Reuters
StoryEditor

ŠÚKL varuje pred použitím domácich testov na zistenie koronavírusu

14.12.2020, 19:32
Autor:
TASRTASR
Na európskom aj slovenskom trhu sa objavilo veľa domácich testov na diagnostikovanie ochorenia COVID-19. Žiaden test však nie je certifikovaný na domáce použitie ani v jednej európskej krajine.

Na sociálnej sieti na to upozornila riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová, ktorá pred falošnými testami varuje.

"Žiaden test na domáce použitie nie je ani na Slovensku, ani v Európe registrovaný ani certifikovaný," zdôraznila s tým, že všetky takéto testy, ktoré ponúkajú rôzne webové stránky, nie sú spoľahlivé. Štátny ústav nevie, aká je dôveryhodnosť týchto testov.

Takýto typ testov musí prejsť prísnym hodnotením

Baťová vysvetlila, že na to, aby takýto typ testov certifikovali, musia prejsť prísnym hodnotením. To, aby odber vzorky, citlivosť testu aj samotná interpretácia výsledku pacientom – laikom bola v poriadku, nie je podľa šéfky ŠÚKL jednoduché.

Vysvetlila, že riziko použitia falošných testov spočíva v tom, že pacientovi dajú falošný výsledok, či už falošne negatívny alebo falošne pozitívny. Obidva výsledky sú podľa jej slov zlé.

"V prípade, že pacient dostane falošne negatívny výsledok, to v preklade znamená, že nie je negatívny, ale má ochorenie COVID-19, ktoré v prípade, že nedodrží karanténu a bude chodiť do spoločnosti, tak bude šíriť ďalej," uviedla.

Falošná pozitivita môže dať človeku falošný pocit bezpečia

Falošná pozitivita protilátkového testu tiež nie je podľa Baťovej "výhra", pretože môže dať človeku falošný pocit bezpečia, že už ochorenie prekonal a bude menej obozretný. Ľudí vyzýva na to, aby používali relevantné a dôveryhodné údaje, či už o ochorení COVID-19 alebo o testoch, alebo o tom, ako sa správať. Odkázala na stránku korona.gov.sk, kde sa nachádzajú informácie z Úradu verejného zdravotníctva SR, z Národného centra zdravotníckych informácií alebo z Ministerstva zdravotníctva SR.


"Sú tam takisto pokyny, ako sa má správať pacient v prípade, že je pozitívny, a čo má robiť, ako postupovať ďalej," uzavrela Baťová s tým, že všetky tieto informácie sú veľmi ľahko dohľadateľné a v zrozumiteľnej reči.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
23. apríl 2024 06:18