Cukor aj med aktivujú tie mozgové receptory, ktoré podporujú chuť do jedla. Konkrétne ide o časti talamus, hypotalamus a insulu. Všetky ostávajú po konzumácii sladkého aktívne, aj keď by potrebovali oddych. Mozog tak dáva telu stále znamenie, že sa doň ešte niečo zmestí a vy sa necítite spokojní, preto v jedení pokračujete.Flickr
StoryEditor

Ako zahnať chuť na sladké

14.03.2019, 06:00
Autor:
(dia)(dia)
Aj používanie bielej múky môže byť dôvod, prečo nevieme potlačiť chuť na sladké.

Dlhoročný zlozvyk a chuť na sladké sa ťažko mení, ale dá sa to zvládnuť pevnou vôľou. ,,Telo si na nový spôsob stravovania zvykne rýchlejšie, ako si myslíte,“ radí skúsená odborníčka a výživová poradkyňa Martina Dvořáková, ktorá pomohla schudnúť viacerým slovenským a českým celebritám.

 

Používanie bielej múky je podľa Dvořákovej jedným z dôvodov, ktoré nás nútia vyhľadávať cukor. Ideálne je však nesladiť alebo nepoužívať cukor vôbec. „Med alebo sirupy ako sú napríklad agávový, datľový, javorový či ryžový, sa síce tvária ako zdravé náhrady cukru, ale vo výsledku nám tiež veľa kalórií neušetria, pretože je to stále glukóza, len v inej podobe,“ vysvetľuje Martina Dvořáková, odborníčka na ketodiétu.

 

Ako náhrada cukru sú preto zdravšie a vhodnejšej iné alternatívy. Určite ste už neraz počuli napríklad o stévii, brezovom cukre či čakankovom sirupe. „Jednou z najzdravších alternatív je čakankový sirup, ktorý obsahuje len 7,5 gramov jednoduchých cukrov na 100 gramov, čo zodpovedá asi 1,5 kocke  cukru,“ radí výživová poradkyňa Dvořáková.

 

Pozor na ovocie!

 Opatrní by ste mali byť aj s konzumáciou ovocia. Veľa ľudí si myslí, že si jedením ovocia v priebehu dňa či večer nijako neublíži, veď je zdravé. „Ovocie však nie je to isté čo zelenina. Aj keď obsahuje veľkú porciu vlákniny, vitamínov a minerálov, súčasne obsahuje veľa cukru. V zdravšom jedálnom lístku by ste mali jeho množstvo obmedziť. Ak máte na ovocie chuť, ideálne je dopriať si ho ako súčasť raňajok či dopoludňajšej desiaty, prípadne v priebehu dňa so zvýšenou športovou či fyzickou aktivitou,“ vysvetľuje výživová poradkyňa.

 

 Zamerať by ste sa mali na citrusy a bobuľové ovocie ako čučoriedky, maliny, jahody, brusnice či ríbezle. Ak teda máte chuť na ovocie, pripravte si napríklad proteínovú čučoriedkovú penu. Stopku by ste mali dať aj sušenému ovociu. Koncentrácia cukru v ňom je niekoľkonásobne vyššia.

 

Nalejte si pohár vody

 Sladené nápoje, limonády, džúsy? „Cukor v nápojoch zvyšuje ich kalorickú hodnotu a my ľahko stratíme prehľad, koľko cukru sme v priebehu dňa prijali, zvlášť ak sa snažíme schudnúť. Môžeme mať perfektný jedálniček a napriek tomu neschudneme, pretože sme si nepostrážili pitný režim,“ tvrdí Dvořáková a dodáva: „Nápoj s umelým sladidlom môže byť občasným spestrením pitného režimu, nemal by ale tvoriť celý pitný režim.“

 

Ideálne je piť čistú vodu. Ak s tým však máte problém, plátok citróna alebo limetky, uhorka či pár lístkov mäty osviežia chuť obyčajnej vody, takže aj toto môže byť pre vás cesta. Pitný režim vám spestria aj pramenité a minerálne vody, ktoré navyše dodajú telu množstvo minerálov.

 

EXTRA TIP:

Pôžitok v podobe nadýchanej čučoriedkovej peny

Ak máte chuť na sladké, ale nechcete zhrešiť voči svojej postave, siahnite po zdravej alternatíve. Pripravte si proteínovú čučoriedkovú, ktorá ulahodí vašim chuťovým bunkám. Jej príprava je rýchla a jednoduchá. Svieža chuť čučoriedok v kombinácii s našľahanou, nadýchanou penou a vysokým obsahom proteínu zasýti váš organizmus na dlhú dobu. Nízka hladina cukru zas postráži ručičku na váhe.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
15. január 2025 10:12