Pixabay
StoryEditor

Onkologickí pacienti sú pre pandémiu viac ohrození, uvádza pacientska organizácia Nie rakovine

15.04.2021, 11:14
Autor:
TASRTASR
Onkologickí pacienti sú pre pandémiu dlhodobo ohrození deficitom zdravotnej starostlivosti. Inovácie v onkológii sú nedostupné.

Upozornili na to pacientske organizácie Nie rakovine a Europacolon Slovensko, ktoré spolu s 292 onkologickými organizáciami sveta podpísali medzinárodný dokument "Spoločný list o COVID-19 a rakovine". Informovala o tom Jana Pifflová Španková, prezidentka organizácie Nie rakovine.

Je potrebné prijať opatrenia a aktívne sa venovať otázkam onkologickej starostlivosti

Organizácie v liste pripomenuli, že pred pandémiou sa miera úmrtnosti na niektoré typy rakoviny začala stabilizovať alebo dokonca znižovať. Pacienti sa aktívnejšie podieľali na prevencii a starostlivosti o seba a onkologické služby aj liečebné postupy sa zlepšovali. "V roku 2020 došlo k približne 40-percentnému poklesu diagnostiky rakoviny, teda až 40 percent ľudí, u ktorých sa predpokladá vývoj rakoviny, nebolo diagnostikovaných a plynie im vzácny čas," upozornili organizácie.

Zdôraznili, že je potrebné prijať opatrenia a aktívne sa venovať otázkam onkologickej starostlivosti. V liste odporúčajú na zlepšenie situácie onkologických pacientov a ohrozených rakovinou, aby vlády krajín zaistili pacientom bezpečný prístup k onkologickej diagnostike a liečbe.

"Systémy zdravotníctva by mali navrhovať cesty bezpečné z hľadiska pandémie, aby mohli služby pacientom s rakovinou zostať otvorené a pokiaľ je to možné, zabezpečiť im alternatívy iných možností liečby, napríklad domácu chemoterapiu," uvádza sa v liste.

Rovnako je nevyhnutné obnoviť programy na včasnú diagnostiku rakoviny

Organizácie tiež volajú po zhromažďovaní a analýze údajov o pacientoch, ktorí neboli diagnostikovaní. "Okrem toho to znamená investovanie do pracovnej sily a fyzických kapacít na splnenie tejto potreby, aj vzhľadom na pravdepodobný nárast počtu pacientov diagnostikovaných v neskorom štádiu," poukázali organizácie.

Signatári listu zároveň vyjadrili záujem spolupracovať s vládami na zlepšovaní situácie pacientov trpiacich rakovinou. Na obsah listu by mal podľa Pifflovej Špankovej nadviazať aj štvrtý ročník pripravovanej pacientskej konferencie "Onkológia na Slovensku - realita verzus očakávania".

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
21. júl 2024 22:27