StoryEditor

Pomôžme zlepšiť situáciu chorých na rakovinu pankreasu

20.11.2019, 05:34
Autor:
(dia)(dia)
 Bojovať môžeme len proti tomu, čo poznáme: November je mesiac osvety o karcinóme pankreasu. Svetový deň boja s karcinóom pankreasu pripadá na 21. november. Šírme podporu a povedomie o príznakoch.  

Rakovina pankreasu stále patrí medzi onkologické diagnózy s najnižšou mieru prežívania.

 Náročná diagnostika zapríčiňuje, že priemerný čas prežitia pacientov s metastázujúcim nádorom pankreasu je 4,6 mesiacov Až 95% pacientov, ktorým je diagnostikovaná jej podľahne aj preto, že len málo ľudí pozná rizikové faktory a keďže nie sú špecifické jej prvé symptómy. Odborníci pri nich nemyslia aj na pankreas a diagnostika sa tak posúva do pokročilých štádií. 

 

Len asi 20 percent všetkých odhalených prípadov je možné riešiť chirurgicky.

  NIE RAKOVINE NIE RAKOVINE NIE RAKOVINE

Včasnejšia diagnóza môže pomôcť zvýšiť šance na prežitie

V súčasnosti neexistuje žiadny skríningový test na rakovinu pankreasu, preto každý kto má pretrvávajúci jeden alebo viac symptómov, by mal spomenúť rakovinu pankreasu svojmu lekárovi. Výskum ukazuje, že pacienti diagnostikovaní včas a urgentne operovaní majú väčšiu pravdepodobnosť, že prežijú kritických päť rokov a budú mať šancu na pokojný život.

Častými príznakmi sú:

 • bolesti strednej časti chrbta,
 • nevysvetliteľné chudnutie,
 • žltačka a bolesť v oblasti žalúdka.

 

Príčina rakoviny pankreasu je zatiaľ síce neznáma, ale boli definované rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť individuálne riziko vzniku ochorenia:

 • fajčenie,
 • obezita,
 • pozitívna rodinná anamnéza,
 • chronická pankreatitída.

 

  

November je mesiac venovaný osvete o karcinóme pankreasu - najviac smrtiacej onkologickej diagnóze. Po šiesty krát v histórii je vyhlásený za Svetový deň boja s rakovinou pankreasu 21. november. 

  Patrik Herman, Bibiána Ondrejková, Jana Pifflová Špánková Patrik Herman, Bibiána Ondrejková, Jana Pifflová Špánková NIE RAKOVINE

V tento deň sa spája viac ako 80 organizácií z 30 krajín v podpore chorých a ich blízkych, a v šírení osvety. „Ak by sme nič neurobili, a tejto chorobe ďalej nevenovali pozornosť, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia,“ vyzývajú zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE  a združenia Europacolon Slovensko - Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a Bibiana Ondrejková. Povedzte aj vy NIE RAKOVINE PANKREASU pre znalosť príznakov, pre pomoc chorým. PRIDAJTE SA!

 

 Populárne osobnosti pomáhajú šíriť osvetu: 

Herci a speváci ako Helena Vondráčková, Michal David, Peter Nagy, Pavol Hamel, Ivan Letko, Marcela Laiferová, Vašo Patejdl, Petr Janda zhodne tvrdia: ,,Šírme podporu a povedomie o príznakoch." Medzi populárnymi osobnosťami, ktorí sa snažili šíriť osvetu o zákernom ochorení, akým rakovina pankreasu je, bol aj Karel Gott, ktorý sám podľahol onkologickému ochoreniu.

Karel Gott podporuje boj proti rakovine pankreasu Karel Gott podporuje boj proti rakovine pankreasu NIE RAKOVINE

 

 • MAPA POMOCI NIE RAKOVINE http://www.nierakovine.sk/najdigastroenterologa prináša MAPU gastroenterologických center - podrobný, rozsiahly zoznam odborných pracovísk podľa regiónov s menami gastroenterológov a telefonickými kontaktmi na ambulancie, kde pacienti s podozrením či s príznakmi rakoviny pankreasu nájdu dostupnú odbornú pomoc, po poukázaní od všeobecného praktického lekára.

 

MAPa gastroenterologických center MAPa gastroenterologických center OZ Nie rakovine

 • POMOC A PODORA PACIENTOM SKARCINÓMOM PANKREASU : Na našu poradenskú infolinku 0800 800 183 a v pacientskych poradniach v NOU V Bratislave a vo VOU Košice sa ozývajú noví a noví pacienti.

 

 1. novembra budú fialovou žiariť slovenské dominanty:
 • Most SNP s reštauráciou UFO v Bratislave (vďaka Magistratu hl. mesta SR Bratislava a spol. Siemens)
 • Twin City Tower (ďakujeme HB Reavis)
 • Europa Business Center v Banskej Bystrici
 • Župný dom v Prešove

 

Viac informácii:

www.nierakovne.sk , www.europacolon.sk.  alebo worldpancreaticcancerday.org

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
20. júl 2024 15:12