Na Slovensku dominuje rakovina prostaty a rakovina pľúc u mužov, u žien zase rakovina prsníka.Foto: Dreamstime.com
StoryEditor

Nepodceňujte prevenciu! Vyzýva ľudí Národný onkologický inštitút.

05.02.2023, 09:00
Autor:
TASRTASR

Na Slovensku každý rok pribudne asi 40-tisíc nádorových ochorení. Národný onkologický inštitút vyzval ľudí, aby nepodceňovali primárnu prevenciu.

Inštitút tak urobil pri príležitosti sobotňajšieho Svetového dňa boja proti rakoviny. Riziko vzniku ochorenia podľa neho znižuje zdravá životospráva.„Udržiavajme si optimálnu telesnú hmotnosť, pravidelne sa hýbme, vyhýbajme sa cigaretám, alkoholu, nadmernému slneniu," uviedol na sociálnej sieti.

 

Obe pohlavia často postihuje i karcinóm hrubého čreva

 

Inštitút poukázal, že u mužov na Slovensku dominuje rakovina prostaty a rakovina pľúc, u žien zase rakovina prsníka a karcinóm maternice. Obe pohlavia podľa neho často postihuje i karcinóm hrubého čreva a konečníka. „Pri väčšine z nich nemusíme pociťovať žiadne zdravotné ťažkosti," upozornil.

Apeluje preto na ľudí, aby neignorovali preventívne prehliadky a pozvánky na onkologické skríningy. „Onkologický skríning dokáže pomocou účinného diagnostického testu vyhľadávať v populácii bezpríznakových jedincov ochorenie vo včasnom štádiu, keď je možnosť jeho úplného vyliečenia," dodal.

 

Cieľom je zabrániť miliónom úmrtí

Svetový deň boja proti rakovine sa pripomína od roku 2002. Každoročne ho vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny. Jeho cieľom je zabrániť miliónom úmrtí, ktorým sa dá predísť zvyšovaním povedomia a zlepšovaním vzdelávania. Spája sa s osvetovými aktivitami v oblasti prevencie.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
01. február 2026 23:51