Aj keď má väčšina ľudí fajčenie spojené predovšetkým s poškodením pľúc, veľmi negatívne sa podpisuje aj na vašom srdci. Tušili ste napríklad, že každé piate úmrtie v dôsledku srdcového ochorenia má súvislosť s fajčením? Odborníci uvádzajú, že u fajčiarov existuje dvakrát až štyrikrát väčšie riziko, že ich postihne infarkt (ak navyše užívate hormonálnu antikoncepciu, zvyšuje sa ešte viac). Navyše vykonané výskumy zistili, že ani nemusíte byť nijako náruživý fajčiar, aby sa fajčenie prejavilo na kondícii vášho srdca. Stačí jedna cigareta denne a už sa riziko kardiovaskulárneho ochorenia zvyšuje jedenapolkrát.Pixabay
StoryEditor

Na choroby srdca zomierame viac než kvôli rakovine

10.04.2019, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Slováci podceňujú kardiovaskulárne riziká. Svedčí o tom vysoký počet úmrtí pacientov na choroby srdca a ciev a fakt, že u ľudí nad 40 rokov trpí až 51 % z nich nejakým kardiovaskulárnym ochorením (najčastejšie vysokým krvným tlakom). Napriek tomu len 38 % ľudí si spája tieto ochorenia s rizikom smrti.  

,,Je pravda, že vďaka medicínskemu pokroku dnes vieme lepšie liečiť ochorenia srdca a ciev, na strane druhej sú to práve kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sa výrazne podieľajú na štatistikách úmrtnosti na Slovensku. Vo svojej klinickej praxi sa často stretávam s tým, že pacienti si nepripúšťajú, že na ochorenie srdca môžu zomrieť,“ hovorí MUDr. Peter Hlivák, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

 

To, že Slováci podceňujú kardiovaskulárne ochorenia,  a to aj napriek tomu, že si ročne vyžiadajú takmer 24-tisíc životov, ukazuje aj exkluzívny prieskum agentúry 2muse pre spoločnosť Novartis.  Podľa neho narastá počet ľudí, ktorí onkologické ochorenia považujú za najčastejšiu príčinu smrti. Tie sú strašiakom až pre 59 % opýtaných, čo je o 15 % viac ako v roku 2016.

 

Aj napriek tomu, že viac ako polovica populácie trpí ochoreniami srdca a ciev, verejnosť si tieto ochorenia nespája s rizikom smrti. Tieto ochorenia sa však zároveň podpisujú aj na najčastejších hospitalizáciách v slovenských nemocniciach. 

 

Výsledky prieskumu sa dajú interpretovať aj tak, že pacienti si nevedia kardiovaskulárne ochorenia veľmi predstaviť. „Tieto ochorenia častokrát nebolia, a tak sa pacientom na rozdiel od onkologických ochorení nespájajú s bolesťou a utrpením. Napriek tomu majú pacienti s kardiovaskulárnym ochorením častokrát kvalitatívne horší život, ako pacienti s onkologickou diagnózou,“ dopĺňa doc. MUDr. Eva Gonçalvesová, CSc., primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave a predsedníčka Pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie pri Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

   

Kardiológ Hlivák tvrdí, že preto je potrebné intenzívne budovať povedomie a vzdelávať verejnosť o srdcových ochoreniach. ,,Tak ako pacienti prikladajú dôraz na prevenciu pred onkologickými ochoreniami, rovnako zodpovední by mali byť aj v prípade prevencie pred kardiovaskulárnymi ochoreniami,“ pripomína lekár.

 

Je podľa neho potrebné využívať inovatívne technológie a modernú liečbu pre pacientov, optimalizovať systém ich manažmentu a včasného záchytu ochorení. „Ak chceme na Slovensku znížiť počet odvrátiteľných úmrtí a spoločne dosiahnuť cieľ, ktorý si stanovilo aj ministerstvo zdravotníctva, bez zvýšeného záujmu o problematiku kardiovaskulárnych ochorení to nepôjde,“ uzatvára MUDr. Hlivák.

 

Pacienti idú za Hlasom svojho srdca

K šíreniu osvety o kardiovaskulárnych ochoreniach a potrebe upozorňovať na dôležitosť prevencie sa pridáva aj pacientska organizácia Hlas nášho srdca. Tá organizuje od 29. apríla do 10. mája vo vybraných liečebných kúpeľoch celoslovenskú aktivitu nazvanú Červené ponožky. „Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o srdcovom zlyhávaní, príznakoch tohto ochorenia a hovoriť o dôležitosti prevencie a čo najskoršej diagnostike tohto ochorenia,“ hovorí Mgr. Anna Kasardová PhD., predsedníčka OZ Hlas nášho srdca. Cieľom projektu je záchyt nediagnostikovaných pacientov u vekovej skupiny 50+ cez cielený skríning.

 

Harmonogram podujatí OZ Hlas nášho srdca:

 

  1. 4. Štós

30.4. Bardejov

1.5. Kováčová

 2.5. Piešťany

3.5. Ružbachy

4.5. Nimnica

7.5. Lúčky

8.5. Turčianske Teplice

9.5. Bojnice

10.5. Dudince

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 00:19