lieky, peniazeDreamstime
StoryEditor

Až 72 % pacientov považuje doplatky za lieky za vysoké

23.09.2020, 14:00
Autor:
(dia)(dia)
Až pre tri štvrtiny pacientov sú doplatky za lieky vysoké či dokonca veľmi vysoké. Ukázal to prieskum pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR šíri osvetu v rozumnej spotrebe liekov.

Doplatky za lieky vnímajú pacienti veľmi citlivo, uviedli ich dokonca ako jeden z najzásadnejších dôvodov svojej nespokojnosti so zdravotnou starostlivosťou.

 

VNÍMANIE DOPLATKOV ZA LIEKY

 

príliš vysoké

26,6 %

vysoké

45,5 %

primerané

21,8 %

nízke

0,7 %

príliš nízke

0 %

neviem posúdiť

5,4 %

 

Vysoké doplatky za lieky obsadili tretie miesto v rebríčku dôvodov, pre ktoré sú pacienti nespokojní so zdravotnou starostlivosťou. Ukázal to reprezentatívny prieskum agentúry 2muse, do ktorého sa koncom minulého roka zapojilo 606 chronických pacientov. „Mnohé rodiny majú po prvej vlne koronavírusu hlbšie do vrecka, či už v dôsledku čerpania pandemickej OČR, PN alebo straty zamestnania. Situácia s doplatkami za lieky sa tak za uplynulé mesiace mnohým pacientom ešte viac skomplikovala,“ upozorňuje Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

 

DÔVODY NESPOKOJNOSTI

 

čakacie doby

79 %

nedostatočné vybavenie, zlý stav zariadení

63 %

vysoké doplatky za lieky

60 %

nedostatočná zdravotná starostlivosť

58 %

prístup personálu k pacientom

57 %

negatívne skúsenosti vo všeobecnosti

45 %

zlá diagnostika ochorenia

43 %

poplatky u lekára

35 %

nedostatok personálu

35 %

zle nastavená liečba

29 %

neodbornosť personálu

28 %

pracujem v zdravotníctve

2 %

 

 

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií zaplatili pacienti za lieky v minulom roku viac ako 445 miliónov eur z vlastného vrecka. K zníženiu výdavkov na lieky môže pritom prispieť každý z nás, aj samotný pacient. „Pokiaľ je lacnejší liek rovnako účinný a pacient ho dobre toleruje, mala by byť jedným z kritérií pre výber lieku aj jeho cena. Ušetrí tak nielen pacient, ale aj celý zdravotnícky systém. Takto ušetrené peniaze môžu byť následne použité na liečbu ďalších pacientov,“ uviedla Lévyová.

 

Podľa prieskumu 2muse ponúkajú lekári a lekárnici lacnejšiu alternatívu lieku častejšie pacientom, ktorí užívajú vyšší počet liekov. Takmer každý piaty pacient sa pritom nikdy nestretol s ponukou zmeniť svoj liek za iný s rovnakým účinkom, no s nižším doplatkom. 27 % pacientov takúto možnosť využilo, 16 % sa ju rozhodlo odmietnuť.

 

PONÚKANIE GENERÍK PACIENTOM

 

Áno, zmenu liečby navrhol môj lekár

23,3 %

Áno, lacnejšiu alternatívu mi ponúkol lekárnik, no ja som ju odmietol/a

16,2 %

Áno, lacnejšiu alternatívu mi ponúkol lekárnik a ja som ju prijal/a

27,2 %

Nie, nikto ma o lacnejšej alternatíve mojej liečby neinformoval

19,5 %

Lekár mi hneď na začiatku liečby predpísal liek bez doplatku/s najnižším doplatkom

6,4 %

Neviem, nepamätám si

7,4 %

 

Doplatky za lieky sú v týchto dňoch aktuálnou témou aj na ministerstve zdravotníctva. Minulý týždeň bolo ukončené medzirezortné pripomienkové konanie novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, do ktorého sa so svojimi pripomienkami zapojila aj naša strešná pacientska organizácia,“ uviedla Lévyová. Podľa nej by sa odpustenie doplatkov za lieky nemalo týkať plošne všetkých dôchodcov, osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a detí do 6 rokov. „Opakovane sme upozorňovali na to, že dôležité sú v prvom rade ekonomické a sociálne dopady na život pacienta a nie jeho status,“ dodala.

 

Pacienti sa v rámci doplatkov za lieky stretávajú s rôznymi problémami.

Asociácia sa v týchto dňoch intenzívne zaoberá aj prípadom piatich chlapcov so svalovou dystrofiou. „Deti s týmto zriedkavým ochorením majú síce nárok na preplatenie svojej liečby, na vrátenie doplatkov však musia čakať aj niekoľko mesiacov. Za ich životne dôležitý liek sa pritom mesačne dopláca od takmer 1 750 eur až do viac ako 3 200 eur,“ vysvetľuje Lévyová.

 

Plošné odpúšťanie doplatkov môže podľa asociácie prehĺbiť problém s nedostatkom financií v sektore. Navyše môže viesť k odpusteniu doplatkov za lieky tým pacientom, ktorí na takúto úľavu nie sú odkázaní. A naopak, nemusí sa dotknúť ťažko chorých pacientov, ktorí si platia nákladnú liečbu, no nespadajú do kategórie dôchodca, ŤZP či dieťa do 6 rokov.

 Novela zákona by mala ušetriť pacientom len 3 eurá mesačne a nie pôvodne deklarovaných 37 eur. Na chybu upozornil v jednej zo svojich pripomienok Úrad vlády SR. „Ministerstvo zdravotníctva v týchto dňoch vyhodnocuje zaslané pripomienky. Veríme, že finálna podoba novely zákona bude odzrkadľovať skutočné potreby pacientov a pomôže k lepšej dostupnosti liečby na Slovensku,“ uzatvára Lévyová.

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
21. júl 2024 22:23