Pixabay
StoryEditor

Najnovšie lieky pre diabetikov

14.10.2019, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Technológie, biomedicína či farmaceutický priemysel napredujú každou minútou, a preto sa stále zdokonaľujú aj možnosti liečby diabetu a na celosvetový trh sa dostávajú aj nové lieky, ktoré pomáhajú pacientom ochorenie úspešne zvládať.

Objavenie inzulínu v 1. polovici 20. storočia znamenalo začiatok účinnej liečby diabetu a pre mnohých ľudí dokonca záchranu života. Inzulín sa u diabetikov I. typu stal nevyhnutnou súčasťou života, zatiaľ čo u ľudí s diabetom II. typu sa pred inzulínom skôr uprednostňuje úprava životného štýlu, prípadne liečba pomocou liekov.

Úprava životného štýlu v sebe zahŕňa dodržiavanie diéty, viac pohybovej aktivity, zníženie telesnej hmotnosti, ale aj zákaz fajčenia. Ak tieto metódy nie sú postačujúce na kontrolovanie zvýšenej hladiny glukózy v krvi, začína sa s liečbou liekmi.

Výskumy potvrdzujú, že čím skôr sa začne s liečbou, tým väčšie sú šance na relatívne bezproblémový priebeh ochorenia.

Lieky, ktoré sa používajú pri liečbe diabetu, pôsobia niekoľkými spôsobmi. Často sa rôzne typy liekov kombinujú, aby sa dosiahla správna kontrola glukózy v krvi.

Spôsoby účinkov:

 • Lieky zvyšujúce citlivosť tkanív na inzulín
 • Lieky podporujúce vylučovanie vlastného inzulínu z pankreasu
 • Lieky obmedzujúce vstrebávanie cukrov v tenkom čreve
 • Lieky založené na účinku inkretínov (určitý typ špecifických hormónov)
 • Lieky štruktúrou podobné inzulínu
 • Lieky podporujúce vylučovanie glukózy z tela

Posledná uvedená skupina liekov patrí medzi najnovšie lieky na liečbu diabetu. Na tieto lieky vydala Európska komisia povolenie na uvedenie na trh len pred niekoľkými rokmi. Sem patria lieky s účinnou látkou ertugliflozín a sitagliptín.

Účinná látka ertugliflozín

Liek s obsahom účinnej látky ertugliflozín sa používa na kontrolu hladiny glukózy v krvi u dospelých s diabetom II. typu. Jeho účinok sa zlepšuje, ak sa zároveň dodržiava diéta a cvičenie. Môže sa používať v kombinácii s ďalšími antidiabetickými liekmi alebo v monoterapii u pacientov, ktorí nemôžu užívať lieky s obsahom účinnej látky metformín.

Účinná látka ertugliflozín pomáha znížiť hladinu glukózy v krvi tak, že u pacienta spôsobí vylúčenie glukózy v moči.

Údaje z niekoľkých štúdií preukázali, že účinok ertugliflozínu sa znižuje, ak obličky nepracujú správne. Zároveň sa preukázalo, že môže pacientom tiež pomôcť znížiť telesnú hmotnosť.

Vedľajšie účinky


Podobne ako pri iných liekoch, aj v tomto prípade sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré môžu postihnúť viac ako jednu osobu z 10, sú:

 • mykotické infekcie pošvy a iné infekcie ženského reprodukčného systému
 • môžu sa objaviť bolesti hlavy
 • smäd
 • závraty či ospalosť, čo súvisí s dehydratáciou
 • môže sa objaviť hypoglykémia (veľmi nízka hladina glukózy v krvi), pričom príznaky sú podobné ako pri dehydratácii.

Ak sa objaví niektorý z uvedených príznakov, je nutné oznámiť to lekárovi alebo lekárnikovi.

Liek s obsahom ertuglifozínu je predmetom ďalšieho monitorovania, to znamená, že sa o lieku získavajú ďalšie informácie o jeho bezpečnosti. Na Slovensku sa zatiaľ tento liek nepoužíva.Kombinovaný liek s obsahom ertugliflozín a sitagliptín

Vzájomnou kombináciou dvoch liečiv sa výrazne ovplyvňuje schopnosť znižovať množstvo glukózy v krvi. Používa sa najmä u dospelých ľudí trpiacich diabetom II. typu. Liek je veľmi vhodné kombinovať hlavne s diétou a cvičením, aby sme dosiahli uspokojivé výsledky. U pacientov, u ktorých hladina glukózy nie je uspokojivo kontrolovaná používaním doteraz známych liekov, napr. s obsahom metformínu, je táto kombinácia ďalšou možnou voľbou.

Tieto dve účinné látky majú odlišný mechanizmus účinku. Ertugliflozín znižuje hladinu glukózy v krvi tak, že glukóza sa vylúči prostredníctvom moču. Sitagliptín zablokuje v tele rozklad určitého typu hormónov (tzv. inkretínov). Ak v tele nebude dochádzať k rozkladu týchto hormónov, môžu potom stimulovať pankreas, aby vylučoval inzulín. Štúdie, ktoré boli vykonávané s týmto liekom, preukázali, že okrem znižovania glukózy v krvi pomáha u pacientov znižovať telesnú hmotnosť.

Pozor na poruchu obličiek. Liek sa nemá používať u pacientov so závažnou poruchou obličiek, pretože jedna z účinných látok účinkuje práve prostredníctvom obličiek.

Takáto kombinácia liečiv sa dostala na európsky trh len v marci 2018, no zatiaľ sa na Slovensku na liečbu diabetu II. typu nepoužíva.

Na Slovensku registrovaný s účinnou látkou semaglutid

V roku 2018 Európska komisia vydala povolenie na uvedenie na trh aj na liek s účinnou látkou semaglutid, ktorý sa používa vo forme injekčného roztoku v naplnených perách. Aplikovať sa môže pod kožu na bruchu, stehne alebo nadlaktí.

Pôsobí rovnakým spôsobom ako hormón GLP-1 (glukagónu podobný peptid). Hormón, ktorý sa za normálnych okolností vytvára v črevách, pomáha vylučovať viac inzulínu z pankreasu, zároveň spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, znižuje chuť do jedla a príjem potravy. Takýmto spôsobom pomáha semaglutid kontrolovať hladinu glukózy v krvi, ale zároveň aj prospešne znižuje telesnú hmotnosť.

Prínosy semaglutidu sú však preukázateľne väčšie ako riziká spojené s jeho užívaním, preto lieky s obsahom tejto účinnej látky dostali povolenie na používanie v celej Európskej únii vrátane Slovenska.

Liečba diabetu v budúcnosti

Technologický pokrok stále napreduje a biofarmaceutické spoločnosti vyvíjajú mnoho nových liekov, ktoré budú pôsobiť pomocou nových mechanizmov účinku. Liečba sa bude zameriavať opäť na liečbu oboch typov diabetu.

Výskum sa v súčasnosti zameriava na:


• získavanie informácií o špecifickom hormóne pri myšiach, ktorý dokáže stimulovať vytváranie buniek, ktoré produkujú inzulín až tridsaťnásobnou rýchlosťou;
• pozmenenie kmeňových buniek pacienta na bunky, ktoré produkujú inzulín;
• vývoj vakcíny proti diabetu I. typu;
• zamedzenie bolestivého poškodenia nervov.

Hoci nie sú všetky spomínané lieky doposiaľ dostupné na Slovensku, majú svoje výhody, ktoré spočívajú hlavne v úspešnom znižovaní glukózy v krvi, ale aj v znižovaní telesnej hmotnosti. Výskum však v tejto oblasti stále napreduje, aby zabezpečil ľuďom s diabetom oboch typov plnohodnotný život.


Mgr. Ivana Guľasová, farmaceutka z lekárne Dr.Max

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
21. júl 2024 21:46