turista, prírodaDreamstime
StoryEditor

Aj počas voľných dní dodržiavajte opatrenia, upozorňuje úrad hlavného hygienika

30.04.2020, 15:49
Autor:
(dia)(dia)
Naďalej je potrebné dbať na povinné nosenie rúšok na verejnosti, rovnako je dôležité udržiavať si sociálny odstup.

 „Radi by sme povzbudili verejnosť v súvislosti s nasledujúcimi dvoma predĺženými víkendmi k plneniu a rešpektovaniu platných opatrení, ktoré boli vydané s cieľom zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19,“ uvádza Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

  • naďalej je potrebné dbať na povinné nosenie rúšok na verejnosti,
  • rovnako je dôležité udržiavať si sociálny odstup,
  • pri prechádzke v prírode si vyberajte miesta bez vysokej koncentrácie ľudí a v rámci svojho okolia,
  • aj keď členovia jednej domácnosti pri pobyte v prírode nemusia nosiť rúško, treba si ho založiť, ak je niekto bližšie ako 20 metrov.

Obmedzte aj cestovanie k príbuzným

V tomto čase je ešte vhodné obmedziť cestovanie a rovnako návštevy príbuzných - najmä seniorov, pre ktorých môžu návštevy predstavovať v aktuálnej situácii riziko. "Seniori patria medzi skupinu ľudí, ktorým priebeh ochorenia COVID-19 môže spôsobiť vážne a život ohrozujúce zdravotné komplikácie. Buďme preto ohľaduplní, disciplinovaní a správajme sa zodpovedne," pripomína Mikas.

  

Počas štátnych sviatkov v piatok (1. mája a 8. mája 2020) bude väčšina obchodov zatvorená. Pri povinnom sanitárnom dni v nedeľu to môže znamenať nápor nakupujúcich vo štvrtok a v sobotu.

"Opäť pripomíname dodržiavanie zásad ochrany pred infekčnými ochoreniami: nosenie rúšok, dezinfikovanie rúk pri vstupe do predajne, dodržiavanie odstupu od ostatných ľudí aspoň dva metre a podobne," uvádza úrad.

Vyhradené časy pre seniorov v obchodoch naďalej platia

Obzvlášť seniorom odporúčame nakupovať vo vyhradenom čase vždy, keď je to možné, a mimo tohto času, ak to nie je nevyhnutné, aby obchody nenavštevovali, respektíve aby požiadali o nákup príbuzných, známych, susedov, alebo aby využili v danej oblasti ponúkané služby samospráv.

Nosenie rúšok, minimalizovanie pohybu na verejnosti, obmedzenie sociálnych kontaktov a dôkladné umývanie rúk sú veľmi účinné kroky, ktoré pomáhajú udržiavať priaznivú epidemiologickú situáciu.

Ďakujeme ľuďom za doterajšie dôsledné plnenie prijatých opatrení, aj vďaka ich disciplinovanosti je situácia optimálna Z tohto dôvodu nebolo potrebné nateraz prijímať sprísnené opatrenia tak, ako počas veľkonočných sviatkov.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
07. jún 2023 11:19