Vždy sa pred tréningom zahrejte a po tréningu vyklušte. Svaly si preťahujte pred tréningom i po ňom.Flickr
StoryEditor

Šport je veľký prínos aj pre diabetika

24.02.2020, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
V súčasnosti je farmakoterapia diabetu na takej vysokej úrovni, že pri správnom dodržiavaní všetkých odporúčaní sa môžu aj diabetici pokojne venovať športu a formovaniu svalovej hmoty.

Aj v tomto prípade platí, že šport má pozitívne účinky na srdce, cievy aj udržiavanie telesnej hmotnosti.


Prv ako sa pustíte do nejakej intenzívnejšej fyzickej aktivity, je veľmi dôležité skonzultovať váš zdravotný stav s odborníkom. Viete, na čo všetko je potrebné pri cvičení dbať?


Diabetes je ochorenie veľmi dobre kompenzované farmakologickou liečbou. No okrem farmakologickej liečby, ktorá je v súčasnosti na vysokej úrovni, existuje aj nefarmakologická liečba, ktorú nazývame aj režimovým opatrením.

Tieto režimové opatrenia zahŕňajú vhodnú pohybovú aktivitu a diétu.

Pod pojmom vhodná pohybová aktivita rozumieme aktivitu šitú na mieru pre každého pacienta osobitne. Každý človek má inú stavbu tela a je veľmi časté, že okrem diabetu môžu byť pridružené aj iné ochorenia a to všetko treba pri cvičení brať do úvahy.

Pred každou pohybovou aktivitou by mal byť pacient zdravotne, fyzicky a aj kondične vyhodnotený.

Pred cvičením je dôležité, aby pacient s cukrovkou absolvoval vyšetrenia, pri ktorých sa potvrdia alebo vylúčia komplikácie, ktoré môžu nastať pri cvičení.

Toto umožní pripraviť návrh šitý na mieru konkrétneho človeka. Starostlivá anamnéza a fyzikálne vyšetrenie by sa mali sústrediť na príznaky a prejavy ochorenia postihujúce srdce a krvné cievy, oči, obličky a nervový systém. Najideálnejšie je vyhľadať skúseného fyzioterapeuta, ktorý vie poradiť a naučiť, ako sa správne hýbať.


Čo sa s telom deje pri pohybe?


Glukóza je zdrojom energie, ktorá sa pri pohybe uvoľňuje vo zvýšenej miere zo svalov. Keďže sa počas cvičenia spaľuje vo zvýšenej miere, je potrebné menšie množstvo inzulínu, aby glykémia príliš neklesla.

Pri nižšej hladine inzulínu sa vo zvýšenej miere glukóza uvoľňuje zo zásob v pečeni a vo svaloch. Počas cvičenia sa môže zvýšiť telesná spotreba kyslíka až dvadsaťnásobne, na čo treba prihliadať, najmä ak sú pridružené iné ochorenia, ako napríklad ochorenia srdca či ciev.

Príprava pred cvičením


Diabetes má negatívny vplyv na kĺby, svaly, kosti a väzy, preto musia byť diabetici obozretní pri každom druhu cvičenia a nechať si vždy poradiť odborníkom, aký druh športu je možné vykonávať.


Cvičenie by sa malo začínať „warm up“ fázou, ktorá pozostáva z 5- až 10-minútového kardia na nízkej úrovni.

Je to fáza, keď dochádza k správnej príprave kostrových svalov, srdca, pľúc na postupné zvyšovanie intenzity cvičenia. Svaly by mali byť správne pripravené na fyzickú aktivitu.

Po cvičení nasleduje cool-up fáza, ktorá pozostáva z 5- až 10-minútového odpočinku, keď dochádza k regenerácii svalov. Môže to byť istá forma strečingu alebo si pacient môže len tak ľahnúť na podložku, prikryť sa dekou a chvíľku oddychovať.

Druhy pohybových aktivít


Každý organizmus je iný a ku každému pacientovi treba pristupovať individuálne, preto určite odporúčame zostavenie tréningového plánu skúseným fyzioterapeutom.


Za pohybovú aktivitu môžeme považovať aj rýchlu chôdzu do práce, chodenie po schodoch či ďalšie bežné veci, ktoré vykonávame počas dňa automaticky.

K tomu, aby sme si mohli odsledovať množstvo krokov, veľmi dobre poslúži napríklad krokomer. Pravidelným sledovaním krokov si človek môže postupne zvyšovať ciele, napríklad zo 6 000 na 10 000 krokov, čo tiež pozitívne vplýva na celkové zdravie organizmu.


Moderným druhom pohybu je rýchla chôdza (nordic walking), pri tomto športe sú menej zaťažované kĺby, zapája sa viacero svalových skupín a odľahčia sa dolné končatiny.

Správna obuv je základom každej pohybovej aktivity. Je dôležité zabezpečiť si správnu obuv, v ktorej sa nohy budú cítiť komfortne. V súčasnosti existuje široká ponuka obuvi a športových vložiek do topánok, pri ktorých sú menej zaťažované kĺby.

Dôležité však je, aby daná obuv nespôsobovala na nohách pľuzgiere alebo odreniny. Zdanlivo neškodné pľuzgiere a odreniny môžu znamenať pre diabetika komplikácie z dôvodu ťažšieho hojenia rán.

Kedy cvičiť?


Správny čas na cvičenie reálne neexistuje. Niekomu vyhovuje cvičiť ráno, inému zase večer. Závisí to od celkového denného režimu.

  • Dôležité je cvičiť 30 minút pred jedlom a jesť aspoň 30 minút po cvičení.
  • Najlepšie je začať s tréningom na úrovni glykémie 5,5 – 8 mmol/l, neodporúča sa cvičiť v čase najvyššieho pôsobenia inzulínu, keď hrozí riziko hypoglykémie, čo je veľmi vážny zdravotný stav.
  • Je vhodné zvoliť si tréning vždy v rovnakú hodinu, keď pacient už dokáže odhadnúť, ako sa telo v danom čase správa.
  • Odporúča sa piť každých 10 minút počas tréningu, aby sa tekutiny dopĺňali pravidelne.
  • Doplnenie tekutín v jednej dávke, napríklad 0,5 l vody po tréningu, môže viesť k zaťaženiu obličiek a nevoľnosti.

Cvičenie je prínosom


Pri diabete 2. typu bol štúdiami dokázaný pozitívny prínos cvičenia na organizmus. Rôzne štúdie potvrdzujú dôležitosť dlhodobých cvičebných programov na liečbu a prevenciu tejto metabolickej abnormality a komplikácií.

Ľudia s diabetom 1. typu, ktorí sú pod kontrolou a nemajú žiadne komplikácie, môžu vykonávať rôzne úrovne cvičenia vrátane voľnočasových aktivít, rekreačného športu a konkurencieschopného profesionálneho výkonu.

Na záver môžeme konštatovať, že cvičenie je aj pre diabetikov jednoznačne prínosom.

Dochádza k zlepšovaniu rizikových faktorov prítomných pri ateroskleróze, cvičenie môže znížiť krvný tlak a zlepšiť kardiovaskulárne ochorenia. Je však veľmi dôležité vykonávať športové aktivity pod dohľadom skúseného odborníka a dobre poznať svoju chorobu a signály vlastného telo.

Metabolická kontrola pred cvičením:
– vyhnúť sa cvičeniu, ak hladiny glukózy sú vyššie než 250 mg/dl
– prijať sacharidy, ak je glukóza nižšia ako 100 mg/dl


Monitorovanie krvného cukru pred cvičením a po ňom:
– zistiť, kedy sú potrebné zmeny inzulínu alebo potravy
– naučiť sa svoju glykemickú reakciu na rôzne druhy cvičenia


Jedlo:
– potraviny na báze sacharidov by mali byť prijaté počas cvičenia a po ňom, aby sa zabránilo hypoglykémii


PharmDr. Martina Pardusová, farmaceutka z lekárne Dr.Max

menuLevel = 2, menuRoute = dia/pohyb, menuAlias = pohyb, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
31. máj 2023 21:43