pixabay.com
StoryEditor

Ako dovolenkovať bez zdravotných problémov

27.06.2019, 11:38
Autor:
(dia)(dia)
Pri výbere dovolenkovej destinácie by ste mali zohľadniť viacero faktov. Napríklad cestovanie do exotiky si vyžaduje náročnejšiu prípravu než návšteva európskych krajín.  Je tiež mimoriadne dôležité prihliadať aj na potreby a vek detí. Upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

 ,,Pred plánovanou cestou do zahraničia odporúčame navštíviť praktického lekára – nielen v prípade detí, ale aj v prípade dospelých,“ odporúča úrad hlavného hygieika. Oboznámte ho o účele cesty, trvaní predpokladaného pobytu, type ubytovania a spôsobe stravovania, vhodné je overiť si očkovací status proti tetanu.

 

Výber destinácie podľa úradu konzultujte s doktorom v prípade chronických ochorení so špeciálnou liečbou alebo diétou. Ošetrujúci lekár vám vzhľadom na charakter dovolenkovej destinácie poskytne informácie o:

 

 • povinných alebo odporúčaných očkovaniach
 • prevencii niektorých ochorení
 • odporúčaných liekoch na samoliečbu v priebehu cesty
 • dôsledkoch cesty na  zdravotný stav
 • spôsobe obmedzenia rizík ochorení v zahraničí

 

 

Ak je to potrebné, ošetrujúci lekár odošle cestujúceho na niektoré z centier pre cudzokrajné choroby v Slovenskej republike, ktoré sú zároveň oprávnené vydať potvrdenie o očkovaní do medzinárodného očkovacieho preukazu. Centrá pre cudzokrajné choroby poskytujú okrem informácií o epidemiologickej situácii v cieľovej destinácií, očkovaní a samotného očkovania aj komplexné služby pred vycestovaním.

 

 

Zoznam centier pre cudzokrajné choroby tu:

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3296%3Azoznam-centier-pre-cudzokrajne-choroby-v-slovenskej-republike-ktore-vydavaju-medzinarodny-okovaci-preukaz&catid=140%3Aokovanie&Itemid=117

 

  

Pri cestovaní s deťmi dodržujte tieto pravidlá

 Deťom do dvoch rokov veku lekári neodporúčajú cestovať do exotických krajín predovšetkým pre riziko nákazy infekčnými ochoreniami. Hrozbou pre zdravie môže byť aj kontakt s exotickými mikroorganizmami, jedovatými živočíchmi, či parazitmi. S malými deťmi dajte radšej prednosť menej náročným krajinám s časovo prijateľnými trasami a ubytovaniu v hoteloch na dobrej úrovni.

 

Pre deti mladšie ako dva roky nie je vhodná časovo náročná cesta lietadlom z dôvodu ešte krehkej detskej imunity. Pri starších deťoch by už nemali byť cestovné obmedzenia, odporúča sa však cestovať so zaočkovaným dieťaťom vzhľadom na vek podľa očkovacieho kalendára. V prípade ciest do exotických krajín by dieťa malo byť zaočkované aj proti ochoreniam, proti ktorým existuje odporúčané očkovanie.

 

Pamätajte si:

Osýpky sa vlaňajší i tento rok vyskytli v početnejšom množstve aj v obľúbených európskych dovolenkových destináciách ako Taliansko, Francúzsko, Bulharsko, Grécko. Každá osoba, cestujúca do oblasti postihnutej osýpkami, ktorá nie je kompletne očkovaná dvoma dávkami vakcíny proti osýpkam je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie. Očkovací status proti osýpkam  si možno preveriť u všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii.

 

Nepodceňte vybavenie cestovateľskej lekárničky

 

Okrem výberu vhodnej destinácie si dajte záležať aj na výbave cestovateľskej lekárničky. Jej obsah záleží na krajine, do ktorej cestujete, na dĺžke pobytu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.  Lekárnička musí byť umiestnená v suchu, chlade a tme, tak aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu.

 

 

Vo všeobecnosti sa však na dovolenku odporúča zabaliť:

 

 • lieky, ktoré cestovateľ bežne užíva
 • lieky proti horúčke a bolestiam hlavy
 • lieky proti hnačke
 • lieky proti nevoľnosti pri tzv. chorobe z pohybu
 • lieky proti zápche
 • antihistaminiká (lieky pri alergických reakciách)
 • antialergický krém (potrebný pri poštípaní hmyzom)
 • lieky na ochranu proti malárii, v prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie,
 • sprej alebo krém proti hmyzu (repelent)
 • dezinfekčný prostriedok
 • pohotovostné obväzy
 • lieky proti plesňovej infekcii nôh
 • obväzovú vatu, pinzetu, nožničky, náplaste
 • antiseptické kvapky do očí, kvapky do uší a do nosa

 

 

Najčastejším rizikom sú hnačka a úpal

 

Aby ste sa vyhli možným problémom a po cestovateľskej lekárničke siahali čo najmenej, dodržiavajte prísnu osobnú hygienu zameranú na čistotu rúk. Rovnako dbajte na hygienu potravín a vody.

 

Odporúčame vyvarovať  sa nezvyčajným jedlám, konzumujte iba dôkladne tepelne spracovanú stravu a nejedzte neumytú surovú zeleninu, majonézy, vajíčka či studené misy. Siahnite po ovocí, ktoré sa dá ošúpať,  alebo  je dôkladne umyté zdravotne bezpečnou vodou.

 

Pite nápoje, vrátane vody a mlieka, len v originálnom balení - aj na prípravu kávy a čaju i na umývanie zubov používajte vodu  zo spotrebiteľského balenia.

 

Vyhnite sa úpalu chránením hlavy pomocou klobúkov a čiapok a dbajte na dostatočný pitný režim. Počas horúčav sa nepohybujte po vonku medzi 11. a 15. hodinou.

 

Používajte opaľovacie prípravky podľa citlivosti pokožky, u detí siahnite po prípravkoch s vysokým ochranným faktorom. Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu.

 

 

Ďalšie dôležité preventívne opatrenia:

 

 • nenavštevujte uzavreté a preplnené miestnosti a zamedzte úzkemu kontaktu s chorým (prevencia prenosných ochorení)
 • vyhýbajte sa chodeniu naboso vo vlhkom teplom prostredí, prípadne používajte preventívne protiplesňové prípravky (prevencia plesňových kožných ochorení)
 • nekúpte sa v mori blízko vyústenia kanalizácii hotelov, rovnako sa nekúpte a nerybárčite v neznámych vodách
 • v oblastiach so zvýšeným výskytom komárov sa vybavte repelentami a vhodným oblečením (dlhé rukávy, dlhé nohavice) a používajte neporušené moskytiéry
 • chráňte sa styku s neznámymi a voľne pohybujúcimi sa zvieratami podozrivými z besnoty
 • ak nie ste trénovaní, vyhýbajte sa extrémnym športom (horolezectvo, potápanie)

 

 

Pamätajte si:

Niektoré ochorenia sa môžu manifestovať počas cesty, alebo ihneď po návrate. V prípade ochorenia sa treba hneď po návrate skontaktovať s ošetrujúcim lekárom. Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach treba lekára informovať o  ceste a pobyte v cudzine aj napriek tomu, že od návratu uplynul dlhší čas.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
31. máj 2023 20:41