Ak ste niekedy boli v uzavretom priestore s fajčiarom cigariet, pravdepodobne ste si všimli pretrvávajúcu vôňu dymu na vašom oblečení. A minulý rok sa vedci rozhodli dokumentovať tento fenomén v štúdii publikovanej v časopise Indoor Air. Aby sa zistilo, koľko nikotínu môže absorbovať oblečenie a koža po vystavení cigariet, šesť mužských výskumníkov, z ktorých všetci boli nefajčiari, sedelo 5 hodín v miestnosti naplnenej tabakovým dymom (zo stroja, nie z človeka). Koncentrácia nikotínu v miestnosti vytvorila podobné úrovne expozície ako v britských krčmách, ktoré umožňujú fajčenie. Štyria z nich mali len krátke nohavice, zatiaľ čo ďalší dvaja mali čisté oblečenie. Pri druhom o týždeň neskôr dvaja účastníci nosili oblečenie, ktoré bolo predtým vystavené nikotínu, zatiaľ čo dvaja do pása vyzlečení muži sa po teste hneď osprchovali. Hoci vedci si mysleli, že koža poskytuje dobrú bariéru proti nikotínu, štúdia zistila, že koža nefajčiarov môže absorbovať nikotín z cigaretového dymu na úrovni podobnej tej, ktorá sa zistila pri inhalácii cez pľúca. Tomuto nikotínu trvá niekoľko dní, kým sa z tela uvoľní. Osprchovanie sa po tom, čo sa nachádzate v miestnosti naplnenej dymom alebo rýchle vymenenie za čisté oblečenie, môže znížiť množstvo nikotínu, ktorý presakuje do pokožky.Pixabay
StoryEditor

Fajčenie v tehotenstve zvyšuje pravdepodobnosť detskej obezity

20.08.2019, 13:06
Autor:
(dia)(dia)
Nová írska štúdia zistila, že pokiaľ ženy v tehotenstve nefajčia, ich deti budú mať výrazne nižšiu pravdepodobnosť nadváhy či rozvoja obezity.  

 

Detská obezita je pritom spojená s mnohými zdravotnými komplikáciami vrátane zvýšeného rizika ochorenia diabetom 2. typu či kardiovaskulárnymi problémami.

 

Nový výskum na túto tému spracoval údaje od viac než 11-tiséc detí. Výsledky odhalili, že deti matiek, ktoré v tehotenstve či ihneď po pôrode fajčili, sú vystavené o 30 percent vyššiemu riziku nadváhy alebo obezity a to už vo veku troch rokov.

Vedci uvádzajú, že medzi ďalšie dôsledky fajčenia patrí napríklad pravdepodobnosť nízkej pôrodnej váhy detí.

,,Na základe výsledkov štúdie predpokladáme, že vdychovanie chemikálií z tabakového dymu môže deťom spôsobiť zhoršenie metabolických a imunitných funkcií, čo vedie k zvýšenej pravdepodobnosti vzniku obezity u detí,“ povedal vedúci štúdie doktor Salome Sunday.

 

Je preto podľa neho nutné posilniť protifajčiarsku politiku a dôsledne varovať pred následkami fajčenia. Detská obezita patrí v Írsku k jedným z veľkých zdravotných problémov.

Zdroj: diastyl.cz (diabetes.co.uk)

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 19:20