Pixabay
StoryEditor

S diabetom sa naučil žiť efektívne

13.03.2020, 12:00
Autor:
(dia)(dia)
Matúš (34) miluje svoju rodinu a miluje šport. Ideálnym je pre neho ten deň, keď dokáže skĺbiť obe svoje vášne do jednej aktivity. Verí, že s pomocou inzulínovej pumpy a kontinuálneho monitoringu raz zdolá aj ikonické triatlonové preteky –  IRONMAN. Najlepšie na Havaji.

 Diabetes 1. typu a aktívne športovanie sa pri správnej liečbe vôbec nevylučujú. Dokazujú to mnohí vrcholoví športovci, z ktorých v súčasnosti najviac vyčnieva fínska hokejová hviezda Kaapo Kakko. Amatérski športovci a nadšenci sa zasa zhodujú, že šport im pomáha povzniesť sa nad chorobu a podporuje pozitívne myslenie. „Diabetes dnes pre mňa nie je prekážkou, ktorá by mi bránila v športovaní. Musím si len dať pozor, aby som nešportoval s nízkou hladinu cukru, a keď cítim, že cukor v krvi klesá, dám si prestávku a cukor si doplním,“ prezrádza svoju osobnú skúsenosť Matúš Stankovič, ktorému diabetes diagnostikovali v 28 rokoch. 

 

Viac informácií, lepšia liečba

 

Začiatky boli pritom zložité. „Ako asi každý, aj ja som si v prvom momente myslel, že diabetes ma dosť obmedzí. A to nielen v športe, ale aj v práci a súkromí,“ priznáva Matúš, no zároveň prezrádza, čo mu pomohlo zmeniť myslenie: „Ako som získaval viac informácií o diabete a jeho kompenzácii, zistil som, že tie obmedzenia sú minimálne. Dodržujem opatrenia ako predchádzať hypo- a hyperglykémiám, a pravidelne využívam kontinuálny monitoring. Vďaka tomu som si dokázal znížiť glykovaný hemoglobín a dlhodobo ho udržiavam na výbornej úrovni. V súčasnosti mám diabetes pod kontrolou a snažím sa brať ho ako súčasť života. Síce sa ho neviem zbaviť, ale viem s ním veľmi efektívne žiť.“

 

Praktickejší deň s pumpou

 

Matúš patrí medzi ľudí, ktorí neustále hľadajú nové informácie a nové možnosti. „Bavia ma technológie a technologický pokrok. Sledujem trendy vo vývoji inzulínových púmp, senzorov a ďalších pomôcok pre ľudí s diabetom. Napríklad inzulínová pumpa mi pomáha nielen pri športovaní, ale aj v každodennom živote a práci. Nemusím odbiehať z pracovných stretnutí alebo prerušovať mítingy len preto, že sa musím ísť zmerať alebo si pichnúť inzulín. Pumpu mám jednoducho pohodlne skrytú pod košeľou.“

 

Dobré glykémie – lepší výkon

 

Aby mohol podávať čo najlepšie výkony, snaží sa neustále pohybovať v glykémiách medzi 5,5 a 7,5 mmol/l. „Najdlhšie preteky, ktoré som absolvoval, bola Krkonošská 50-ka na bežkách, olympijský triatlon, šprint triatlon a viaceré krosové behy v dĺžke od 15 do 30 kilometrov. Pri týchto behoch bol benefit inzulínovej pumpy výrazný, keďže to viem porovnať so situáciou, keď som ešte používal inzulínové perá. Viem si lepšie upraviť bazál nielen počas športu, ale aj predtým a, samozrejme, aj potom.  Avšak s perami je to veľmi ťažké, prípadne takmer nemožné,“ hodnotí Matúš a s úsmevom prezrádza svoj tajný sen: „Chcel by som ešte úspešne absolvovať legendu medzi triatlonovými pretekmi – IRONMANA. Najlepšie na Havaji.“

 

 

Projekty pre budúcnosť

Matúš by rád odovzdal svoje skúsenosti aj ostatným ľuďom s diabetom. „Uvažujem o vybudovaní DIA platformy, ktorá by združila aktívnych ľudí, umožnila im vzájomne zdieľať nové poznatky, a stanovovať a dosahovať malé, ale aj životné výzvy. To všetko s využitím moderných edukačných foriem a najnovších technologických možností,“ prezrádza svoje plány Matúš a dodáva: „Verím, že sa mi podarí nájsť silného partnera na zrealizovanie tejto vízie. Nové výzvy ma totiž posúvajú a motivujú ísť ďalej.“

menuLevel = 2, menuRoute = dia/ludia-ako-vy, menuAlias = ludia-ako-vy, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. november 2024 12:16