Zlé návyky pohybového aparátu je vždy dobré odbúrať čo najskôr. Tie spojené s plávaním si však väčšina ľudí pestuje už od raného detstva. Malé deti sa stále učia plávať s kolesom alebo rukávmi, ktoré bránia prirodzenému pohybu paží, a dieťa si tak fixuje nesprávny plavecký štýl. "Oveľa vhodnejšie pomôckou je plavecký pás, ktorý sa uviaže okolo pása dieťaťa. Možno z neho postupne odoberať jednotlivé plaváčiky, kým sa dieťa nenaučí bezpečne vo vode pohybovať samo. Pás podopiera hrudník dieťaťa a poskytuje mu väčšiu stabilitu a voľnosť paží. Ak pláva dieťa s rukávmi, tie jeho trup tiahnu nadol, naopak s pásom dieťa pláva s napriamenou chrbticou," dodáva fyzioterapeutka Iva Bílková.Pixabay
StoryEditor

Topiaci sa človek nevolá o pomoc, nespoliehajte sa iba na plavčíka

25.06.2019, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Pri voľbe plochy na kúpanie s deťmi treba dať prednosť lokalite s pravidelnou kontrolou vody a plavčíkom. Rovnako treba myslieť na zvýšenú koncentráciu zo strany rodičov, pretože i malá nepozornosť môže mať fatálne následky. Upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

„Rodičia by sa však nemali spoliehať iba na pozornosť plavčíka či iných ľudí,“ pripomína RNDr. Zuzana Valovičová z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.

 

Užitočné je podľa nej aj používanie kúpacích pomôcok – kolies alebo rukávnikov, ktorých kvalitu by mal dospelý vyskúšať minimálne večer pred používaním. ,,Ak rodič potrebuje ísť mimo dohľadu detí, musí zaistiť dozor inou dospelou osobou. Pri pobyte na loďke, nafukovacom matraci či šliapacom bicykli musí mať dieťa vždy záchrannú vestu či rukávniky,“ upozorňuje Valovičová.  Zvykať na vodu by si malo dieťa už v nízkom veku, treba ho učiť plávať čo najskôr, pretože aj začiatočník má lepšiu šancu udržať sa nad hladinou, kým sa k nemu dostane pomoc.

 

Topiaci sa človek nevolá o pomoc

 

Deti pri pobyte vonku robia hluk, preto by mal rodič okamžite skontrolovať situáciu v prípade, že nastalo ticho. Topiaci sa človek nevolá o pomoc. Až na výnimky nie je v takejto situácii fyziologicky schopný volať o ňu, ústa topiaceho sa striedavo noria pod hladinou a znova sa objavujú nad hladinou. Topiaci nemôže mávať rukami, inštinktívna reakcia ho totiž núti rozpažiť a rukami tlačiť proti vodnej hladine. Človek zápasiaci o život nemôže „zastaviť“ topenie sa a vykonávať spontánne činnosti ako je kývanie rukami o pomoc či plávanie smerom k záchrancovi.

 

Ako rozpoznať, že sa niekto topí?

  • hlava je nízko vo vode, ústa sú otvorené na úrovni vodnej hladiny
  • oči sú sklenené, prázdne a neschopné zaostriť, prípadne sú zavreté
  • dýchanie je rýchle, topiaci lapá po dychu
  • človek má snahu otočiť sa na chrbát a plávať určitým smerom ale bez úspechu

 

Prvá pomoc dieťaťu

ak dieťa nedýcha, okamžite začnite s oživovaním, priemerný človek vydrží bez kyslíka len dve až tri minúty činnosť srdca obnovíte stláčaním hrudníka v jeho strede rýchlosťou viac ako 100-krát za minútu, a to jednou alebo dvomi dlaňami u detí do hĺbky 1/3 hrudníka, u dospelých do hĺbky štyri až päť centimetrov kompresie hrudníka a dýchanie striedajte v pomere 30:2, kým nezačne dýchať (počas vdychu mu stlačte nosové otvory).

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. jún 2024 02:30