StoryEditor

Aké hodnoty cukru ma máť zdravý človek po jedle?

28.04.2010, 08:29
Autor:
(dia)(dia)

Chcem poprosiť o radu, aké hodnoty cukru má mať zdravý človek hodinu a 2 hodiny po jedle? Nad aké hodnoty by nemala glykémia stúpať? Je hodnota C-peptid - 1, 8 považovaná už za príznak DM?

Hladina cukru v krvi (glykémia) zdravého človeka je udržiavaná v relatívne úzkom rozmedzí - 3-8 mmol/l celým radom zložitých mechanizmov, ktoré zabezpečujú rovnováhu medzi prísunom a odsunom hroznového cukru (glukózy). Pretože príjem cukru potravou nie je stály, v stave keď nejeme (nalačno), je prísun cukru zaistený jeho tvorbou v organizme. Tkanivami, ktoré sú schopné produkovať glukózu, sú pečeň a kôra obličiek. Preto medzi jednotlivými dennými jedlami uvoľňujú niečo z uložených zásob cukru do krvi. Takýmto spôsobom je udržiavaná hladina cukru v krvi aj v stave nalačno na normálnej úrovni. C-peptid je ukazovateľ vlastnej sekrécie inzulínu, avšak podľa jeho hodnoty nemožno stanoviť diagnózu DM.

MUDr. Zbynek Schroner, PhD.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. máj 2023 15:23