StoryEditor

Budúci rok rakovinu podľa prognóz diagnostikujú vyše 40.000 Slovákom

16.12.2019, 18:25
Autor:
TASRTASR
V roku 2020 pravdepodobne presiahne počet prípadov novodiagnostikovaných onkologických ochorení na Slovensku 40.000.Vyplýva to z prognózy vývoja onkologických ochorení v SR, ktorú zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Národný onkologický register SR ponúka rozšírený obsah informácií o onkologických ochoreniach na svojom webovom portáli, ktorý NCZI spustilo v lete tohto roka. Prináša aj prognózy vývoja výskytu zhubných nádorov.

onkologické choroby žien onkologické choroby žien Národný onkologický register NCZI

"Pacientske organizácie, odborná i laická verejnosť môžu získať prehľad a prognózy vývoja až do roku 2030. Sú vypočítané na základe vlastných evidovaných údajov," uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Prognóza počtu obyvateľov je prevzatá z Inštitútu informatiky a štatistiky Štatistického úradu SR.

Od piatka sú na stránke NCZI zverejnené aj doplnené dáta z NOR SR o ukazovatele výskytu v jednotlivých okresoch.

"Úmrtnosť na onkologické ochorenia je taktiež doplnená až na úroveň okresov podľa pohlavia a jednotlivých diagnóz," uviedol hovorca NCZI Boris Chmel. Stránka podľa neho obsahuje aj bohaté grafické zobrazenie.

onkologické ochorenia mužov onkologické ochorenia mužov Národný onkologický register NCZI

NOR SR sa s pomocou novej webovej platformy snaží prinášať relevantné a objektívne dáta z primárneho zdroja, overené Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny.

"Ponúka tak základ na pochopenie epidemiologickej situácie a tvorbu zdravotnej politiky na Slovensku," uzavrel Chmel.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 19:06