Zdroj: Dreamstime
StoryEditor

Pozor! Prepočet kurzu spôsobil česko-slovenským dôchodcom zníženie dôchodku

14.04.2020, 11:13
Autor:
(dia)(dia)
Na Sociálnu poisťovňu sa v apríli obrátilo viacero dôchodcov s otázkami a námietkami týkajúcimi sa výšky ich dôchodku. Išlo o poberateľov vyrovnávacieho príplatku, ktorým Sociálna poisťovňa v marci a apríli 2020 zaslala rozhodnutia o jeho znížení.

Poberatelia namietajú, že v apríli sa ich celkový dôchodkový príjem znížil a Sociálnu poisťovňa žiadajú o nápravu s tým, že ide o omyl.

Sociálna poisťovňa tvrdí, že to nie je tak. "Týmto dôchodcom je okrem vyrovnávacieho príplatku a dôchodku zo Slovenskej republiky vyplácaný aj dôchodok z Českej republiky. Od aprílového výplatného termínu Sociálna poisťovňa vypláca vyrovnávací príplatok v novej, nižšej sume," uvádza Sociálna poisťovňa.

K zníženiu vyrovnávacieho príplatku došlo po jeho prepočte, ktorý je Sociálna poisťovňa zo zákona povinná každoročného vykonať. Na tento účel musela zohľadniť sumu dôchodku vyplácanú z Českej republiky k 31. januáru 2020 po jej prepočítaní na eurá výmenným kurzom platným k 1. januáru 2020.

Zníženie sumy vyplácaného vyrovnávacieho príplatku je však iba jedným z dôvodov, pre ktoré sa celkový dôchodkový príjem znížil.

Vo výraznej miere bolo zníženie spôsobené oslabením českej koruny voči euru, keď reálna hodnota dôchodku vyplácaného z Českej republiky po prepočte aktuálnym výmenným kurzom je nižšia.

Tento kurz Sociálna poisťovňa ani Česká správa sociálneho zabezpečenia nemôžu ovplyvniť. Sociálnej poisťovni žiadne ustanovenie právnych predpisov neumožňuje vyplácať dôchodok v inej než priznanej sume tak, aby boli odstránené prípadné rozdiely vzniknuté v dôsledku zmeny výmenného kurzu.

Takúto možnosť nemá ani Česká správa sociálneho zabezpečenia.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
05. jún 2023 19:51