lekáreňPavol Funtál
StoryEditor

Ľudia vykupujú lieky, je to však zbytočné! Potrebné lieky sú a distribútori ich k pacientom dostanú  včas

09.04.2020, 11:38
Autor:
(dia)(dia)
Mnohých z nás situácia spôsobená pandémiou koronavírusu vydesila – okrem  miestami panického predzásobenia sa potravinami ľudia rovnako reagovali aj v predzásobení sa liekmi.

 Nárast až 30-násobný

 V spotrebe voľnopredajných liekov a výživových doplnkov pri liečbe horúčky, vitamínu C a zinku bol v niektorých prípadoch nárast spotreby až 30-násobný oproti priemernému týždennému predaju.

 Dramatický narástla aj spotreba liekov pre pacientov s chronickými ochoreniami (napr. kadiaci, diabetici a pod.).

 Za obdobie od 1.3. do 21.3. 2020 spotreba liekov na lekársky predpis (Rx) stúpla o približne 40-50% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku.

 Štátny ústav pre kontrolu liečiv musel dokonca vydať usmernenie obmedzujúce výdaj voľneopredajných liekov (OTC) aj liekov na predpis (Rx)  v lekárňach

 

 Dodávky liekov sú pravidelné

„Dodávky liekov sú zatiaľ pravidelné, aj keď niekedy spojené s dlhšími dobami dodania respektíve prepravy,“ vysvetľuje Tomáš Slechan, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie a.s., najväčšieho distribútora liekov na Slovensku.

Výpadky od polovice marca podľa neho registrujú aj u tých prípravkov, kde sa znásobila spotreba v teréne a dodávatelia nevedia promptne reagovať na túto navýšenú spotrebu. "Dodávky pre Slovensko v predpísaných obaloch sú často zaradené do výroby až po veľkých krajinách," doplnil. 

  

Distribútori zabezpečujú chod nemocníc, ambulancií a lekární

Dodávajú im lieky, zdravotné pomôcky, dietetiká, infúzne sety, doplnky výživy a podobne. Zásobujú všetky nemocnice – štátne, národné ústavy, ako aj privátne kliniky. Denne komunikujú s riaditeľmi nemocníc, lekármi a s verejnými aj súkromnými lekárňami,  doručujú a vykladajú lieky v rizikových nemocniciach bez ohľadu na šíriacu sa pandémiu.

Distribučné spoločnosti ubezpečujú, že nie je dôvod na panikárenie. Lieky sú a budú. Ak majú niektoré lieky výpadky, je to len krátkodobé.

 

„Dôvodom výpadkov sú hlavne kapacitné problémy vo výrobe – spotreba sa v niektorých skupinách liekov navýšila o viac ako 50%, na čo pôvodné výrobné plány dodávateľov pripravené neboli. Ďalším dôvodom, ktorý sa môže prejaviť v najbližšej dobe je nedostupnosť niektorých účinných látok (API),“ dodáva Tomáš Slechan.

 

 

Všetky lieky a zdravotnícke potreby sú chránené a riziko, že sa k nim dostane koronavírus je minimálne.

 

 Najvyššie kritériá kvality, poloautomatické linky a skenery pomáhajú zamestnancom zvládať nápor objednávok z lekární a nemocníc aj v súčasnej situácii, kedy stúpol dopyt  o približne 50%. V uplynulých dňoch chýbali najmä rúška, dezinfekcie a ochranné pomôcky, ale aj tie sa postupne objavujú. Ich ceny sú vysoké, za to však distribútori ani lekárnici nemôžu.

 

„Klasickí dodávatelia vypredali svoje zásoby v prvých dňoch a týždňoch a nedokážu pokračovať v dodávkach. To vytvára priestor novým dodávateľom, ktorí prichádzajú s podstatne vyššími cenami. Určite má na tom podiel aj nárast nákladov na leteckú prepravu z Číny, Turecka a podobne,“ uzatvára Tomáš Slechan.

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
02. jún 2023 08:35