Dreamstime
StoryEditor

Aj z liekov sa môže vyvinúť závislosť

18.05.2021, 14:00
Autor:
HNHN
S liekovou závislosťou sa stretol každý štvrtý Slovák, či už sám osobne alebo vo svojom okolí. Na tento problém pritom len veľmi zriedkavo upozorní priamo lekár.


Ukázal to prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR poukazuje na riziká spojené s nesprávnym užívaním liekov. Závislosť od liekov je závažný problém, s ktorým sa môže stretnúť prakticky ktokoľvek, kto užíva lieky.

Prieskum 2muse realizovaný v decembri tohto roka na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov ukázal, že liekovú závislosť odhalili Slováci najmä vďaka štyrom signálom. Tým najčastejším (37 %) bolo obhajovanie si neustálej potreby daný liek užiť. 36 % respondentov upozornili na problém so závislosťou zdravotné ťažkosti, napríklad problémy so spánkom či trávením.

Až tretina opýtaných si všimla svoje príliš časté či zbytočne dlhodobé užívanie lieku bez zjavnej príčiny či zmeny v správaní. Len v 3 % prípadov upozornil na možnosť liekovej závislosti lekár.


PREJAVY LIEKOVEJ ZÁVISLOSTI

(Ako ste prišli na to, že vy alebo niekto vo vašom okolí pravdepodobne trpí liekovou závislosťou?)


obhajovanie neustálej potreby liek užiť  37 %
zdravotné problémy (poruchy spánku, tráviace ťažkosti)  36 %
časté/dlhodobé užívanie toho istého lieku bez zjavnej príčiny  33 %
zmeny v správaní (podráždenosť, nepokoj, apatia, úzkosť)  32 %
opätovné zadováženie si lieku aj po likvidácii  14 %
upozornenie prišlo od známeho  7 %
upozornil na to priamo lekár   3 %
iné  3 %


Treba vyhľadať odbornú pomoc

Neliečená závislosť od liekov sa môže vážne odzrkadliť na zdraví pacienta. Už pri podozrení na závislosť je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Urobí tak však len polovica ohrozených Slovákov. Každý ôsmy sa rozhodne tento problém vôbec neriešiť.

„Naše bunky a tkanivá sa pri liekovej závislosti prispôsobia zmenám, ktoré navodí dlhodobé užívanie lieku natoľko, že vytvoriť normálny stav si môže vyžadovať komplexnú liečbu,“ vysvetľuje prof. MUDr. Jozef Glasa, CSc., PhD, odborný garant projektu Lieky s rozumom.

Ako dodáva, proces liečby sa odvíja od typu látky, stupňa závislosti a ďalších faktorov, ktoré sú veľmi individuálne. O liečbe, ktorá môže byť niekedy aj ambulantná, ale často musí byť ústavná, v špecializovaných lôžkových zdravotníckych zariadeniach, musí rozhodnúť v prvom rade odborný lekár – psychiater.


POSTUP PRI PODOZRENÍ NA LIEKOVÚ ZÁVISLOSŤ

(Ako ste postupovali pri podozrení na liekovú závislosť u seba/svojho blízkeho?)


Bezodkladne sme vyhľadali odbornú pomoc lekára/lekárnika 50 %
Snažili sme sa situáciu zvládnuť sami bez toho, aby sme o tom informovali lekára 38 %
Neriešili sme to 12 %


Lieky na bolesť môžu byť problém


Závislosť sa môže vyvinúť pri užívaní niektorých liekov, ktoré sú viazané na lekársky predpis, ale aj pri užívaní niektorých voľnopredajných liekov. Ide predovšetkým o lieky, ktoré pôsobia na centrálny nervový systém ako lieky ovplyvňujúce náladu, tlmiace nervozitu alebo nepríjemné obavy, prípadne lieky zvyšujúce aktivitu a psychický výkon.

Pomerne častá je závislosť od liekov tlmiacich bolesť. Nejde pritom len o opiáty, teda lieky užívané pri veľmi silnej bolesti, ktoré predpisuje lekár na osobitný recept, ale aj o bežné analgetiká, ktoré pacient užíva akoby zo zvyku, často vo vyšších dávkach alebo častejšie, ako sa odporúča. A to aj napriek tomu, že mu už na jeho bolesť ani primerane nezaberajú.


„Pacienti majú tendenciu zľahčovať riziká spojené s nadužívaním či dlhodobým zbytočným užívaním voľnopredajných liekov. Aj pri nich sa niekedy môže vytvoriť silný návyk, ktorý má už mnohé prejavy skutočnej závislosti. Nehovoriac o nežiaducich účinkoch, ktoré dlhodobé užívanie vyšších dávok lieku môže spôsobiť,“ upozorňuje prof. Glasa. Ako dodáva, týka sa to napríklad niektorých nosových sprejov alebo kvapiek, už spomínaných analgetík, sedatív, hypnotík, ale dokonca aj preháňadiel.

O riziku sa treba informovať u lekára alebo lekárnika

Mnoho pacientov, ktorí musia užívať lieky pravidelne, sa vzniku liekovej závislosti obáva. „Dôležité je o riziku závislosti v súvislosti s konkrétnym užívaným liekom vedieť a informovať sa u svojho lekára alebo lekárnika, ako takémuto nežiaducemu účinku predísť,“ hovorí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

Rozhodujúce z pozície pacienta je dodržať odporúčané dávkovanie lieku a pokiaľ sa vyskytne problém, konzultovať ho čo najskôr so svojím lekárom. Napríklad, ak liek neúčinkuje tak, ako by sa očakávalo, alebo ak sa objavia nežiaduce účinky.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
01. jún 2023 11:32