StoryEditor

Nárok na dávku v nezamestnanosti si môžete uplatniť až tri roky spätne

01.04.2019, 14:35
Autor:
(dia)(dia)
Sociálna poisťovňa upozorňuje poistencov, že pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti je rozhodujúci deň zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, a nie termín podania žiadosti o samotnú dávku.

Vyplatenie dávky si poistenec môže uplatniť spätne až do troch rokov od vzniku nároku na dávku. Môže sa to stať napríklad vtedy, ak na možnosť uplatniť si nárok na dávku v nezamestnanosti zabudol. Podmienkou však je, že musel byť po strate zamestnania zaevidovaný na úrade práce a má o tom potvrdenie.

Sociálna poisťovňa mu následne vyplatí dávku naraz za celé obdobie, počas ktorého bol evidovaný na úrade práce (najviac však za obdobie 6 mesiacov).

Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, teda 730 dní. Spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku ani na obdobie jej poskytovania. Dávka v nezamestnanosti sa vypláca mesačne pozadu v lehote určenej Sociálnou poisťovňou počas podporného obdobia, ktoré je šesť mesiacov.

Vo februári 2019 Sociálna poisťovňa vyplatila spolu 41 792 dávok v nezamestnanosti s priemernou výškou 418,98 eur.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
01. jún 2023 08:17