deti, pohyb, jeseň, prechádzkapixabay.com
StoryEditor

Deti sa musia hýbať, a to aj počas chladnejších dní, upozorňuje odborník

19.11.2019, 06:10
Autor:
TASRTASR
Rodičia by mali dbať na to, aby mali ich deti dostatok pohybu aj počas jesenného obdobia, keď býva príležitostí tráviť čas vonku menej, upozorňuje odborník.

Vplyvom školského harmonogramu, chladného počasia či skorého stmievania sa možnosti na šport či pohyb obmedzujú. Ten je však podľa Viktora Bielika z Katedry biologických a lekárskych vied Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave dôležitý pre zdravý rast a vývin. „Môžeme povedať, že dieťa nemusí športovať, ale dieťa sa musí hýbať,“ skonštatoval.

Dieťa sa hýbe už počas vnútromaternicového vývinu

„Dieťa sa začne hýbať už v podstate v rámci vnútromaternicového vývinu. Keď príde potom na svet, postupne sa zosilňujú svaly, zlepšuje sa držanie tela, začne liezť a chodiť. Dieťa sa tak stále hýbe. Problémom je, že príde prvý ročník školy, dieťa si sadne do lavice, rodič ho zo školy a do školy odvezie autom, príde písanie si úloh, zmení sa čas a dieťa má minimálne príležitosti na to, aby sa hýbalo,“ uviedol Bielik.

Podľa Bielika je preto naozaj potrebné, aby sa pre deti vytvárali čo najlepšie podmienky a možnosti na pohyb. Takými sú napríklad športové krúžky či kluby, ktoré môžu deti navštevovať spolu s rovesníkmi.

Odborník ďalej vysvetľuje, že často počúvame, že na Slovensku chýbajú peniaze v športe. ,,Čo si myslím však je, že u nás nejde tak o finančné podmienky, ako o nastavenie ľudí na šport a pohyb celkovo. Stále existuje len úzka skupina ľudí, ktorá sa na šport pozerá ako na niečo, čo môže deti formovať, čo by mohlo dieťaťu priniesť určitý zdravotný úžitok, niečo ho naučiť," vysvetlil Bielik.

Problémom je podľa neho nastavenie spoločnosti. Treba presvedčiť masu, že šport a pohyb je potrebný.

Aj veľa aktivít zas môže škodiť

Treba však myslieť aj na to, aby sa to so záujmovými aktivitami u detí nepreháňalo. Podľa Bielika je dôležité, aby nemalo dieťa pocit, že každý deň niečo má.

„Dieťa môže byť preťažené z množstva cestovania, z toho, že mu stále niekto niečo organizuje a diktuje, ako má ten pohyb realizovať,“ myslí si. 

Príliš veľa plánovaných aktivít môže tak mať aj nežiaduce výsledky. „Deti si zvyknú iba na krúžok a nevedia potom samy tráviť voľný čas, nevedia sa samy zabaviť. Treba im naozaj nechať priestor aj na mimo organizované pohybové aktivity. Keď deti majú podmienky, tak dokážu každý deň hrať dve alebo tri hodiny na ulici futbal, behať, liezť po stromoch tak, ako to bolo pred 20 či 30 rokmi,“ doplnil.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 00:47