Pixabay
StoryEditor

Nepravidelný pulz môže signalizovať, že srdce nepracuje správne

18.11.2020, 10:00
Autor:
(dia)(dia)
Meranie pulzu môže prezradiť ochorenie, ktoré človeka môže stáť život. Ide o takzvanú fibriláciu predsiení – arytmiu. Stačí si len dvoma prstami nahmatať žilu na predlaktí alebo na krku.

Fibrilácia predsiení patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody. Každoročne postihne na Slovensku až 11-tisíc ľudí. Toto ochorenie je dnes dobre liečiteľné, Slováci však nepoznajú príznaky a neliečia sa.

Aj to je dôvod, prečo Slovenská asociácia srdcových arytmií (SASA) a pacientska organizácia Sekunda pre život spustili pokračovanie informačnej kampane Poznaj pulz predchádzaj porážke, tentokrát pod názvom #NajkrajsieGesto.

Prostredníctvom kampane chcú upozorniť na dôležitosť prevencie, ktorá spočíva predovšetkým v pravidelnom meraní si pulzu na zápästí či krku.

 „Fibrilácia predsiení je epidémiou 21. storočia, ktorá postihuje prevažne seniorov. Toto ochorenie je dobre liečiteľné a to tak medikamentózne, ako aj prostredníctvom invazívnych techník. Dôležité je, aby pacient rozoznal príznaky a včas navštívil lekára,“ hovorí profesor Robert Hatala, prezident Slovenskej asociácie srdcových arytmií a prednosta Oddelenia arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Prevencia je podľa neho aj v tomto prípade kľúčová. „Ľudia nad 65. rokov by si pravidelne mali merať pulz. Kampaň ich k tomuto činu priamo vyzýva,“  dodáva profesor.

 

Niekedy stačí málo

 

Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 120-tisíc pacientov. Podľa prezidenta Slovenskej kardiologickej spoločnosti Petra Hliváka rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení a to nielen vo vekovej kategórii nad 65 rokov. „Včasný záchyt ochorenia a správna liečba môže pacientov ochrániť pred mozgovou mŕtvicou. Niekedy stačí aj málo, pravidelne si merať pulz prstami jednej ruky na zápästí či krku,“  dodáva Hlivák.

 Pulz by mal byť v rozpätí od 50 do 100 úderov za minútu. Nepravidelný pulz môže signalizovať, že srdce nepracuje správne.

Meranie doma

Základom úspešného merania je vedieť, kde si tep nahmatať. Ideálne je tepna na krku, zápästí alebo v lakťovej jamke. Použite ukazovák a prostredník, nikdy nie palec. Tepy najlepšie počítajte po dobu jednej minúty, môžete čas skrátiť na 30 sekúnd a nameranú hodnotu vynásobiť dvomi. K meraniu tepu môžete využiť moderné hodinky či tlakomer.

 

  

Kampaň chce motivovať seniorov

V záujme zvýšenia povedomia verejnosti o fibrilácii predsiení s cieľom motivovať seniorov, aby si pravidelne kontrolovali pulz, dnes spustila Slovenská asociácia srdcových arytmií a pacientska organizácia Sekunda pre život  s podporou svetového lídra v oblasti medicínskych technológií - spoločnosti Medtronic, ako aj spoločnosti Pfizer informačnú kampaň #NajkrajsieGesto, ktorá je pokračovaním aktivity Poznaj pulz predchádzaj porážke.

„V čase pandémie vírusu COVID-19 sme ako spoločnosť viac precitli a zamerali sme sa na pomoc a ochranu tých najzraniteľnejších – našich seniorov. A to prostredníctvom pekného gesta. Či už išlo o pomoc s nákupom, venčením psa či vyzdvihnutím liekov v lekárni. Avšak je tu ešte jedno gesto, ktoré by sme mali preukázať našim starým rodičom. Gesto dvoch prstov. Práve dvoma prstami si vedia pravidelne kontrolovať svoj pulz,“ hovorí Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život, ktorá združuje pacientov po mozgovej príhode a pacientov s fibriláciou predsiení.

 

Do kampane sa zapojili viacerí známi ľudia, medzi nimi Mary Bartalos, Filip Tuma, Simona Škodová, Alžbeta Saloňová, Barbora Bakošová, Veronika Cifrová Ostrihoňová či napríklad Mojmír Procházka, ktorí predstavujú prostredníctvom videa silu gesta dvoch prstov, ktorými by si pacienti mali merať pulz na zápästí či krku. 

„Tak ako je dnes samozrejmé, že si ľudia v domácom prostredí merajú krvný tlak, mali by si pravidelne merať aj pulz. To je cieľom tejto iniciatívy. Ide o dôležitú prevenciu pred fibriláciou predsiení,“  uzatvára prof. MUDr. Robert Hatala, PhD.

 

 

  • Viac ako 20 % pacientom, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, bola zistená fibrilácia predsiení.
  • Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 100-tisíc ľudí. 10-tisíc ročne zomrie.
  • Až 30 % pacientov nevie, že má fibriláciu predsiení a na toto ochorenie sa neliečia.
  • Pravidelné meranie pulzu a zachytenie nepravidelného srdcového rytmu vie pomôcť pacientom odhaliť ochorenie včas.
  • Kampaň #NajkrajsieGesto má za cieľ naučiť seniorov pravidelne si merať pulz.

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
24. máj 2023 07:04