StoryEditor

Ako sa prihlásiť na testovanie proti covidu?

18.01.2022, 09:23
Autor:
(dia)(dia)
Osoby s príznakmi ochorenia COVID-19 by sa mali testovať PCR testami.

Národné centrum zdravotníckych informácií odporúča ľuďom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia COVID-19, aby využili bezplatnú možnosť testovania sa PCR testami. "PCR testy sú pri príznakoch ochorenia COVID-19 plne hradené zo zdravotného poistenia. Na testy sa občania môžu objednať na stránke korona.gov.sk," odporúča hovorkyňa Alžbeta Sivá.

Testovanie je pre ľudí bezplatné, platia ho zdravotné poisťovne

Pri posúdení jednotlivých klinických príznakov je tento typ testovania bezplatný. Je preto dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré sa u nich vyskytujú: či už ide napr. o zvýšenú teplotu nad 38 °C, kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triašku, či strata čuchu alebo chuti. Samozrejme, že pre existenciu rôznych variantov koronavírusu sa môžu príznaky líšiť podľa toho, či ide o delta variant alebo omikron.

Testovanie aj pred operáciou

Na základe zhodnotenia klinických príznakov, teda triáže, sa automaticky pridelí najbližší možný termín testovania v čo najbližšom okolí zadanej adresy.

Do formulára je možné uviesť nielen adresu trvalého pobytu, ale aj možnosť zadať adresu prechodného pobytu. Testovanie tak bude pridelené čo najbližšie k tejto adrese.

Okrem bezplatného testovania pri príznakoch ochorenia COVID-19, stále platí, že ľudia sa môžu dať bezplatne otestovať PCR testami aj pri predoperačných vyšetreniach či plánovanej hospitalizácii. V takom prípade je dôležité uviesť dátum nástupu do nemocnice pre vykonanie testu v stanovenej lehote.

Bezplatný PCR test získa i ten, kto mal pozitívny výsledok antigénového testu. Pre získanie Digitálneho Covid preukazu EÚ o prekonaní je totiž potrebné verifikovať výsledok Ag testu práve prostredníctvom PCR testu. V takomto prípade je PCR test hradený z verejného zdravotného poistenia.

Pre jednoduchšie prihlasovanie sa na PCR testy NCZI pripravilo grafický manuál.

1. KROK

NCZI

​2. KROK

ako sa zaregistrovat na testy ako sa zaregistrovat na testy NCZI

​3. KROK

ako sa zaregistrovat na testy ako sa zaregistrovat na testy NCZI

4. KROK

ako sa zaregistrovat na testy ako sa zaregistrovat na testy NCZI

5. KROK

ako sa zaregistrovat na testy ako sa zaregistrovat na testy NCZI

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
31. máj 2023 21:03