Reuters
StoryEditor

Ministerstvo zdravotníctva sa pripravuje na tretiu vlnu pandémie nového koronavírusu

29.07.2021, 20:53
Autor:
TASRTASR
Ministerstvo zdravotníctva sa priebežne pripravuje na tretiu vlnu pandémie nového koronavírusu. "Nemocnice sú vďaka plánu reprofilizácie pripravené v prípade potreby prispôsobiť svoje kapacity pre pacientov s ochorením COVID-19 a pracuje sa na zvýšení zaočkovanosti obyvateľstva," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Hovorkyňa Eliášová poukázala na to, že očkovať sa možno vo vakcinačných centrách v nemocniciach, vo veľkokapacitných očkovacích centrách, vo firmách, ďalej mobilnými očkovacími tímami či v ambulanciách lekárov.  riešia zefektívnenie trasovania kontaktov, sekvenáciu pozitívnych vzoriek či monitoring odpadových vôd.

Rezort zdravotníctva tiež monitoruje stav zásob liekov na ochorenie COVID-19

Rezort zdravotníctva tiež monitoruje stav zásob liekov na ochorenie COVID-19 v distribučných spoločnostiach, ako aj v zdravotníckych zariadeniach. "Zásoby lieku s obsahom monoklonálnej protilátky bamlanivimab je dostačujúci. Rezort zabezpečil dovoz 5000 balení tohto lieku bamlanivimab, aktuálne bol podaný v nemocniciach 25 pacientom," doplnila hovorkyňa.

Pacienti s ochorením COVID-19 majú dostupné registrované, tak aj neregistrované lieky, respektíve lieky v neregistrovanej indikácii.

Na základe vydaných povolení MZ SR sú dostupné lieky s obsahom účinných látok tocilizumab, baricitinib, azoximer bromide, bamlanivimab, inosin pranobex a favipiravir a iné. Odborníci budú ešte diskutovať o ich následnom používaní. Lieky s obsahom účinných látok tocilizumab, baricitinib, bamlanivimab sú primárne určené na použitie v zdravotníckych zariadeniach.

Ministerstvo dodalo, že ihneď po tom, čo sa sfinalizujú procesy spoločného verejného obstarávania monoklonálnych protilátok na strane Európskej komisie a rezortu zdravotníctva, mohli by byť pre členské štáty Európskej únie čoskoro dostupné kombinácie liečiv bamlanivimab a etesevimab, kasirivimab a imdevimab.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2023 16:28