Dreamstime
StoryEditor

Seniori môžu predísť starnutiu či osteoporóze pravidelným pohybom

29.04.2022, 09:15
Autor:
(dia)(dia)
Pravidelným pohybom môžete predísť predčasnému starnutiu. Odborníci pripomínajú, že zdravý životný štýl je prevenciou proti chorobám vo vyššom veku. Pozitívne ovplyvňuje psychické zdravie, pohodu a seniori vďaka pohybu predchádzajú sociálnej izolácii.

Seniori by sa nemali pri cvičení ponáhľať, mali by počúvať svoje telo a prestať by mali v momente, keď cítia bolesť. Aktívny by mali byť aj počas bežného dňa. Pravidelný pohyb im pomôže vyhnúť sa obezite, cukrovke či problémom s kĺbmi. Zároveň pohyb predstavuje aj prevenciu pred osteoporózou.

Čím sú ľudia starší, tým majú väčšiu obavu začať cvičiť. Ak sa senior nehýbe a väčšinu dňa presedí, dochádza k rednutiu kostí,“ vysvetľuje odborník na stravu a pohyb Dávid Takáč, ktorý vytvorili program Schudni s DaVe. Prichádza tiež k úbytku svalovej hmoty. Základom je, aby si senior zhodnotil svoje možnosti a potom konzultovali svoj stav s lekármi a odborníkmi.

Špeciálne u mužov-seniorov, býva problémom ego.V mladosti zdvíhali vysoké váhy, treba si uvedomiť, že teraz je telo iné ako pred 40 rokmi,“ hovorí Dávid Takáč. Vysvetľuje, že seniori, ktorí boli športovo aktívni v mladosti, tak ich to bude lákať, pretože každí sa chce podobať svojmu mladšiemu ja. 

Ako môžu seniori začať s cvičením 

 

V každom veku je podstatné správne sedenie a seniori nie sú výnimkou. Ak nesprávne sedíme, svaly sa skracujú. Ochabujú aj tie, ktoré majú na starosti dynamický pohyb,” hovorí Marián Čaniga z Centra zdravého sedenia. Odporúča, aby si seniori sadli na široko, nohy mali pevne na zemi a využili celú plochu stoličky. Pozeranie televízie v ľahu vedie k nesprávnemu sklonu hlavy alebo k vykrúcaniu, čo chrbtici neprospieva,” vysvetľuje odborník na zdravé sedenie.

 Odborníci majú hneď niekoľko tipov, ako začať s pohybom. Ideálne je zaradiť do bežného dňa prechádzky. Odporúčam nordic walking a rýchlu chôdzu. Každý deň by ste si mali stanoviť, ako dlho budete chodiť a toho by ste sa mali držať. Postupne si vybudujete zdravšie pohybové návyky,“ menuje Dávid Takáč.

 

Na začiatok stačí len päť minút cvičenia

Keď už zvláda senior prechádzky, mal by začať pomaly zaťažovať telo cvičením. Na začiatku stačí päť minút a postupne zvyšovať čas podľa vlastných schopností. To by malo byť pod dohľadom odborníka aby neprišlo k zraneniu. Nemali by sa kombinovať fyzické náročné cviky. Kľúčové je predísť zraneniu, pretože staršie telo sa neregeneruje tak rýchlo, ako to mladšie.

Seniori by tak mali cvičiť ťahom a nie švihom. Napríklad si môže senior sadnúť na stoličku a pomaly, kontrolovane vstať. Pravidelnými základnými cvikmi sa dá vybudovať lepšia stabilita tela,“ dopĺňa Marián Čaniga. Ak seniori navštevujú posilňovne, vtedy sú pre nich vhodné cviky na strojoch, ktoré minimalizujú riziko zranenia. Je to lepšie ako zdvíhať voľné váhy či jednoručky,“ dodáva Takáč. 

 

Diéty radšej vynechajte

 Seniori majú veľký problém s tým, že prijímajú málo tekutín. Potom vlastne zajedajú smäd. Je nutné, aby pravidelne dodržiavali pitný režim. Seniori by sa mali stravovať pestro a vyvážene. Skúšanie nových diét a experimentovanie vo vyššom veku nemá zmysel. Menej zdravé potraviny nahrádzajme zdravšími verziami. Zaraďme do jedálnička celozrnné pečivo a potraviny, pridajme do jedálnička viac ovocia, zeleniny. Môžete si dopriať vajcia, slaninu, sladké ale v rozumnej miere,“ uzatvára tému fitnes tréner Dávid Takáč. 

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/pohyb, menuAlias = pohyb, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
20. jún 2024 22:58