Nie je to pravda. Infekciu môžete poslať ďalej ešte skôr, než sa u vás objavia príznaky. Infekční môžete byť po dobu jedného týždňa aj dlhšie (až 10 dní) od chvíle, kedy pocítite prvé príznaky choroby. Tie zvyčajne trvajú 2 až 7 dní. Do úplného uzdravenia tak, aby ste neboli infekční, to môže trvať až 2 týždne. "Je dôležité poznamenať, že infekčným neprestávate byť len preto, že potlačíte príznaky chrípky. Naopak, týmto prístupom pomáhate šíreniu chrípkovej epidémie," vysvetľuje doktorka Plachá. A upozorňuje, že vziať si prášok, nakvapkať si do nosa kvapky a ísť do práce nie je hrdinstvo ani sebaobetovanie, ale číra nezodpovednosť nielen k sebe, ale aj voči ostatným.Pixabay
StoryEditor

Lieky na predpis vždy treba doužívať

13.04.2019, 17:01
Autor:
TASRTASR
Lieky predpísané lekárom je vždy potrebné doužívať, aj keď majú ľudia pocit, že im už nič nie je. Upozorňu Asociácia na ochranu práv pacientov. Je to kvôli tomu, aby sa ochorenie nevrátilo.

„Pre pacienta to okrem zdravotného rizika predstavuje aj komplikovanie bežného života, opakovanú práceneschopnosť, s čím sa spája aj nižší príjem,"  uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov  Mária Lévyová. Zároveň podľa nej pacientovi hrozia opakované výdavky na liečbu, čo zaťažuje aj rodinný rozpočet.

Lieky po spotrebe treba vrátiť do lekárne

Nadbytočné lieky, ktoré už pacient neužíva, prípadne lieky po dátume spotreby by mal vrátiť do ktorejkoľvek verejnej lekárne. „Lekáreň je zo zákona povinná takéto lieky prevziať a mať vytvorené miesto na zhromažďovanie vyzbieraných liekov," hovorí Lévyová. „Nespotrebované lieky sú v lekárňach uchovávané v označených nádobách chránených proti zneužitiu až do odovzdania špecializovaným spoločnostiam. Tie potom nepoužité lieky zlikvidujú tak, aby nedošlo ku kontaminácii pôdy ani podzemných vôd," vysvetlila.

Lieky po expirácii sú zákonom definované ako nebezpečný odpad, a ako také by mali byť aj likvidované. Ak sa totiž dostanú do pôdy či podzemnej vody, v nich obsiahnuté látky sa môžu ukladať do rastlín alebo zvierat.

Stáva sa, že pacienti si sami „naordinujú" predtým nedobraté lieky na predpis. Prieskum, realizovaný v rámci projektu AOPP "Lieky s rozumom", ukázal, že každý piaty Slovák siahne pri začínajúcich zdravotných problémoch do domácej lekárničky a pokojne aj po liekoch na predpis.

„Nikdy by sme nemali užívať lieky bez predošlej konzultácie s lekárom alebo lekárnikom," povedala Lévyová. Užívanie liekov bez predošlej konzultácie je podľa nej nezodpovedné.

Niektoré lieky si vyžadujú skladovanie v chlade, iné stačí mať mimo priameho slnečného žiarenia a miest s vysokou teplotou. Na obale treba skontrolovať dátum expirácie, podmienky skladovania a manipulácie. „Pokiaľ liekom, či už na predpis alebo voľnopredajným, uplynie dátum spotreby, určite by sme ich nemali užívať. Nielenže strácajú účinok, prípadne ho môžu mať výrazne znížený, ale môžu mať mnoho nežiaducich, až toxických účinkov na organizmus," upozorňuje prezidentka AOPP.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 19:11