Hoci srvátkový proteín, ktorý sa používa v mnohých bielkovinových práškoch a doplnkoch, neobsahuje lepok, často sa vyrábajú proteínové tyčinky a nápoje s pridanými zložkami na báze pšenice . Mnohé doplnky - rovnako ako lieky - používajú rôzne druhy škrobov aj ako viazacie zložky. Bohužiaľ, niekedy je v nich zahrnutý pšeničný škrob - čo môže byť neželaným zdrojom lepku v strave.Pixabay
StoryEditor

Pri liečbe sa nie vždy správame zodpovedne, ukázal prieskum

21.03.2019, 06:00
Autor:
(dia)(dia)
Ľudia si nielenže nechávajú nespotrebované lieky na predpis vo svojej domácej lekárničke, ale si ich aj samodiagnostikujú a užijú pri ďalšom ochorení. Každý piaty Slovák rieši svoj akútny zdravotný problém užitím lieku na predpis, ktorý nespotreboval pri predchádzajúcej chorobe.

Ukázal to nedávno realizovaný prieskum pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR vzdeláva pacientov o bezpečnom užívaní liekov.

Prieskum odhalil nielen spôsob, akým postupujeme pri riešení nášho akútneho zdravotného problému, ale aj to, či sa o svoju liečbu dostatočne zaujímame.

 

Prieskum agentúry 2muse, do ktorého sa vo februári zapojilo 1 012 respondentov, ukázal, že sa pri liečbe ochorení nie vždy správame bezpečne a zodpovedne. Až 2/3 opýtaných pripustili, že sa pri náhlom zdravotnom probléme liečia voľnopredajnými liekmi, ktoré majú doma.

 

 

AKO ĽUDIA RIEŠIA AKÚTNY ZDRAVOTNÝ PROBLÉM?

 

užijem voľnopredajný liek z domácej lekárničky

62 %

využívam recepty starých materí

39 %

navštívim alebo zavolám lekárovi

35 %

poradím sa s lekárnikom

30 %

hľadám riešenie problému na internete

20 %

užijem liek na predpis z domácej lekárničky, ktorý som dostal/a pri predchádzajúcej chorobe

17 %

Q: Ako riešite svoj akútny zdravotný problém, ako je napríklad horúčka, bolesť, hnačka, kašeľ, nádcha? Respondenti mali možnosť zvoliť viacero odpovedí.

 

 

„To, že pacienti bez obáv, a najmä bez konzultácie s lekárom či lekárnikom, siahnu po lieku na predpis, je veľmi rizikové. Navyše, aj voľnopredajný liek z domácej lekárničky je stále liek, a preto je lepšie, ak sa pacient o jeho užívaní poradí s odborníkom,“ upozorňuje farmaceutka z lekárne Dr.Max PharmDr. Jana Danielčáková a dodáva, že pri nesprávnej kombinácii liekov, výživových doplnkov či potravín môžu vzniknúť nežiaduce účinky, ktoré dokážu zdravotný stav pacienta ešte viac skomplikovať.

 

Pozor na kombinácie liekov

Takouto kombináciou môže byť napríklad aj bežne používaný horúci nápoj pri prechladnutí, ktorý obsahuje účinnú látku paracetamol a fenylefrín, s liekmi na vysoký krvný tlak. Pri takomto súbežnom užití liekov hrozí nielen zvýšené riziko hypertenzie, ale aj ďalších srdcovocievnych komplikácií.

 

Pacienti si dokonca zvyknú zamieňať teplý čaj za horúci nápoj, a tak ho užívajú častejšie než sa odporúča. Nadmerné pitie horúcich nápojov však môže pôsobiť toxicky na pečeň. Informácie o tzv. liekových interakciách sú súčasťou príbalového letáku. Ako však ukázal prieskum, len polovica ľudí si ho prečíta skôr ako užije nový liek, s ktorým nemá žiadnu skúsenosť.

 

ČÍTAJÚ ĽUDIA PRÍBALOVÝ LETÁK?

 

vždy pred každým užívaním nového lieku

52 %

väčšinou

34 %

niekedy

13 %

nikdy

1 %

Q: Čítate si príbalovú informáciu pri užívaní nového lieku?

 

Ľudia sa spoliehajú na internet

Aj napriek tomu, že sa o voľnopredajných liekoch môžeme poradiť s odborníkom v lekárni a prečítať si o nich všetky dôležité informácie z príbalového letáku, stále sa mnohí spoliehame aj na internet.

Podľa prieskumu hľadá informácie o užívaní voľnopredajných liekov na internete až každý štvrtý Slovák a každý piaty sa obráti o radu na svojich blízkych.

Nie je na tom nič zlé, pokiaľ pacient dokáže odlíšiť dôveryhodný zdroj od potenciálne nebezpečného. Ako správne vyhľadávať takéto informácie na internete učí aj projekt Lieky s rozumom.

 

KDE HĽADAJÚ ĽUDIA INFORMÁCIE O VOĽNOPREDAJNÝCH LIEKOCH?

 

od lekára

23 %

od lekárnika

64 %

z príbalového letáku

52 %

z internetu

26 %

od príbuzných, priateľov, rodiny, známych

18 %

od pacienta s rovnakou diagnózou

4 %

iné

1 %

neviem, bez odpovede

1 %

Q: Odkiaľ čerpáte informácie o tom, ako užívať voľnopredajný liek? Respondenti mali možnosť zvoliť viacero odpovedí.

 

Projekt Lieky s rozumom

„Najbezpečnejšie informácie o liekoch získate na stránkach štátnych inštitúcií, zdravotných poisťovní, lekárskych, lekárnických či pacientskych organizácií, ktoré za svoj obsah zodpovedajú a sú dohľadateľné,“ vysvetľuje Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

 

Aj partneri projektu Lieky s rozumom prinášajú pacientom viacero užitočných webových stránok a aplikácií, vďaka ktorým budú mať svoju liečbu pod kontrolou. Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera zdravotná poisťovňa ponúkajú svojim poistencom ePobočky, ktorých súčasťou sú aj služby Moje lieky či Bezpečné lieky online. Vďaka nim môže pacient získať nielen kompletný prehľad o svojich liekoch, ale aj prístup k príbalovým letákom či informáciám o doplatkoch za svoje lieky. Bezpečnosť svojej liečby si môžu pacienti preveriť vďaka bezplatnej aplikácii Slovenskej lekárnickej komory na www.interakcieliekov.sk.

 

Chcete sa dozvedieť viac o  rozumnom užívaní liekov? Navštívte www.liekysrozumom.sk.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
09. jún 2023 05:36