StoryEditor

Inzulínová pumpa pod lupou

07.02.2013, 09:02
Autor:
(dia)(dia)
Inzulínová pumpa vnáša do života diabetika veľa výhod, je iba na vás, či ich správne využijete, alebo sa stanú nevýhodou pri liečbe diabetu.

 

Inzulínová pumpa vnáša do života diabetika veľa výhod, je iba na vás, či ich správne využijete, alebo sa stanú nevýhodou pri liečbe diabetu. Inzulínová pumpa však nie je všeliek. Ak sa rozhodujete ísť cestou liečby pomocou inzulínovej pumpy, je potrebné si uvedomiť, že je to technický prostriedok a aj pri jeho používaní je dôležité dodržiavať režim, stravovanie a dopriať si pohybovú aktivitu. Aj pri liečbe diabetu inzulínovou pumpou mávajú deti vysoké glykémie a dostávajú sa do hypoglykémií.
 

Pozrime sa na inzulínovú pumpu trochu bližšie. Je to zariadenie, ktoré do nášho tela dávkuje (alebo „pumpuje“) inzulín. Taktiež môžeme povedať, že je to elektronicky riadené zariadenie, ktoré nám hnacím motorom podáva inzulín. Inzulínová pumpa ma relatívne malé rozmery a prirovnáva sa k veľkosti mobilného telefónu.
Inzulínová pumpa (ďalej iba IP) sa skladá z týchto častí:

· Zásobník na inzulín

· Motorček, pomocou ktorého sa dávkuje inzulín

· Riadiaca časť zodpovedá za chod pumpy

· Displej s tlačidlami na ovládanie IP


Samotná IP by bola bez tenkej hadičky zakončenej teflónovou kanylou na dávkovanie inzulínu zbytočná. Pomocou nej sa inzulín na pokyn IP dostáva do podkožia.
Na rozdiel od aplikovania inzulínu pomocou pier alebo inzulínových striekačiek nám IP dávkuje do tela inzulín dvoma spôsobmi. Prvý je bazálna dávka a druhý je bolus. (Podrobnejšie o nich inokedy.)
Ďalší významný rozdiel pri aplikácii inzulínu je, že v perách sa používajú dva druhy inzulínu:

· rýchlo účinkujúci pred jedlom,

· dlhodobo účinkujúci.

 

IP používa iba jeden druh inzulínu, a to ultra rýchlo účinkujúci. Váš ošetrujúci lekár stanoví, ktorý je pre vás najlepší.

Bazálna dávka a jej nastavenie

U zdravého človeka sa počas 24 hodín neustále uvoľňuje z pankreasu do krvi inzulín. Tvorí približne polovicu z celkového množstva inzulínu potrebného na deň. Táto tzv. bazálna sekrécia slúži na to, aby glykémia aj v čase pokoja a nalačno bola v hodnotách od 4 do 6 mmol/l.
Bazálne dávkovanie inzulínu sa snaží kopírovať alebo priblížiť k bazálnej sekrécii zdravého človeka.
Čo to znamená? Na základe rozpisu, ktorý vám pripraví lekár na celých 24 hodín, sa do tela automaticky uvoľňuje stanovené množstvo inzulínu. Pre každú hodinu je stanovená taká dávka inzulínu, akú potrebuje konkrétny pacient. Lekár vychádza z predchádzajúcej liečby a posledných glykemických profilov. Zjednodušene povedané, bazálna dávka, ktorá sa z IP dávkuje automaticky, by mala byť nastavená tak, že ak pacient neprijíma potravu niekoľko hodín, jeho glykémia sa nemení, čiže by mala byť stabilná. Bazál zahŕňa inzulín, ktorý pokrýva potrebu inzulínu počas dňa medzi jedlami a v noci.

Pred nastavením na IP určíme najskôr celkovú dennú dávku inzulínu. Pred zavedením pumpy zvyčajne túto dávku znížime o 25 %. Z vypočítaného množstva 50 % pôjde na bolusy a 50 % na bazálne dávky.
Pokiaľ sú glykémie pred nastavením vyrovnané, môžeme bazál rozdeliť do rovnomerných dávok počas 24 hodín. Ďalšie korekcie robíme podľa vývoja glykémií v nasledujúcich dňoch. Ak sú glykémie pri nastavení kolísavé, pri nastavovaní jednotlivých bazálnych dávok postupujeme podľa tendencií stúpania, resp. poklesu glykémií a potrieb pacienta v jednotlivých denných dobách.
Nastavenie bazálu pri prechode na CSII patrí do rúk lekára v centre, kde sa liečba začína.
V prípade zvýšenej fyzickej aktivity je vhodné bazálne dávky redukovať, aby sa zabránilo výraznému poklesu glykémie. Pri stave, pri ktorom sa predpokladá skôr vzostup glykémií (choroba, imobilizácia a pod.), naopak, možno bazálne dávky prechodne zvyšovať.

Dočasný bazál

Dočasný bazál je funkcia, ktorá umožňuje dočasne upraviť existujúcu bazálnu dávku buď smerom hore, alebo dole. Táto funkcia sa veľmi často používa pri chorobách dieťaťa alebo pri potrebných situáciách.

Bolus

Bolus je dávka inzulínu, ktorú si pacient určuje sám (podľa nadefinovaného vzoru) pred jedlom a pumpa mu ju vydávkuje na jeho pokyn. V tomto prípade pumpa nepracuje automaticky. Výška bolusovej dávky je individuálna a závisí od množstva prijatých sacharidov.


Rozložený bolus

Rozložený bolus znamená podať celú dávku v rozloženom časovom úseku. Rozložený bolus sa používa pri jedlách s vysokým obsahom tukov alebo pri rôznych spoločenských podujatiach, kde je stolovanie dlhšie. Taktiež je výborné ho použiť napr. pri Štedrej večeri, návšteve reštaurácie, spoločenských udalostiach.

 

Zdroj: diabetikinfo.sk (upravené)

Foto: fotolia.com

01 - Modified: 2006-06-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Mandelson: Čína, otvor sa
01 - Modified: 2023-03-15 08:00:00 - Feat.: - Title: Tisícky Slovákov netušia, že majú cukrovku 02 - Modified: 2023-02-25 08:00:00 - Feat.: - Title: Pri strate vlasov u diabetikov môžu pomôcť lieky aj príroda 03 - Modified: 2023-04-27 13:40:25 - Feat.: - Title: Pribúda ľudí s infarktmi 04 - Modified: 2022-12-20 06:21:49 - Feat.: - Title: Desatoro KĽÚČOVÝCH informácii pre diabetika 05 - Modified: 2023-04-04 06:43:32 - Feat.: - Title: Stres z cukrovky má svoje meno. A poriadne komplikuje liečbu
menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 01:20