Nárast až 30-násobný
V spotrebe voľnopredajných liekov a výživových doplnkov pri liečbe horúčky, vitamínu C a zinku bol v niektorých prípadoch nárast spotreby až 30-násobný oproti priemernému týždennému predaju.
Dramatický narástla aj spotreba liekov pre pacientov s chronickými ochoreniami (napr. kadiaci, diabetici a pod.).
Za obdobie od 1.3. do 21.3. 2020 spotreba liekov na lekársky predpis (Rx) stúpla o približne 40-50% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv musel dokonca vydať usmernenie obmedzujúce výdaj voľneopredajných liekov (OTC) aj liekov na predpis (Rx) v lekárňach
Dodávky liekov sú pravidelné
„Dodávky liekov sú zatiaľ pravidelné, aj keď niekedy spojené s dlhšími dobami dodania respektíve prepravy,“ vysvetľuje Tomáš Slechan, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie a.s., najväčšieho distribútora liekov na Slovensku.
Výpadky od polovice marca podľa neho registrujú aj u tých prípravkov, kde sa znásobila spotreba v teréne a dodávatelia nevedia promptne reagovať na túto navýšenú spotrebu. "Dodávky pre Slovensko v predpísaných obaloch sú často zaradené do výroby až po veľkých krajinách," doplnil.
Distribútori zabezpečujú chod nemocníc, ambulancií a lekární
Dodávajú im lieky, zdravotné pomôcky, dietetiká, infúzne sety, doplnky výživy a podobne. Zásobujú všetky nemocnice – štátne, národné ústavy, ako aj privátne kliniky. Denne komunikujú s riaditeľmi nemocníc, lekármi a s verejnými aj súkromnými lekárňami, doručujú a vykladajú lieky v rizikových nemocniciach bez ohľadu na šíriacu sa pandémiu.
Distribučné spoločnosti ubezpečujú, že nie je dôvod na panikárenie. Lieky sú a budú. Ak majú niektoré lieky výpadky, je to len krátkodobé.
„Dôvodom výpadkov sú hlavne kapacitné problémy vo výrobe – spotreba sa v niektorých skupinách liekov navýšila o viac ako 50%, na čo pôvodné výrobné plány dodávateľov pripravené neboli. Ďalším dôvodom, ktorý sa môže prejaviť v najbližšej dobe je nedostupnosť niektorých účinných látok (API),“ dodáva Tomáš Slechan.
Všetky lieky a zdravotnícke potreby sú chránené a riziko, že sa k nim dostane koronavírus je minimálne.
Najvyššie kritériá kvality, poloautomatické linky a skenery pomáhajú zamestnancom zvládať nápor objednávok z lekární a nemocníc aj v súčasnej situácii, kedy stúpol dopyt o približne 50%. V uplynulých dňoch chýbali najmä rúška, dezinfekcie a ochranné pomôcky, ale aj tie sa postupne objavujú. Ich ceny sú vysoké, za to však distribútori ani lekárnici nemôžu.
„Klasickí dodávatelia vypredali svoje zásoby v prvých dňoch a týždňoch a nedokážu pokračovať v dodávkach. To vytvára priestor novým dodávateľom, ktorí prichádzajú s podstatne vyššími cenami. Určite má na tom podiel aj nárast nákladov na leteckú prepravu z Číny, Turecka a podobne,“ uzatvára Tomáš Slechan.