StoryEditor

Barry White

27.10.2011, 23:01
Autor:
(dia)(dia)
Jeho chvejúci sa, hlboký zamatový hlas plný citu sa stal spoločníkom miliónov zamilovaných párikov. Stredobodom jeho života bola hudba, ktorú spočiatku tvoril a neskôr aj interpretoval. Jeho prejav sa nedal neregistrovať, jeho zjav sa nedal prehliadnuť.

Jeho chvejúci sa, hlboký zamatový hlas plný citu sa stal spoločníkom miliónov zamilovaných párikov. Stredobodom jeho života bola hudba, ktorú spočiatku tvoril a neskôr aj interpretoval. Jeho prejav sa nedal neregistrovať, jeho zjav sa nedal prehliadnuť.

Barry White sa narodil 12. septembra 1944 v Texase. Svoje detstvo a mladosť prežil v Los Angeles na predmestí, kde mal spolu so svojim o rok starším bratom denne na očiach vyčíňanie kriminálnikov a násilníkov.

Už v ranom detstve sa hudba stala stredobodom jeho života. Ako 4-ročný spolu so svojou matkou spieval „Tichá noc“. Okrem toho ho matka učila hre na klavír. Neskôr malý Barry hrával aj v kostolnom zbore. Výučba hry na piano v podaní jeho matky čoskoro prinieslo svoje ovocie. Ako 11-ročný účinkoval Barry v skladbe „Godnight my love“ s Jesse Belvinom.

Divoká mladosť

Keď Barry dovŕšil 15 rokov, bol pevne rozhodnutý, že hudba je to jediné, čo je pre neho v živote dôležité a čomu sa chce venovať. Bez dlhého zvažovania v poslednom ročníku prerušil školské štúdium. Napriek hudobnému cíteniu nasledovali roky plné rebélie, konfliktov so zákonom, priestupkov, trestných činov. Krádeže áut, vlámania a bitky patrili od tej chvíle k jeho každodenným činnostiam. Až päťmesačný pobyt v nápravnom zariadení pre mladistvých a pieseň Elvisa Presleyho ho primäli k úvahám. Elvisov hit „It´s now or never“ ho ovplyvnil a on si uvedomil: buď teraz, alebo nikdy. Chytil príležitosti za pačesy a naplánoval si nový začiatok. Mimochodom, jeho brat Daryl zotrval v kriminálnom prostredí a v roku 1983 ho pri potýčke o pár dolárov zastrelili.

Na ceste k úspechu

Na začiatku 60-tych rokov Barry skomponoval a nahral niekoľko skladieb. Pod menom Barry Lee vystúpil na verejnosti ako spevák a pianista v rôznych blúzových a soulových kapelách. Potom prišla veľkolepá šanca v podobe ponuky istého nahrávacieho štúdia a Barryho neobyčajné vlohy sa dostali ešte viac do povedomia. Postúpil do kategórie všestranných hudobníkov a čoskoro sa naučil hrať takmer na všetky hudobné nástroje. Kariéru však spravil najskôr ako skladateľ a producent. Love Unlimited bol názov jeho úspešného projektu. Išlo o dievčenskú spevácku skupinu, ktorú Barry založil a pre ktorú komponoval piesne. Z jednej skladby z jeho autorskej dielne sa stal obrovský hit. Predalo sa viac ako milión platní a z Barryho sa vďaka tomu stala významná osobnosť šoubiznisu.

Sólová kariéra

Z pozície skladateľa sa k sólovej speváckej kariére prepracoval viac menej náhodne. Hľadal speváka pre svoje najnovšie kompozície a demonahrávku so svojím hlasom prehral jednému známemu. Ten bol z Barryho hlasu taký nadšený, že ho presvedčil, aby svoje piesne naspieval sám. Ukázalo sa, že to bol návrh hodný zlata. So svojím prvým sólovým albumom “I`m gonna love you just a little more Baby“ Barry White okamžite zaútočil na vrchol hitparád. Nasledovala jedna zlatá platňa za druhou. Aj skladby „Never gonna give you up“(1973) a “Can`t get enough of your love Baby”(1974) sa vyšplhali na horné priečky hitparád. Svoj najväčší, doslova svetový triumf oslávil spevák v roku 1974 songom „You `re the first, the last, my everything“. Uprostred 70-tych rokov sa White ocitol na vrchole svojej neuveriteľnej kariéry.

Od roku 1973 do roku 1975 zložil „Kráľ soulu“ dohromady 11 albumov. So svojím zamatovým, nízko položeným hlasom s erotickým podtónom vložil do svojich piesní množstvo citu a čoskoro sa jeho platne zaradili k povinným rekvizitám pre príležitosť zvádzania nežného pohlavia. Jeho hity vytvorili romantickú atmosféru pri množstve večerí pri sviečkach a sprevádzali obrovský počet randevú zamilovaných dvojíc.

Recept na úspech

Majster lásky, ako ho neraz pre jeho citlivú interpretáciu nazývali, sa vo svojich skladbách zameral predovšetkým na tému lásky a vášne. Na vysvetlenie ústrednej témy svojich songov hovorieval, že láska je v niektorej zo svojich podôb prítomná medzi ľuďmi neustále. Ľudia sa ňou stále zaoberajú. Buď sa práve majú radi, alebo sú pohádaní a udobrujú sa.

Koniec soulovej éry

Na konci 70-tych a začiatkom 80-tych rokov nastalo okolo hviezdy ťažkej váhy ticho. Soulová éra sa blížila ku koncu. Ako Fénix z prachu povstal Barry znovu začiatkom 90-tych rokov. Jeho návrat po nútenej pauze bol pôsobivý. Opäť ohúril svojim magickým hlasom, z ktorého poslucháčom nabiehali zimomriavky. V roku 1994 oslávil návrat na scénu albumom „Icon is love“ a vytiahol svoje staré, osvedčené zbrane. Aj vďaka tomu, že sa podieľal na hudbe k televíznemu seriálu Ally McBealová a komediálnej sérii Simpsonovci sa znovu ocitol v hlavných titulkoch médií. Za svoju pieseň „Staying Power“ dostal v roku 2000 cenu Grammy (najvyššie ocenenie v hudobnom biznise, pozn. red.).

Tragický koniec

Od júla 2003 už nie je táto veľká legenda suolu medi živými. Barry White zomrel na zlyhanie obličiek v dôsledku diabetu. Dlhý čas predtým musel pravidelne chodiť na dialýzu a bol jedným z čakateľov na darcu obličky. Dva mesiace pred smrťou ho postihol infarkt, z ktorého sa už nezotavil a zakrátko opustil tento svet. Zostali po ňou albumy plné pôsobivých skladieb. Ich jedinečnosť je skrytá práve v špecifickej a nezameniteľnej farbe hlasu, ktorou Barry oplýval.

(jk)

Foto: internet

menuLevel = 2, menuRoute = dia/ludia-ako-vy, menuAlias = ludia-ako-vy, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 07:31