Energetické nápoje obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá je vysoko žieravá pre zuby, varuje registrovaná zubná hygienička Anastasia Turchetta. Štúdia porovnávajúca športové nápoje a energetické nápoje zistila, že energetické produkty majú výrazne vyššiu kyslosť a väčšiu kapacitu na rozpustenie skloviny v porovnaní so športovými nápojmi. Strata skloviny po expozícii energetickými nápojmi bola v skutočnosti viac ako dvojnásobne vyššia ako po vystavení športovým nápojom. "Predstavte si kolíziu kyseliny citrónovej so sacharidmi a máte dokonalú búrku na demineralizáciu zubov a/alebo zubný kaz," hovorí Turchetta. "Akonáhle bude vaša sklovina preč, už nenarastie späť! Čo bude ďalej? Citlivosť zubov a tenšia sklovina, ktorá bude vyzerať žltejšie a bude priťahovať viac nečistôt. "Čo je ešte dôležitejšie, presné množstvo kyseliny citrónovej sa na etikete nevyžaduje, takže vlastne nevieme, koľko sme jej požili.pxhere.com
StoryEditor

Protetický štítok by sa mal zaviesť čo najskôr

08.01.2020, 07:00
Autor:
TASRTASR
Slováci by mali vedieť viac informácií o tom, aká zubná korunka, mostík či snímateľná zubná protéza sú im vkladané do úst.

Hlavnou prioritou Slovenskej komory zubných technikov (SKZT) pre tento rok je bezodkladné zavedenie zdravotníckej dokumentácie k zubným náhradám do praxe. Táto dokumentácia sa nazýva aj protetický štítok a podľa zubných technikov zabezpečuje kvalitné a bezpečné zubné náhrady, ktorým môžu občania Európskej únie (EÚ) dôverovať podobne, ako je to pri potravinách.

Povinnosť vedenia dokumentácie sa na Slovensku neuplatňuje

Povinnosť vedenia protetickej dokumentácie vyplýva z nariadenia Európskeho parlamentu o zdravotníckych pomôckach z roku 2017. Napriek tomu sa však táto povinnosť na Slovensku v praxi stále neuplatňuje.

Podľa prezidentky Slovenskej komory zubných technikov Hany Dohálovej nádej na pokrokovú zmenu v zubnej technike svitla v roku 2019, keď sa zlepšila komunikácia medzi komorou zubných technikov, jednotlivými zdravotníckymi komorami a štátnymi inštitúciami.

,,Aj vďaka podpore bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej sme mohli korektne prerokovať návrh potreby protetického štítku so zubnými lekármi, výsledkom čoho bol konkrétny návrh riešenia uvedenej problematiky, ktorý sme predložili ministerstvu zdravotníctva," povedala Dohálová.

Zubní technici pevne veria, že ministerstvo zdravotníctva čím skôr vydá vyhlášku o dokumentácii k zubným náhradám, ktorá bude v konečnom dôsledku prínosná pre pacienta, zubného lekára aj zubného technika.

V praxi by mal pacient pri nasadení každej zubnej náhrady dostať sprievodnú dokumentáciu presne, ako dostáva správu z ošetrenia od špecialistu. Tá bude obsahovať informácie o tom, kto, kedy a z akého materiálu zubnú náhradu vyrobil a môže ju predložiť napríklad alergológovi alebo všeobecnému lekárovi v prípade nevysvetliteľných alergií. 

V prípade problémov bude možné lepšie dohľadať fakty o náhrade a následne tak vyvodiť zodpovednosť. Zubní lekári a zubní technici tiež budú viac krytí v prípade reklamácií pacienta, čo sa týka kvality zubnej náhrady.

Upravuje sa návrh novely vyhlášky

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová uviedla, že ministerstvo a Slovenská komora zubných technikov vytvorili návrh novely vyhlášky MZ SR č. 60/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyhotovení tlačív určených na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok.

Obsahuje nové tlačivo na predpisovanie zdravotníckych pomôcok na mieru, teda aj zubných náhrad.

"Tlačivo bude zároveň aj kartou implantátu, ktorú je podľa nariadenia EÚ poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný poskytnúť pacientovi a uviesť na nej jednotlivé zložky, z ktorých sa zdravotnícka pomôcka zhotovuje," povedala Eliášová.

Návrh právneho predpisu momentálne upravujú podľa pripomienok z medzirezortného pripomienkového konania. Účinnosť vyhlášky sa navrhuje od 1. júna.

Práca na základe licencií

Ďalšou prioritou SKZT v tomto roku je uzákonenie povinnosti pre zubných technikov pracovať na základe licencií. Toto opatrenie podľa Dohálovej výrazne zlepší možnosť kontroly subjektov, ktorí poskytujú zhotovenie zubných náhrad a tým sa zvýši ochrana pacientov.

Veľkým problémom v zubnej technike je nízke finančné ohodnotenie, preto kvalitní zubní technici odchádzajú do iných odvetví.

SKZT chce preto priniesť jasný prehľad vo financovaní zubných náhrad zo zdravotného poistenia, ktorý by reálne odrážal náklady na správne vyhotovenú zubnú náhradu. Dohálová tvrdí, že aj keď sa vo víre politických udalostí veľa prísľubov a naštartovaných opatrení oddialilo, stále sa budú snažiť o vytvorenie transparentného a spravodlivého systému poskytovania zdravotnej starostlivosti v oblasti zhotovovania zdravotníckych pomôcok na mieru.

,,Čiže zubných náhrad ako sú korunky, mostíky, práce na implantáty, celkové a snímateľné zubné náhrady a čeľustno-ortopedické aparáty," vysvetľuje.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
09. jún 2023 06:57