Za svoje šľachetné činy nosí titul sir a od septembra 2013 sa radí medzi diabetikov.
Roger Moore sa narodil 14. októbra 1927 v Londýne v rodine policajta Georga Alfreda Moorea a ženy v domácnosti Lilian „Lily“. Nemal súrodencov, rodičia tak upriamili svoju pozornosť na jediného syna a snažili sa vniesť do jeho života to najlepšie. Umelecké nadanie prejavoval už počas školských čias. Najbližšie mal k výtvarnému umeniu a už v 15 rokoch nastúpil ako kreslič do firmy vyrábajúcej dokumentárne a výchovné animované filmy. Postupne spoznával zákulisie filmového priemyslu a po niekoľkých skúsenostiach, ktoré získal ako komparzista v hranom filme, sa rozhodol pre hereckú dráhu. Vyštudoval na londýnskej Royal Academy of Dramatic Art a objavil sa v niekoľkých hrách v londýnskom West Ende.
Zabávač v armáde
Keď mal 18 rokov, krátko po skončení druhej svetovej vojny, nastúpil do vojenskej služby. 21. septembra 1946 vstúpil do britskej armády ako druhý nadporučík, onedlho si vyslúžil hodnosť kapitána. Po tom, ako velil v západnom Nemecku a pracoval v jednotke, ktorá sa ku koncu vojny starala o kultúrne obveselenie spojeneckých vojakov, zasvätil svoj život divadlu, televízii a filmu.
Prvé pokusy o úspech
Moore sa prvýkrát objavil vo filme v roku 1945. Išlo o Cézara a Kleopatru, v ktorom sa stretol so svojím idolom Stewartom Grangerom. Moore s ním neskôr pracoval aj na kultovom vojnovom filme Divé husi (The Wild Geese).
Začiatkom roka 1950 si zarábal ako model. Objavoval sa v reklamách na pleteniny a celú radu produktov až po zubné pasty. Hoci získal zmluvu s MGM, filmy, na ktorých pracoval, neboli úspešné, avšak podľa Moorových slov „bol na MGM čertovský dobrý“. Išlo najmä o filmy o opernej speváčke Interrupted Melody či The King´s Tief, kde si zahral s Ann Blyth, Edmundom Purdomom, Davidom Nivenom či Georgeom Sandersom. Hlavnú úlohu dostal vo filme The Miracle (1959).
Medzinárodná hviezda
Prvé úspechy zaznamenal v televízii, keď sa objavil ako hlavný hrdina v seriáli o šľachetnom rytierovi Ivanhoe (1958 – 1959), vo westerne The Alaskas (1959 – 1960), v nadväznosti ktorého bol obsadený ako Beau Maverick, bratranec hazardných hráčov Breta Mavericka (James Garner), Barta Mavericka (Jack Kelly) a Brenta Mavericka (Robert Colbert) v najúspešnejšom dobrodružnom seriáli Maverick. Celosvetová sláva prišla po tom, ako si zahral Simona Templara v seriáli Svätý (The Saint“, 1962 – 1969), založený na románoch Leslie Charteris. Seriál bol vyrobený vo Veľkej Británii, siahol až na americký trh a bol úspešný. Moore na jar 1967 dosiahol úroveň najvyššej medzinárodnej hviezdy. Svätý sa vysielal v televízii od roku 1962, dokopy 118 epizód, čo je najdlhšie bežiaca séria svojho druhu v britskej televízii. Hneď po ich skončení natočil dva filmy – ľahký špionážny film Crossplot a viac náročný The Man Who Haunted Himself (1970).
Bondovky
Svoj zdvorilý a humorný štýl vystupovania, ktorý v seriáli Svätý predstavil, sa stal typickým pre jeho nasledujúce trháky, bondovky. Moore bol v poradí už tretím Bondom, do žánru však priniesol veľkú mieru absurdných situácií. Agenta 007 hral dokopy v siedmich bondovkách - Žiť a nechať zomrieť (1973), Muž so zlatou zbraňou (1974), Agent, ktorý ma miloval (1977), Moonraker (1979), Len pre tvoje oči (1981), Chobotnička (1983) a Vyhliadka na smrť (1985). Všetky majú niečo spoločné. Vyznačujú sa zveličenými situáciami smerujúcimi často až do komediálnych rovín.
Roger a jeho ženy
Moore nemal o ženy nikdy núdzu. „Bol som medzi dámami obľúbený. Mal som ich viac než James Bond,“ povedal Moore pre denník Daily Mail. Jeho prvou manželkou bola temperamentná korčuliarka Doorn Van Steyn, ktorú si zobral, keď mal 19 rokov. Opustil ju kvôli speváčke Dorothy Squires, o 12 rokov staršej a v tej dobe omnoho známejšej než on sám. Hniezdočko lásky si vybudovali v Južnom Walese, no ich idylka netrvala dlho, pretože Roger sa zamiloval do talianskej herečky Luisy Mattioli počas natáčania v Taliansku v roku 1961. Moore neskôr vyhlásil, že manželstvo so Steyn bolo často násilné a manželstvo so Squires bolo podobne búrlivé. S Mattioli sa zosobášili v roku 1969, keď sa s ním Dorothy konečne rozviedla. Majú spolu dcéru a dvoch synov, no ich spolužitie nečakane ukončil v roku 1993. V marci 2002 sa oženil s dánsko-švédskou multimilionárkou Christinou „Kiki“ Tholstrupovou.
Šľachtický titul sir
So svojou štvrtou manželskou trávi Moore zimy vo Švajčiarsku, letá si užívajú vo svojom apartmáne v Monaku. Jeho kariéra však pomaly upadala, no svoju pozornosť upriamil na charitatívnu činnosť a prácu pre Unicef. Britská kráľovná mu za to v roku 2003 udelila šľachtický titul sir. V roku 2007 sa Roger Moore dočkal aj svojej hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy.
Diagnóza diabetes
V septembri 2013 sa začal bývalý predstaviteľ agenta 007 cítiť zle, chudol a omdlieval. Jeho manželka Kiki ho zobrala do nemocnice neďaleko ich sídla v Monaku, kde mu diagnostikovali diabetes 2. typu. „Trpel som tým už zjavne dosť dlho. Počas jedného týždňa, keď som zaspával, umieral od smädu a odpadával, moja žena tvrdila, že každým dňom chudnem jeden kilogram. Musel som si nechať zúžiť všetky nohavice,“ prezradil Moore v relácii This Morning. Mooro má tiež od roku 2003 kardiostimulátor, s ktorým žije po tom, ako skolaboval na javisku v New Yorku.
(ivk)
Zdroj: internet