TASR/Erika Ďurčová
StoryEditor

Cez víkend skolabovalo pre vysoké teploty viac ako sto ľudí

10.08.2020, 18:05
Autor:
TASRTASR
Viac ako stovka ľudí skolabovala počas posledného víkendu v dôsledku vysokých teplôt. Uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová, pomôcť im museli zdravotnícki záchranári.

Počas soboty (8. 8.) zasahovali v 87 prípadoch. Najviac, 20, ich bolo v Žilinskom kraji. Naopak, najmenej, po tri prípady, sa vyskytlo v Bratislavskom a Trnavskom kraji. V Košickom kraji pomáhali 17-krát, v Nitrianskom 15-krát, v Banskobystrickom kraji 11-krát. Po deväť prípadov zaznamenali v Trenčianskom a Prešovskom kraji.

V nedeľu (9. 8.) zaznamenalo OSZZS SR 65 prípadov. Najviac, 13, ich bolo v Bratislavskom kraji. Najmenej, po štyri prípady, v Nitrianskom a Žilinskom kraji.

Po 12 prípadov registrovali v Prešovskom kraji, desať v Trnavskom kraji, osem prípadov v Banskobystrickom kraji a po sedem prípadov v Košickom a Trenčianskom kraji.

Krčová doplnila, že ešte v piatok (7. 8.) v dôsledku horúčav skolabovalo 76 ľudí.

Počas letných horúčav je vhodné nosiť ľahké letné oblečenie a dodržiavať pitný režim. Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb.

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Piť treba pravidelne, v menších dávkach, nie ľadové, skôr vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu.

Deti by mali piť pred každou fyzickou aktivitou aj po nej. Najmenšie deti je vhodné počas dňa aj ochladzovať, napríklad ich denne niekoľkokrát sprchovať alebo pretrieť vlhkým uterákom. Seniori a chronicky chorí ľudia by mali obmedziť aktivity na minimum a von vychádzať ráno alebo večer.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 19:25