Angiografický systém ARTIS iconoCINRE-Peter Frolo
StoryEditor

Slovákom s chorým srdcom pomôže nový prístroj. Je prvým v strednej Európe

01.07.2020, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Angiografický systém ARTIS icono umožní vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii vyšetriť viac pacientov za kratší čas.

Nachádza sa v  bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE. Ide o je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, v ktorom bude tento prístroj slúžiť pacientom.

Ochorenia srdca a obehovej sústavy patria medzi najsmrteľnejšie civilizačné ochorenia

Na Slovensku na ne každý mesiac umrie okolo 2500 ľudí. Mnohým pacientom by pritom vedeli pomôcť špecialisti z najmodernejších medicínskych odborov, akým je aj intervenčná rádiológia. Umožňuje operovať pacienta cez malé vpichy v koži a cez cievy sa dostať na potrebné miesto v tele.

Lekári sledujú operáciu počas zákroku na virtuálnom obraze, ktorý snímajú medicínske prístroje. Práve kvalita zobrazenia je vo veľkej miere faktorom pre úspešnosť a rýchlosť operačného zákroku.

CINRE-Peter Frolo

„V našom centre ročne zoperujeme viac ako 4000 pacientov, z ktorých približne polovicu tvoria kardiointervencie, teda operácie na srdci a jeho tepnách,“ hovorí MUDr. Ivan Vulev, priekopník intervenčnej rádiológie na Slovensku, ktorý vedie tím odborníkov v spoločnosti CINRE.

Mnohokrát ide podľa neho o časovo náročné výkony, ktoré si vyžadujú používanie najmodernejšej zobrazovacej techniky.

„Aby sme mohli zvýšiť počet výkonov, ale aj ich kvalitu, rozhodli sme sa rozšíriť naše vybavenie o high-tech zariadenie ARTIS icono, ktoré predstavuje súčasnú špičku v zobrazovacích technológiách potrebných pre najnáročnejšie srdcové intervencie," dodáva Vulev.

Prístroj využíva umelú inteligenciu

Angiograf ARTIS icono predstavila spoločnosť Siemens Healthineers iba začiatkom minulého roka a CINRE je prvé pracovisko v strednej Európe, ktoré ho začína používať. Prístroj je jedinečný najmä tým, že začal využívať umelú inteligenciu na stanovenie pracovných postupov pri terapeutických výkonoch.

Lekárom umožňuje intuitívny pracovný postup a poskytuje im vysokú kvalitu zobrazenia.

Je vybavený nadčasovými softvérovými riešeniami na komplexnú diagnostiku a terapeutické výkony srdca. „Medzi jeho výhody patrí aj jeho výnimočný výkon a univerzálnosť. Prispieva k rýchlemu a spoľahlivému určeniu diagnózy a rozhodnutiu o následnom ošetrení a liečbe,“ hovorí Štefan Takács, produktový špecialista Siemens Healthineers Slovensko.


Moderná technológia umožňuje robiť zákroky za kratší čas

Pomáha tak viacerým pacientom. „Mottom nemocnice CINRE je neustály pokrok a inovácie v spojení s najvyššou medicínskou kvalitou, preto sme sa rozhodli pre tento nový systém," hodnotí MUDr. Vulev.

CINRE-foto Peter Frolo

Jeho vynikajúcou vlastnosťou je možné prepínanie medzi 2D a 3D zobrazovaním, kvalita obrazu a znížená požadovaná dávka žiarenia. Vďaka tomu, že C-rameno môže teraz vykonávať nové trajektórie pohybu, vyšetrované oblasti môžu byť teraz zobrazované prakticky bez artefaktov v 3D vizualizácii.

Spoločnosti Siemens Healthineers sa podarilo dodať a nainštalovať nový angiografický systém aj napriek opatreniam, ktoré vyvolala koronakríza. 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
09. jún 2023 05:44