Energetické nápoje obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá je vysoko žieravá pre zuby, varuje registrovaná zubná hygienička Anastasia Turchetta. Štúdia porovnávajúca športové nápoje a energetické nápoje zistila, že energetické produkty majú výrazne vyššiu kyslosť a väčšiu kapacitu na rozpustenie skloviny v porovnaní so športovými nápojmi. Strata skloviny po expozícii energetickými nápojmi bola v skutočnosti viac ako dvojnásobne vyššia ako po vystavení športovým nápojom. "Predstavte si kolíziu kyseliny citrónovej so sacharidmi a máte dokonalú búrku na demineralizáciu zubov a/alebo zubný kaz," hovorí Turchetta. "Akonáhle bude vaša sklovina preč, už nenarastie späť! Čo bude ďalej? Citlivosť zubov a tenšia sklovina, ktorá bude vyzerať žltejšie a bude priťahovať viac nečistôt. "Čo je ešte dôležitejšie, presné množstvo kyseliny citrónovej sa na etikete nevyžaduje, takže vlastne nevieme, koľko sme jej požili.pxhere.com
StoryEditor

Slováci sa v starostlivosti o svoje zuby zlepšujú, ukazuje prieskum

16.07.2019, 14:13
Autor:
TASRTASR
Slováci sa v starostlivosti o svoje zuby zlepšili. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v rámci edukačnej kampane uskutočnila vo viac ako 300 slovenských lekárňach Slovenská komora zubných lekárov (SKZL).

Prieskum sa realizoval na vzorke 22.820 ľudí. V rámci kampane tak mali Slováci možnosť zistiť nielen to, ako sa správne starať o zuby a ústnu dutinu, ale aj to, prečo je dôležitá starostlivosť o medzizubné priestory, či ako si vybrať správnu zubnú kefku.

Zubnému kazu možno predchádzať

"Jedným zo zámerov komory je prevencia ústneho zdravia využívajúc rôzne metódy edukácie našej populácie. Zubný kaz je jedno z mála ochorení, ktorému je možné predchádzať a za jeho výskyt je zodpovedný každý jedinec sám, respektíve rodič u svojich detí," uviedla Neda Markovská, predsedníčka Výboru SKZL pre prevenciu a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre zubné lekárstvo.

Je preto podľa nej nevyhnutné každého naučiť o jeho príčinách, o redukcii cukrov v potrave a ako správne vykonávať ústnu hygienu.


Z prieskumu vyplýva, že medzi tri najčastejšie dôvody návštevy zubného lekára za posledné dva roky patrí podľa účastníkov kampane:

  • preventívna prehliadka (81 %),
  • dentálna hygiena (21 %),
  • bolesť zuba (26 %)

Prekvapivé je podľa odborníkov to, že tri percentá opýtaných za posledné dva roky zubára vôbec nenavštívili.

Ďalšie zistenia prieskumu: 

  • 93 percent opýtaných používa pri starostlivosti o ústnu hygienu zubnú kefku, čo patrí podľa komory medzi pozitívne zistenia
  • iba tretina opýtaných (33 %) využíva na čistenie medzizubnú kefku, čo je menej uspokojivé

Nedostatkom v starostlivosti o zuby a hygienu ústnej dutiny je podľa zistení nepravidelná výmena zubnej kefky. Tá by sa podľa odporúčania zubných lekárov mala vymeniť minimálne každé dva až tri mesiace a vždy po prekonaní infekčnej choroby.

"V opačnom prípade je možnosť návratu ochorenia či choroboplodných zárodkov v ústnej dutine. Tento prístup však podľa zistení z odbornej kampane nedodržiava ani pätina opýtaných," hovoria odborníci.

Výmena kefky každé tri mesiace


Pozitívny je nárast tých, ktorí si menia kefku každé tri mesiace. Podľa aktuálneho zistenia je to 63 percent. Len 17 percent účastníkov preventívnej akcie v lekárňach si vymieňa zubnú kefku pravidelne každé tri mesiace, a to vždy po prekonaní infekčnej choroby.

Nepravidelne si zubnú kefku mení rovnako 17 percent opýtaných a raz za pol roka bez ohľadu na prekonané infekčné ochorenie si zubnú kefku mení 13 percent návštevníkov.

Takmer 4500 všetkých účastníkov odbornej kampane (20 percent) nevedelo, že neošetrený zubný kaz alebo zápal ďasna môže mať priamy vplyv na poškodenie obličiek, srdca, ciev a iných orgánov.

V porovnaní s minulosťou aj tu podľa odborníkov vidieť zvýšenie povedomia, keďže na identickú otázku v roku 2018 odpovedalo "nie" alebo "neviem" 25 percent opýtaných.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 01:17