dôchodci, senioriReuters
StoryEditor

Slovenská lekárnická komora spúšťa projekt Vek nie je iba číslo

14.02.2020, 12:00
Autor:
(tasr)(tasr)
Jeho cieľom je otvoriť v spoločnosti diskusiu o účinnosti a bezpečnosti liečby starších ľudí a poukázať na možnosť pomoci lekárnika pri nastavovaní optimálnej liečby seniorov.

Projekt sa zameriava aj na starších ľudí, ktorí sú citlivejší na liečebné aj vedľajšie účinky užívaného lieku.

Viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková zodpovedná za koordináciu projektu vysvetlila, že výsledky pilotnej štúdie, ktorú pred spustením projektu zrealizovali v dvoch zariadeniach sociálnych služieb ukázali, že pacienti užívali spolu 439 liekov.

"To je priemerne deväť liekov na jedného pacienta. Z toho bolo asi 40 percent nevhodných liečiv," komentovala Snopková a dodala, že šlo predovšetkým o lieky na liečbu úzkosti, lieky proti demencii a antipsychotiká.

Poukázala na to, že niektoré z nich sú pre seniorov menej vhodné, a to z dôvodu zvýšeného rizika pádov, či pre zhoršenie kognitívnych funkcií alebo zvýšené riziko cievnej príhody.

Prezident komory Ondrej Sukeľ poznamenal, že starnutie obyvateľstva je prirodzený vývoj. S pribúdajúcim vekom sa menia fyziologické parametre u každého človeka. Užívanie liekov, ich vstrebávanie, metabolizmus, vylučovanie a všetko, čo súvisí s akýmkoľvek liekom, sa u človeka mení.

"Tak, ako sme pred pár rokmi predstavili projekt Dieťa nie je dospelý, teda, že detský organizmus je iný ako štandardný dospelý organizmus, chceme ukázať, že aj u seniorov, ktorí užívajú lieky, či už v domácom prostredí alebo v nejakom zariadení sociálnych služieb, treba zohľadňovať isté špecifiká," dodal s tým, že projekt bude mať dve roviny - v domovoch sociálnych služieb a zameraný bude aj na seniorov v domácom prostredí.

Lekárnici budú vysvetľovať vplyv liekov

Pacienti vo vyššom veku či ich blízki dostanú podľa SLeK od lekárnikov zapojených do projektu odpovede na otázky, prečo a akým spôsobom užívať predpísané lieky, ako starnutie ovplyvňuje účinok liekov, aké sú riziká obzvlášť starších ľudí či ako postupovať, aby liečba u staršieho pacienta bola nielen účinná, ale aj efektívna.

Podľa autorky odbornej publikácie Vek nie je iba číslo Magdalény Kuželovej sa situácia s liekmi netýka len domovov sociálnych služieb, ale aj nemocníc.

"Táto problematika musí byť viac rozšírená do všetkých zdravotníckych sfér," doplnila.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. máj 2023 15:01