Dreamstime
StoryEditor

Odolajte pokušeniu zlenivieť

17.06.2021, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Rozhodli ste sa začať pravidelne hýbať, výborne! Bolo by škoda podľahnúť hneď prvému pokušeniu ľahnúť si späť na gauč. Predbehnite ho a pripravte si vopred plán, ako zvládnete situácie, keď vám bude hroziť, že prestanete cvičiť.

Hoci sa to nezdá, táto stratégia výborne šetrí sily, ktoré potrebujeme na samotné cvičenie. Niekedy sa hodí konkrétna náhradná aktivita, inokedy iba podporná myšlienka, ktorá sa časom pekne zautomatizuje. V tabuľke vidíme príklady situácií, ktoré nás môžu prekvapiť, a naším cieľom je nedať sa nimi odradiť.


Prejdite výhovorkám cez rozum!

Samozrejme, život prináša rôzne ťažkosti, preto sa nijako netrápme, ak dnešná prechádzka naozaj nepôjde. Základ je byť k sebe úprimný. Naozaj sa to nedá? Skúste prázdne políčka v tabuľke vyplniť vlastnými riešeniami.

Keď nastane táto situácia: Vyriešim to takto: (príklady)  Moje riešenie:
  • Zlé počasie (prší, šmýka sa, horúčava)

Využijem doma stacionárny bicykel alebo aplikáciu v mobile

  • Nechce sa mi
Nikdy sa mi nebude chcieť. Stačí, keď sa povenujem menej intenzívnej aktivite.
  • Choroba, prechladnutie
Ak je to možné, urobím aspoň dva cviky na posteli.
  • Zlá nálada (starosti, smútok, nervozita)
Vždy urobím aspoň niečo, čo je teraz možné.
  • Nemám čas
Nikdy ho nebudem mať, preto sa neriadim časom, ale svojím plánom.
  • Nemám doma podporu
Vytvorím si ju. Zavolám priateľovi.
  • Včera som necvičil/a, tak je to stratené
Ešte veľakrát padnem. Je to súčasť cesty. Pokračujem smelo ďalej.
  • Nemám motiváciu
Nikto nie je pred výkonom motivovaný. Len sa jednoducho pohne z miesta.
  • Celý deň strážim vnúčatá
Ak je to možné, zapojím vnúčatá do cvičenia, som pre ne inšpiráciou.

 

Ako si vypestovať návyk na pravidelný pohyb

Môžeme skúsiť zvyknúť si na každodenné prechádzky. Namiesto nich si však môžeme zvoliť akúkoľvek pohybovú aktivitu, s ktorou chceme začať. Pokojne aj menej dynamické a krátke cvičenia, ak si to vyžaduje náš momentálny zdravotný stav. Môže nám poradiť aj lekár alebo fyzioterapeut.

1. Nastavme si latku nízko

Potrebujeme vytrvať aj v menej priaznivých podmienkach, preto je lepšie začať zľahka. Môže nám to pripadať úsmevne, ale na začiatku stačí, keď si dokážeme obuť tenisky či pohodlné topánky. To najťažšie máme za sebou, komu by sa chcelo vyzúvať len tak?

Nie je na tom nič zlé, keď pár dní bude platiť len tento cieľ: obuť sa na prechádzku. Neskôr príde na rad časový plán. Pokojne začnime 15-minútovou prechádzkou. Alebo si vyberme vzdialenosť, prípadne počet krokov. Poslúži nám k tomu aplikácia alebo si jednoducho povieme, že budeme chodiť každý deň svižným krokom k obchodu a naspäť. Pamätajme, že je lepšie prejsť menej, ako sme chceli, než neprejsť vôbec.

2. Vytvorme si prostredie, ktoré nám to uľahčí

Dôležité je mať v domácnosti hneď poruke všetko, čo na prechádzku potrebujeme. Na chodbe to musí byť na viditeľnom mieste pripravené na použitie. Problémy zvykne robiť dáždnik – kým ho hľadáme, aj nás prejde chuť ísť do toho nečasu. Návyk na prechádzku našťastie nevyžaduje, aby sme vyťahovali posilňovací stroj spod postele. Aj pred prechádzkou nás však môže niečo prekvapiť, preto si poctivo nachystajme veci k vchodovým dverám. Buďme architektmi našej chodby, ktorá podporí náš návyk.

3. Spojme si pohyb s niečím príjemným

Oveľa ľahšie si na niečo zvykneme, keď si to spojíme s niečím príjemným. Teda aj prechádzku. Môžeme ísť na obľúbené miesto, stretnúť sa s blízkym človekom alebo si niečo pekné kúpiť. Keď si prechádzku takto oživíme, ľahšie si na ňu zvykneme. Takýmto oživením môže byť aj zdanlivo obyčajný zvuk prírody.

4. Spojme si pohyb s tým, čo už robíme pravidelne

Pijem každý deň o tretej poobede kávičku? Čo takto ísť vždy po nej na prechádzku? Naším cieľom je spojiť už existujúci návyk s naším novým návykom, teda s prechádzkou.

5. Chodievajme von doobeda

Nie je to nijako nevyhnutné, ale je to tak lepšie. Neskôr počas dňa sa totiž môžu objaviť rôzne nečakané okolnosti, ktoré sťažia naše odhodlanie. Aj naša únava sa časom stupňuje. Je to skvelý pocit mať prechádzku čo najskôr za sebou a celý zvyšok dňa mať len pre to, čo sa nám naozaj chce robiť.

6. Nepokúšajme sa o dokonalosť, ale o pravidelnosť

Namiesto toho, aby sme sa od začiatku pokúšali o dokonalosť, len sústavne robme niečo jednoduché. Nemusíme vyzerať ako vysmiate turistky z reklamy, dôležité je jednoducho ísť. Ak sa prinútime do pravidelných prechádzok, zvýši to našu sebaistotu. Chybou je myslieť si, že ak niečo nerobíme dokonale, neoplatí sa to robiť vôbec.

7. Snažme sa nevynechať pohyb viac ako 2 dni po sebe

Ak vynecháme jednu prechádzku, nejde o katastrofu. Ak sa to však opakuje, vytvárame si nový návyk – negatívny. Každý má niekedy zlý deň, rôzne nepríjemnosti doma či v práci.

Môže sa stať, že ochoriete alebo sa vyskytne iná prekážka. Dôležité je čím skôr sa vrátiť k prechádzkam. Ide o to, že sa snažíme byť človekom, ktorý nevynecháva cvičenie. Ľahko sa odhodláme na prechádzku, keď sa cítime dobre, ale kľúčové je nevzdať to, keď na to nemáme chuť. Malé kroky na začiatku nám nemusia výrazne zlepšiť kondíciu, ale významným spôsobom zlepšujú náš obraz o sebe samom.

8. Spojme sa s niekým, kto má pohyb rád

Jedna z najlepších vecí, ktoré nám pomôžu zvyknúť si na pravidelný pohyb, je spojiť sa s niekým, pre koho je pohyb prirodzenou súčasťou života. Nie je to podmienka, ale len tip na vyskúšanie. Ak nám viac vyhovujú prechádzky osamote, pokojne pri nich zostaňme.

9. Zapisujme si svoje aktivity

Keď si zapíšeme absolvovanú prechádzku do kalendára alebo do tabuľky, vytvoríme spúšťač, ktorý naštartuje nasledujúcu. Sú to očné podnety, napríklad krížiky, ktoré sú výbornou pripomienkou, že máme aktivitu opakovať. Tabuľka alebo kalendár je tiež dôkaz, ktorý nám ponúka pravdivý obraz o sebe. Vďaka nemu ťažšie oklameme samých seba. A na druhej strane, budeme prekvapení, koľko toho cez týždeň stíhame.

Mgr. Monika Rusnáková, PhD.
Edukátorka programu DôveraPomáha diabetikom
Ako odborná terapeutka s praxou v klinických a vo vzdelávacích zariadeniach sa špecializuje na prevenciu a riešenie psychosociálnych ťažkostí spojených s diabetom, nadváhou a obezitou.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/pohyb, menuAlias = pohyb, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
19. september 2023 02:41