StoryEditor

Liečba rakoviny na Slovensku zaostáva aj v dostupnosti liekov

03.06.2019, 14:00
Autor:
TASRTASR
Pacientske organizácie dlhodobo upozorňujú na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku. Kompetentných zákonodarcov upozorňujú na úskalia systému zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov už niekoľko rokov.

Aj to bola jedna z tém 2. ročníka konferencie Onkológia na Slovensku, ktorá sa konala minulý týždeń v Bratislave. Pacientske organizácie odovzdali ministerke zdravotníctva Andrey Kalavskej (nom. Smeru-SD) 15 požiadaviek.

Podľa zástupcov združenia Nie rakovine má v zmysle predložených požiadaviek MZ predložiť zmeny v zákone o liekoch tak, aby sa aj nová moderná onkologická liečba dostávala do štandardnej úhrady liekov. V súčasnosti je to postavené iba na vôli zdravotných poisťovní.

24 nových liekov poisťovne nepreplácajú, prípadne preplácajú len na výnimky

Až 65 percent moderných onkologických liekov nie je preto bežne dostupných pre slovenských pacientov. "Okrem toho len v rokoch 2016 až 2018 bolo v Európe registrovaných až 24 nových liekov, ktoré neboli na Slovensku kategorizované," uviedol za Národný onkologický inštitút Robert Babeľa.

Konferenciu o realite a očakávaniach vývoja onkológie na Slovensku iniciovala aliancia aktívnych onkologických pacientskych organizácií.

Rezort realizuje zatiaľ len jednu z hlavných požiadaviek

Podľa šéfky rezortu Kalavskej sa jedna z hlavných požiadaviek už realizuje. ,,Jednou z hlavných požiadaviek, ktoré sa podarilo zatiaľ splniť, je aktualizácia dát Národného onkologického registra," uviedla Kalavská. Posledné validované dáta v registri sú z roku 2010.

Podľa šéfky rezortu zdravotníctva sa tento rok začali realizovať plošné, štátom riadené skríningy, ktoré sú bežné aj v iných krajinách Európskej únie (EÚ). "Tieto programy sa chystáme systematizovať, aby boli dlhodobo funkčné, účinné a vyhodnocované," spresnila Kalavská.

V porovnaní s minulým rokom však zástupcovia pacientskych organizácií vidia, že v onkológii na Slovensku došlo k posunu. "Sú však viaceré oblasti, ktoré si vyžadujú väčšie zmeny, ktoré presahujú jedno volebné obdobie," dodala Kalavská.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. september 2023 22:22