Zdroj: Dreamstime
StoryEditor

Živnostníci nedostanú dávku v nezamestnanosti, ani úrazové dávky. Neplatia si na to poistné

28.09.2019, 08:17
Autor:
(dia)(dia)
Sociálna poisťovňa sa vo svojej praxi často stretáva s prípadmi nespokojných živnostníkov, ktorí sú sklamaní, ak v nepriaznivej životnej situácii zistia, že nemajú nárok na niektoré druhy dávok sociálneho poistenia, napr. na dávku v nezamestnanosti či úrazové dávky.


Sociálna poisťovňa im preto aj touto formou pripomína, že je to preto, že sú zo zákona povinne poistení len na dôchodkové a nemocenské poistenie. Na rozdiel od zamestnávateľov a zamestnancov teda živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) neplatia poistné do fondu poistenia v nezamestnanosti, fondu úrazového poistenia či do fondu garančného poistenia.

Aby boli krytí aj pre takéto nepriaznivé situácie (stratia príjmy zo živnosti a nemajú prácu, alebo sa im pri výkone živnosti stane úraz), je dobré sa poistiť buď na niektorý z balíkov dobrovoľného poistenia v pobočke Sociálnej poisťovne alebo v komerčných poisťovniach.

 

Asi 80 percent živnostníkov si platí minimálne odvody

Tým, že živnostníci platia poistné len na svoje dôchodkové a nemocenské poistenie a rezervný fond solidarity, a zároveň väčšina z nich (približne 80 %) ho platí len z minimálnych odvodov, aj nemocenské či dôchodkové dávky sú potom nízke.

Ak živnostníci a ostatné SZČO splnia aj ďalšie zákonom stanovené podmienky pre jednotlivé druhy dávok (najmä dostatočné obdobie poistenia, počas ktorého platili včas a v správnej výške) môžu v Sociálnej poisťovni požiadať o tieto druhy dávky:


Z dôchodkového poistenia:

 • starobný dôchodok,
 • predčasný starobný dôchodok,
 • invalidný dôchodok, vdovský dôchodok,
 • vdovecký dôchodok,
 • sirotský dôchodok
 • vyrovnávací príplatok.


Z nemocenského poistenia:

 • nemocenské,
 • ošetrovné,
 • a materské.

Priemerný počet SZČO, ktorí odviedli poistné v období január až august 2019, predstavoval približne 190 tisíc, pričom viac ako 152 tisíc z nich platilo poistné len zo sumy rovnej alebo nižšej ako je minimálny vymeriavací základ (ten aktuálne predstavuje výšku 477 eur mesačne, pričom minimálne poistné je pre SZČO stanovené na 158,11 eura).


Čo si živnostník platí v mesačnej platbe poistného do Sociálnej poisťovne?


Živnostníci (SZČO), najmä tí začínajúci, si často neuvedomujú, že v poistnom, ktoré mesačne jednou platbou uhrádzajú (alebo budú uhrádzať) Sociálnej poisťovni, si platia nie jedno, ale viaceré druhy poistenia. Výška jednotlivých druhov poistenia je percentuálne stanovená z vymeriavacieho základu podľa ich daňového priznania.

Živnostník si tak v jednej mesačnej platbe platí poistné na:

 • nemocenské poistenie vo výške 4,4 % z vymeriavacieho základu,
 • na starobné poistenie 18 %,
 • na invalidné poistenie 6 %,
 • do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu.

Sporenie v II. pilieri

V prípade, že si živnostník na starobný dôchodok sporí aj v II. pilieri, jeho 18-percentný odvod na starobné poistenie sa aktuálne rozdelí na dve časti v pomere – 13,25 % (I. pilier – Sociálna poisťovňa) a 4,75 % (II. pilier – dôchodková správcovská spoločnosť). V budúcom roku sa pomer upraví na 13 % a 5 % pre I. a II. pilier.

Platenie poistného včas a v riadnej výške je základnou podmienkou pre vznik nároku na jednotlivé dávky zo Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa v auguste 2019 registrovala 219 410 povinne poistených SZČO.

(Zdroj: Sociálna poisťovňa)

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
21. júl 2024 20:37