Leukémie predstavujú až 30 % všetkých onkologických chorôb detí. Najčastejšie ide o akútnu lymfoblastovú leukémiu.
Prognózy na vyliečenie sú však veľmi dobré
V súčasnosti je možné kombinovanou liečbou dlhodobo vyliečiť asi 85 – 90 % týchto detí. „Z ochorenia, ktoré sa pred rokom 1970 nedalo vyliečiť a deti boli odsúdené na smrť, sa vďaka odvahe a vedeckému úsiliu mnohých lekárov stalo ochorenie, ktoré je v súčasnosti možné vyliečiť u 9 z 10 detí,“ hovorí doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD., prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.
Lekári podľa nej aj vďaka technologickému pokroku v medicíne konzultujú každý prípad individuálne, s multidisciplinárnym prístupom a väčšinou aj na medzinárodnej úrovni. „Naši lekári však majú možnosť spolupracovať na dennej báze so svetovou špičkou v oblasti liečby všetkých detských onkologických ochorení,“ dodáva.
Diagnostika a liečba počas pandémie COVID-19
„V súčasnosti, kedy veľmi rezonuje dopad pandémie na pacientov s chronickými ochoreniami, je našou prvoradou snahou, aby detskí onkologickí pacienti neostali v tieni COVID-u 19. Diagnostika, liečba a starostlivosť u nás pokračuje v plnom rozsahu a režime aj počas pandémie avšak so sprísnenými proti epidemickými opatreniami,“ dodáva doc. Kolenová s tým, že o detských onkologických pacientov s COVID-19 sa starajú priamo na klinike.
V Národnom ústave detských chorôb sledujú v poslednom období mierny nárast detí s ochorením COVID-19 s potrebou hospitalizácie. „Našou snahou je zabezpečiť pre každého pacienta bezpečné prostredie a plynulú liečbu základného ochorenia a súčasne ochorenia COVID-19,“ informuje Peter Magát, riaditeľ ústavu.
Pacient neostáva v rukách jedného lekára
Dieťa, u ktorého sa zistí rakovina v Slovenskej republike, nie je odkázané na starostlivosť len jedného lekára. „Moderná starostlivosť si vyžaduje spoluprácu v rámci multidisciplinárneho tímu, a to nielen tímu našej kliniky, ale zahŕňa špičkových odborníkov prakticky z celého sveta,“ hovorí Kolenová.
Zlatá stužka – globálny symbol povedomia o detskej rakovine
„Zlato je vzácny kov. Deti sú náš najcennejší poklad. Zlato prechádza ohňom, aby sa stalo silnejším a tvrdším. Deti s rakovinou sa tiež stávajú silnejšími, pretože čelia ťažkej a bolestivej skúsenosti rakoviny v detstve“, popisuje symbolickú zlatú farbu riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou, Daša Malá Fabšíková.
Nezisková organizácia Deťom s rakovinou je tímom zloženým z rodičov detí, vyliečených pacientov a zainteresovaných profesionálov.
Snahou organizácie je pomáhať všetkými dostupnými spôsobmi pacientom a ich rodinám v procese liečby a následnej starostlivosti o nich a prispievať k inovácii detských onkológií na Slovensku, aby sa deti liečili v podmienkach štandardných pre vyspelé krajiny EÚ.
Od roku 2015 vyzbierala organizácia od darcov a z grantov viac ako 1,5 milióna eur, ktoré boli použité na modernizáciu, napríklad kompletná prestavba dennej kliniky, lôžkového oddelenia pre menšie deti, vybudovanie herne pre väčších pacientov a seminárnej miestnosti na podporu vzdelávania personálu kliniky, osvetu a na zabezpečenie pomoci pacientom a ich rodinám. Vďaka organizácii sa tiež podarilo na klinike otvoriť telekonzílium, miestnosť umožňujúcu konzultácie odborníkov o individuálnych prípadoch na svetovej úrovni.
Medzinárodný deň detskej rakoviny
- februára si svet pripomína Medzinárodný deň detskej rakoviny. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o detských onkologických ochoreniach.