pexels.com
StoryEditor

Na vši platí hygiena a disciplína

18.10.2019, 16:24
Autor:
(dia)(dia)
Najúčinnejšia prevencia proti všiam je striktné dodržiavanie zásad osobnej hygieny.  Pripomína Úrad verejného zdravotníctva.

 Prevádzkovatelia škôl podľa úradu nemajú povinnosť zisťovať výskyt vší u žiakov, v prevádzkovom poriadku majú ale stanovený postup, ktorý musia uplatniť, ak sa u detí pedikulóza objaví.

 

Zavšivenie – pedikulóza, je parazitárne ochorenie prenosné z človeka na človeka. Ak ním dieťa trpí, nesmie navštevovať školu alebo škôlku a musí sa liečiť. Pokiaľ ide o liečbu a preventívne opatrenia proti šíreniu nákazy v rodine, každý jej člen by mal používať liečebný vlasový prípravok, až kým sa vší a hníd úplne nezbaví.

„Vši a hnidy vyčesávajte z vlhkých vlasov, smerom od pokožky až po končeky vlasov. Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte,“ radí docentka MUDr. Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

Nevyhnutné je podľa nej aj dôkladné vypranie posteľnej bielizne a dezinfekcia predmetov osobnej potreby -  hrebeňov, kief na vlasy, aj hračiek. ,,Bielizeň perte pri čo najvyššej teplote, posteľnú bielizeň a uteráky aj vyvarte a vyžehlite,“ prízvukuje odborníčka. Teplota pri praní čiapok a šálov závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na dezinfekciu použite bežne dostupné dezinfekčné prípravky.

 Hamade upozorňuje, že dezinsekcia prostredia je pri pedikulóze neúčinná, pretože voš hlavová mimo hostiteľa neprežíva.

Prevencia pedikulózy:

  • striktne dodržiavať osobnú hygienu, najmä pri používaní posteľnej bielizne a uterákov,
  • nevymieňať si osobné veci – čiapky, šály, oblečenie v kolektívoch malých detí, každé musí používať svoj hrebeň,
  • pravidelné kontroly vlasov detí rodičmi.

 

 

Voš hlavová je cudzopasný hmyz, ktorý dokáže plávať

 

Parazituje vo vlasoch, môže byť aj v obočí, vo fúzoch a v brade. Vši sa prenášajú kontaktom, najčastejšia je voš detská, ktorá sa najviac vyskytuje u detí od dvoch do dvanásť rokov.  ,,Voš vie plávať, teoreticky sa ňou môžete nakaziť aj v bazéne, v ktorom sa v tesnej blízkosti kúpal zavšivavený človek hovorí odborníčka.

Kontaktom možno preniesť voš aj napríklad zo slúchadiel, prípadne z tapacírovaných stoličiek a opierok, napríklad v dopravných prostriedkoch, kde sa môže ľahko prichytiť.

 

 

Povinnosti prevádzkovateľa zariadenia pre deti a mládež

 „Prevádzkovatelia škôl nemajú povinnosť zisťovania výskytu vší u žiakov, ale majú v prevádzkovom poriadku stanovený postup (vylúčenie žiaka z kolektívu a upozornenie rodiča, že žiak nesmie prísť do školy zavšivený a pod.), ktorý treba uplatniť, ak sa u žiaka, resp. žiakov alebo detí prejaví prenosné parazitárne ochorenie,“ hovorí doktorka Jana Hamade.

 

Pedagogický pracovník podľa nej nie je zdravotník, nemal by preto dieťaťu prehľadávať vlasy, ale nakazenie všami usúdiť z jeho správania: často sa škriabe na hlave, je nepokojné. O podozrení poskytne rodičovi, ktorý by mal zabezpečiť, aby dieťa vyšetril praktický lekár starostlivosti o deti a dorast.“

 

Pedikulóza nepatrí medzi povinne hlásené prenosné ochorenia, napriek tomu je bežnou praxou, že sa hromadný výskyt hlási na odbor epidemiológie príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Prevádzkovateľ kolektívneho zariadenia pri spracovávaní návrhu opatrení môže spomenutý úrad požiadať o odbornú pomoc.

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. jún 2024 00:51