Podporuje zdravú funkciu metabolizmu, pri väčšom nasadení prináša aj zlepšenie našej celkovej fyzickej kondície.Pixabay
StoryEditor

Keď sa hlava krúti. Čo sa deje vtedy, keď strácame rovnováhu?

12.06.2020, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Závraty a porucha stability patria po bolesti hlavy medzi najčastejšie sťažnosti v ambulanciách obvodných lekárov.

 Rovnováhu si uvedomujeme, až keď ju strácame. Čo tieto problémy zapríčiňuje a aké sú možnosti liečby?

Udržiavanie rovnováhy je komplexný dej, ktorý si zväčša neuvedomujeme. Vyžaduje si dokonalú súhru viacerých orgánových systémov, a to najmä zraku, dotykových receptorov vo svaloch a kĺboch,  spracovanie v centrálnej nervovej sústave s následným zabezpečením adekvátnej odpovede tela na zmenu polohy.

 

Čo sa ale deje vtedy, keď rovnováhu strácame? Centrum pre poruchy rovnováhy v Nemocnici Komárno je špecializované pracovisko novovytvorenej otorinolaryngologickej a otoneurologickej ambulancie, ktoré sa týmito mimoriadne nepríjemnými problémami zaoberá a poskytuje diagnostiku a liečbu závratových stavov a iných porúch rovnováhy. 

 

Rovnováha je taký stav systému, kedy je pôsobenie síl všetkými smermi vzájomne vyrovnané.

 Rovnováha vo fyziologickom slova zmysle vyjadruje schopnosť udržiavať vzpriamenú polohu tela. Na základe vnímania vertikály a horizontály si mozog vytvára vnútornú reprezentáciu priestoru, koncepciu stability a priestorovej orientácie. Závrat, teda vertigo a  porucha stability patria po bolesti hlavy medzi najčastejšie sťažnosti v ambulanciách obvodných lekárov.

 ,,Vzhľadom na široký a rôzne chápaný význam slova závrat nie sú čísla v celosvetových štatistikách jednotné. Podľa poslednej štúdie  americkej  spoločnosti pre nepočujúcich prekonalo  39 % opýtaných vo veku 40 rokov aspoň 1 závrat. V skupine nad 65 rokov reportuje  takúto skúsenosť  viac ako 80 % opýtaných,“ vysvetľuje v úvode MUDr. Iveta Csekesová, primárka Centra pre poruchy rovnováhy v komárňanskej nemocnici.

 

Pacient Zsolt Mánya: Pri každom pohybe sa mi zatočila hlava

Závrat je definovaný ako ilúzia pohybu osoby alebo priestoru v prípade, že tento pohyb nenastal. Ide o mimoriadne nepríjemné pocity, čo potvrdzujú aj slová pacienta Zsolta Mányu: ,,Každá zmena polohy tela mala za následok závrate a keď som sa predklonil, opäť sa mi zatočila hlava a padol som dopredu. Ak som sa uklonil do boku, takisto to viedlo k závrati a k následnému pádu. Postupom času sa to zhoršilo a aj rýchlejšie otočenie hlavy, alebo ak som sa pozrel do strany alebo dole bez otočenia hlavy, viedlo tiež k závrati a strate rovnováhy,“ hovorí. Keďže si uvedomoval, že tento zdravotný problém musí riešiť, jeho kroky viedli do Nemocnice Komárno na Interné oddelenie a do Centra pre poruchy rovnováhy.

 

Závraty ľudia podceňujú

 

Podľa slov primárky ľahkému a krátkotrvajúcemu závratu mnohí postihnutí nepripisujú väčší význam.  ,,Avšak silný závrat býva pre pacienta veľmi nepríjemným zážitkom, postihnutý  doslova stráca pôdu pod nohami, hýbe sa mu svet, stráca orientáciu, nevie, kde je hore a kde dole, vracia a je odkázaný na pomoc druhej osoby,“ hovorí špecialistka na poruchy rovnováhy MUDr. Csekesová.

 

Závraty podľa nej môžu prichádzať spontánne alebo môžu byť provokované  činnosťou. Môžu trvať niekoľko sekúnd, ale aj týždňov. Môžu byť sprevádzané bolesťou hlavy, poruchou sluchu, ale aj vážnymi neurologickými príznakmi, ako je porucha reči, dvojité videnie či ochrnutie polovice tela.

 „V prípade vyhľadania lekárskej pomoci ošetrujúci lekár pacienta vyšetrí a odporučí jeho liečbu, pacienta v závažnom stave hospitalizujeme,“ dodala primárka s tým, že v liečbe závratov  využívajú niekoľko  terapeutických modalít.

„Napríklad diétne opatrenia zahŕňajú zákaz fajčenia, reštrikciu príjmu soli a kofeínu, spúšťačmi závratov môžu byť však aj uvoľňovače histamínu ako čokoláda, červené víno, niektoré syry či orechy,“ vysvetľuje.

 

Ďalej sú to režimové opatrenia, ako pravidelný spánok a  dostatok aeróbneho pohybu, tie pomáhajú znižovať stres, ktorý sa často podieľa na zhoršenom stave pacienta.

 

„V medikamentóznej liečbe používame  rôzne skupiny liečiv. Adekvátna liečba sa predpisuje po vyšetrení a stanovení diagnózy individuálne, mnohokrát sa  užíva dlhodobo,“ vysvetľuje primárka Csekesová, ktorá na záver odkazuje všetkým, ktorí pociťujú takéto zdravotné problémy: ,,Vertigo je len príznak a závraty vieme liečiť.“

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 01:13