Nesprávne umývanie rúk vám môže spôsobiť náchylnosť na baktérie. Nielenže dochádza k mnohým chorobám, ktoré sa prenášajú potravou, ale umývaním rúk mydlom a vodou by mohlo dôjsť k zníženiu počtu úmrtí súvisiacich s hnačkou na polovicu.pxhere.com
StoryEditor

Ochorenie komplikujú infekcie

10.11.2019, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Slovensko potrebuje lepšiu prevenciu pred nozokomiálnymi nákazami. Tieto infekcie vážne komplikujú priebeh pôvodného ochorenia pacienta, predlžujú dĺžku jeho hospitalizácie a tým zvyšujú aj finančné náklady na jeho liečbu.  

 „Dôsledné monitorovanie týchto nákaz pomáha analyzovať nielen ich výskyt, ale aj príčinu ich vzniku a to následne umožňuje prijímať opatrenia na boj s nozokomiálnymi nákazami," upozorňuje prof. MUDr. Mária Štefkovičová, vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu a kontrolu nozokomiálnych nákaz. 

 

 

Efektívne a účinne nastavené hygienické opatrenia môžu totiž výrazne znížiť výskyt nozokomiálnych nákaz

 

 

V konečnom dôsledku pomôžu tak chrániť pacientov pred zdravotnými komplikáciami súvisiacimi. „Vznik nozokomiálnych nákaz je podmienený najmä neustále zvyšujúcou sa rezistenciou mikroorganizmov na antibiotiká, narastaním invazívnych výkonov pri vyšetrovaní pacientov, ale aj pribúdaním ľudí s oslabenou imunitou, ktorí majú čoraz výrazne dlhšie prežívanie vďaka modernej medicíne,“ hovorí RNDr. Mgr. Jaroslava Brňová, vedúca Výskumného centra mikrobiológie a prevencie infekcií a prodekanka pre vedu a výskum Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave. 

 

 

Medzi najčastejšie nozokomiálne infekcie patria:

 

  • infekcie močových ciest,
  • zápaly pľúc,
  • infekcie krvného obehu,
  • infekcie v mieste chirurgického výkonu
  • hnačky.

   

,,Postihnutému pacientovi sa vždy predlžuje hospitalizácia, musí byť nasadená adekvátna liečba, pričom často sa siaha po rezervných a finančne náročných antibiotikách,“ dodáva Brňová

 Investície do preventívnych opatrení môžu znížiť výskyt nozokomiálnych nákaz až o 40 – 60 %. Hygiena rúk je nákladovo najefektívnejší spôsob prevencie nozokomiálnych nákaz a prevencie šírenia rezistencie na antibiotiká.

 „Stačí ovládať základných päť momentov hygieny rúk, pravidelne používať alkoholovú dezinfekciu, dodržiavať režim dezinfekcie a sterilizácie zdravotníckych pomôcok a nemocničného prostredia,“ vysvetľuje Katarína Danková, výkonná riaditeľka SK+ MED.

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2023 15:35