom postupe. Môže vás poslať za špecialistom (urológom, gynekológom). Medzi základne vyšetrenia patria: vyšetrenie hladiny cukru v moči a krvi (pre vylúčenie cukrovky), prípadne zo sledovania denného objemu moču (dostanete za úlohu zmerať, koľko moču denne vylúčite).
Čo prezradí farba moču?
- Svetlý, bezfarebný
Ak je moč takmer ako voda, znamená to, že ste pili veľa tekutín.
- Tmavý
Tmavý dohneda sfarbený moč je znakom dehydratácie, to znamená,
že vám chýbajú tekutiny v organizme. Preto obličky produkujú hustý moč tmavej farby.
- Žltý
Jasnožltá farba môže znamenať nadmernú konzumáciu výživových doplnkov. Ide najmä o vitamíny skupiny B a karoténu.
- Zakalený
Nie je to v poriadku. Na príčine bývajú napríklad soli, hlien, tuky, baktérie... Určite vyhľadajte lekára, moč treba laboratórne vyšetriť a zistiť príčiny.
- Krv v moči
Môže ísť o ochorenie. Objavuje sa pri infekciách, kameňoch, úrazoch, ale aj pri veľkej námahe. Rozhodne si to vyžaduje vyšetrenie lekárom. V najhoršom prípade môže signalizovať rakovinu.
- Zapáchajúci
Môžu ho spôsobovať niektoré potraviny, napríklad cibuľa, cesnak či špargľa. Tým, že sa aminokyseliny v nich obsiahnuté rozkladajú, uvoľňujú pachy, tie sa prefiltrujú cez obličky do moču. Len čo tieto potraviny celkom strávite, zápach sa stratí.
Veľký vplyv na zápach moču majú lieky. V prípade, že zápach pretrváva a vy žiadne lieky neužívate, navštívte svojho lekára, môže ísť o infekciu.
- Sladkastý zápach
Prezradí cukrovku. Môže totiž naznačovať prítomnosť cukru v krvi, ktorá sa vylučuje močom. Oblička funguje ako filter – ak je poškodený, cukor cezeň uniká a vylučuje sa močom. Cukor v moči môže byť tiež príznakom tehotenstva.
Kontrola cukru v moči
Nález cukru v moči nepriamo informuje o možnej zvýšenej hladine cukru v krvi. Dobre liečený diabetik cukor v moči zvyčajne nemá.
Ako si merať cukor v moči?
Na vyšetrovanie sa používajú špeciálne testovacie prúžky určené na vyšetrenie cukru a ketolátok (acetónu) v moči.
Vyšetrenie sa vykonáva ponorením prúžku do vzorky moču. Presný postup vyšetrenia je uvedený na obale jednotlivých testovacích prúžkov.
Vo všeobecnosti platí:
- Koniec testovacieho prúžka s indikačnými plôškami nakrátko ponorte do vzorky moču v nádobe.
- Prúžok vyberte a prebytočný moč otrite o okraj nádoby.
- Po minúte určite prítomnosť acetónu v moči porovnaním sfarbenia so stupnicou, ktorá je na originálnom obale prúžkov.
- Po čase uvedenom na obale prúžkov (bežne 1 – 3 min.) určite prítomnosť cukru sfarbením papierika porovnaním sfarbenia so stupnicou, ktorá je na originálnom obale prúžkov.
- Pri výrazne pozitívnom výsledku je potrebné doplniť vyšetrenie cukru a/alebo aj ketónov v krvi a urobiť potrebné režimové opatrenia.
Kedy treba kontrolovať moč?
- Vyšetrenie cukru v moči má iba orientačný charakter, odporúča sa vykonávať diabetikom v prípade, že nemajú glukomer alebo im okolnosti neumožňujú ho použiť.
- Aktuálny výskyt cukru v moči 3 – 5 hodín po jedle hovorí u diabetikov liečených diétou nielen o diétnej chybe, napríklad prijme neprimerane veľkého množstva jedla, ale aj o potrebe úpravy liečby.
- Meranie cukru v moči nenahrádza meranie cukru v krvi
- Trvalý nález cukru v moči je potrebné vždy konzultovať s diabetológom.