cyklistické preteky okolo SLovenskadiapozitívci
StoryEditor

DiaPozitívci išli príkladom

04.03.2021, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, ktoré sa konali ešte minulý rok v septembri v Žiline, sa zúčastnil aj nesúťažný tím DiaPozitívcov.

Viac ako 100-členný tím zložený zo slovenských diabetológov, predstaviteľov pacientskych organizácií i samotných diabetikov si mimo súťaže prešli oficiálnu trať časovky dlhú 7,1 km.

Chceli tak manifestovať dôležitosť pohybu pri prevencii a liečbe diabetu a motivovať diabetikov na pravidelné športovanie. Inšpiráciou im je profesionálny cyklistický tím zložený výlučne z diabetikov – Team Novo Nordisk, ktorý sa na pretekoch Okolo Slovenska zúčastnil druhýkrát.

Tím viedli lekári - odborníci na diabetológiu

Lídrami tímu DiaPozitívcov sú lekári predstavujúci slovenskú diabetologickú špičku: MUDr. Jaroslav Fábry, doc. Emil Martinka, PhD., doc. Zbyněk Schroner, MUDr. Ľubomír Barák, a ďalší.

Pohybová aktivita je súčasťou komplexnej liečby diabetu. Vzhľadom na alarmujúce čísla rozmáhajúcej sa nadváhy a obezity je takmer nutnosťou viesť diabetikov k pohybovej aktivite a, myslím si, že aj lekári majú ísť príkladom,“ hovorí MUDr. Jaroslav Fábry, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy.

Podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti docent Zbyněk Schroner dopĺňa, že v rámci všeobecnej stratégie liečby cukrovky 2. typu je fyzická aktivita spolu s diétnymi opatreniami dôležitou vstupnou liečbou a aj neskôr významnou súčasťou liečby spolu s farmakologickou liečbou.

Pri cukrovke 1. typu závisí efekt fyzickej aktivity od dostatočnej edukácie pacientov a schopnosti prispôsobiť celý liečebný režim fyzickej aktivite,“ tvrdí Schroner. Medzi odporúčané športové aktivity patria rýchlejšia chôdza, beh, cyklistika, plávanie, tanec, tenis, lyžovanie, turistika a ďalšie...

Pre diabetika je dôležitý dennodenný pohyb

„Ideálne je, ak sa športu venujeme denne, zhruba v trvaní 45 až 60 minút, ale úplným minimom je aspoň 60 minút každý druhý deň. Máme na mysli šport, ktorý zvýši náš pulz zhruba niekde medzi 100 – 140 úderov za minútu, samozrejme, závisí to od veku. Ide o hodnotu, pri ktorej sa už mierne zadýchame, niekedy zvykneme hovoriť, že námaha, pri ktorej si už nedokážeme pospevovať, ale ešte dokážeme plynule hovoriť,“ prízvukuje docent Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej asociácie.

Pohyb zvyšuje nielen fyzickú zdatnosť, ale v neposlednom rade má pozitívny psychologický účinok vo forme relaxácie a pocitu spokojnosti, ktoré sú tiež dôležitými prvkami v liečebnom procese pacientov.

V prípade športových aktivít, ktoré sú náročnejšie a spôsobujú pre organizmus strednú až veľkú záťaž na spotrebu energie, je dôležitá komunikácia a súčinnosť pacienta s lekárom. „V takomto prípade sa vypracováva individuálny plán, ktorý zabezpečuje vyváženie hladín cukru krvi, hlavne so zameraním prevencie vzniku hypoglykémie,“ hovorí MUDr. Jaroslav Fábry.

cyklistické preteky Okolo Slovenska cyklistické preteky Okolo Slovenska diapozitívci


Dôležité je aj rodinné prostredie

Členka základnej organizácie Zväzu diabetikov Slovenska – DIAZIL Žilina Janka Pavlusíková, hovorí, že vzťah diabetikov, ktorých v organizácii združujú, k športu a pohybu je individuálny.

Myslím si, že veľkú úlohu pri výbere voľnočasových aktivít, špeciálne u detských diabetikov, zohráva rodinné prostredie. Veľkým medzníkom sú u detí letné rekondično-edukačné tábory a podujatia,“ dodáva Pavlusíková.

Špecializovaný nutričný terapeut a profesionálny edukátor Klaudia Šugrová tvrdí, že diabetes nie je choroba zákazov, ale ochorenie, ktoré celoživotne určuje nekompromisné podmienky a ten, kto ich rešpektuje, rozvážne predchádza vzniku komplikácií.

„Nevzdávajte sa svojich snov, koníčkov ani záľub – dôkazom toho sú naši kamaráti, ktorí excelentne s pokorou zvládajú diabetes už 58 rokov bez výrazných komplikácií. Pozitívny postoj a aktívny prístup k životu má vždy liečebný efekt,“ dodáva Šugrová.

Diapozitívna energia na kolesách


Cyklojazda Diapozitívna energia na kolesách je nesúťažným sprievodným programom pretekov Okolo Slovenska. Prebehla po originálnej trase časovky v dĺžke 7,1 km, na ktorej si po DiaPozitívcoch zmerali sily aj profesionálni jazdci. Cyklojazdu okrem najznámejších slovenských diabetológov a zástupcov pacientskych organizácií podporili aj známe osobnosti, napr. diabetička herečka Zuzana Haasová alebo Jana Hagendorfová, slovenská aktívna športovkyňa, ktorá sa zúčastnila na expedícii na severný pól na bicykli.

Hlavné motto DiaPozitívcov je inšpirované tímom profesionálnych cyklistov-diabetikov z Teamu Novo Nordisk: „Sme DiaPozitívci. Dokážeme všetko, keď máme diabetes pod kontrolou.“

„Aktivita, ktorú v minulom roku spustila účasť cyklistického tímu Novo Nordisk zloženého z aktívnych pretekárov s diabetom na pretekoch Okolo Slovenska, vzbudila u mňa aj viacerých kolegov oprávnenú pozornosť. Zúčastniť sa na cyklojazde Diapozitívna energia na kolesách mi pripadalo ako samozrejmosť, keďže celý svoj profesionálny život som zasvätil starostlivosti o deti a mladých dospelých s diabetom. Snažím sa všetkých svojich pacientov pritiahnuť k športu,“ hovorí MUDr. Ľubomír Barák, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre pediatrickú endokrinológiu a diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy a predseda občianskeho združenia DIADOR.

„Svojou aktívnou účasťou chcem povzbudiť všetkých diabetikov na Slovensku – nebojme sa rozhýbať, pohyb nám môže len a len pomôcť. Podujatie nám všetkým ukazuje, že aj diabetici môžu na vrcholovej úrovni športovať. Poďme, hýbme sa, my to dokážeme,“ povzbudzuje diabetikov Ing. Jozef Borovka, prezident Zväzu diabetikov Slovenska, najväčšej pacientskej organizácie na Slovensku.

cyklistické preteky Okolo Slovenska cyklistické preteky Okolo Slovenska diapozitívci


Tím Novo Nordisk – inšpiratívni diabetici

Tím Novo Nordisk je súťažným tímom pretekov Okolo Slovenska a jeho špecifikum spočíva v tom, že je prvým tímom na svete zloženým výlučne z profesionálnych cyklistov – diabetikov. Poslaním cyklistického tímu Novo Nordisk je inšpirovať a povzbudiť každého, kto má diabetes.

Spoločnosť Novo Nordisk je aj generálnym partnerom podujatia. Partnermi sú pacientske organizácie KlauDia, Diador, Zväz diabetikov Slovenska, odborné lekárske spoločnosti Slovenská diabetologická spoločnosť a Slovenská diabetologická asociácia a Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline a Mesto Žilina. Materiál na meranie glykémie na podujatí zabezpečila spoločnosť Abbott.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/ludia-ako-vy, menuAlias = ludia-ako-vy, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
07. jún 2023 10:58