Reuters
StoryEditor

DESAŤ  vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri dobrovoľnej karanténe

25.03.2020, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Pokiaľ trávite čas dobrovoľne zavretí doma s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu, máme pre vás tieto dôležité zásady.


Ak ste v domácej karanténe dobrovoľne, lebo pracujete formou home office, alebo ste museli ostať doma s deťmi pre zavreté školy a škôlky, je dobré myslieť na to, že obmedzenie vychádzania má význam. Toto sú pravidlá, ktoré by sme v dobrovoľnej karanténe mali dodržiavať:

Zostaňte doma
Poviete si, že je to predsa samozrejmosť, ale v mnohých prípadoch ľudia túto zásadu porušujú. Hľadajú si dôvody, pre ktoré by mali ísť von. V prípade karantény je však žiaduce, aby sme pobyt vonku minimalizovali na najnutnejšiu možnú mieru – nákup v obchode, alebo akútnu návštevu lekára.

Bez návštev
Je potvrdené, že v Taliansku si nákazu odovzdalo množstvo ľudí, keď sa navštevovali. I keď si myslíte, že sa vás to netýka, vírus je naozaj prudko infekčný. Nikdy neviete, či ho má daná osoba v sebe, hoci tiež dodržiava karanténu. Pozor, najviac infekční sú ľudia v prvých dňoch po nakazení, keď ešte nemajú žiadne príznaky.

Umývajte si ruky
Mala by to byť samozrejmosť. Vždy, keď sa vrátite z nákupu, vysypania smetí, pred prípravou jedla, v prvom rade si poriadne umyte ruky po dobu aspoň 20 sekúnd. Rozrušíte tým ochrannú vrstvu vírusu, ktorý tak rýchlo zahynie.

Noste rúško správne
Či už máte akýkoľvek typ rúška, jednorazového chirurgického, alebo vlastnoručne ušitého, noste ho správne. Malo by prekrývať nos i bradu a k tvári tesne priliehať. Po každom použití a pobyte vonku je ho potrebné opatrne zložiť, pričom sa nedotýkajte tej časti, ktorá prekrýva tvár. Je nutné ho sňať tak, že ho chytíte za šnúrky alebo gumičky. Každé rúško noste iba raz, potom ho zahoďte, látkové dajte prať na vysokú teplotu.

Používajte jednorazové rukavice
Chránia vás dostatočne. Pokiaľ ich nemáte doma, pri nákupe použite jednorazové rukavice na pečivo, no majte ich nasadené po celý čas. Ľahko si ich stiahnete z rúk a minimalizujete tak prenos vírusu do domácnosti.

Plaťte s rozumom
Pokiaľ ste v obchode, použite radšej platobnú kartu ako peniaze. Sú zdrojom baktérií a vírusov, pričom tieto choroboplodné zárodky sa dlhšie zdržiavajú na minciach než na bankovkách. Niektoré obchodné reťazce už vyzývajú zákazníkov k platbe kartou. Je to rozumná iniciatíva.

Dezinfikujte povrchy
Vírus prežíva na povrchoch hodiny a niekedy až dni. Autori štúdie publikovanej v Journal of Hospital Infection poznamenali, že ľudské koronavírusy by mohli byť „efektívne inaktivované“ na povrchoch v priebehu 1 minúty pri použití roztokov s obsahom 62 % až 71 % alkoholu, 0,5 % peroxidu vodíka či 0,1 % chlórnanu sodného, teda prostriedkov s obsahom chlóru. Obzvlášť dôležité je dezinfikovať kľučky, stoly, toaletu, kľúče, ale napríklad aj nákup zabalený v plaste.

Varte si
K jedným z nepopulárnych opatrení v boji s koronavírusom v Číne patril zákaz donášky jedál, keďže mohli byť kontaminované samotným kuchárom. Vychádzajúc z toho, že nakazený človek nemusí vykazovať žiadne príznaky, ale je infekčný, môže chorobu šíriť tým, že jeho kvapôčky zostanú prichytené na jedle.

Nakupujte online
Pokiaľ niečo naozaj nevyhnutne potrebujte a dá sa to kúpiť online, smelo do toho. Krmivo či podstielky pre zvieratá, nové oblečenie, farba do tlačiarne, pekárnička chleba – to všetko sa dá objednať a zaplatiť z pohodlia domova. Keď vám tovar doručí kuriér, nezabudnite si zobrať vlastné pero, ktorým podpíšete prevzatie zásielky. Podstatne tým znížite riziko prenosu infekcie.

Nepodliehajte panike
Robíte správnu vec pre seba, svoju rodinu a celú komunitu. Možno sa vám to zdá málo, ale práve tieto opatrenia môžu zachrániť ľudské životy. Buďte v tom dobrí a vydržte pracovať z domu a učiť sa s deťmi zároveň. Mnohé profesie ako zdravotníci či predavači to šťastie nemajú, lebo sú v prvej línii. Tým, že zostanete doma, však pomáhate aj im.

https://www.preventivne.sk/

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 01:49